Uwarunkowania dotyczące działalności naukowej

   Tytuł magistra chemii uzyskałem w roku 1974 na Wydziale Mat.-Fiz.-Chem. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

   W 1975 roku rozpocząłem pracę na Akademii Górniczo-Hutniczej i wkrótce pierwsze badania naukowe, koncentrujące się wtedy na tematyce reaktywności węgli oraz wysokotemperaturowych właściwości popiołów węglowych (charakterystyczne temperatury topliwości, lepkość i napięcie powierzchniowe) pod kątem oceny przydatności surowców węglowych dla procesów zgazowania.  Badania te były już znacznie zaawansowane na początku lat 1980-tych, stanowiąc doświadczalną podstawę przewidywanej dla mnie pracy doktorskiej z tego zakresu.  Jednakże w związku z niespodziewaną acz korzystną możliwością wyjazdu w ramach urlopu naukowego na studia doktoranckie do USA, z której skorzystałem w roku 1982, ten nurt moich zainteresowań naukowych został, jak się wydaje, na trwale przerwany.  Ów pierwszy zagraniczny pobyt ostatecznie zadecydował o zmianie mojego profilu naukowo-badawczego, który od tamtej pory jest przede wszystkim kształtowany przez problematykę syntezy, charakterystyki oraz termochemicznej konwersji nowych układów prekursorowych dla nietlenkowych nanomateriałów - głównie związków pierwiastków grup III-V (13-15) układu okresowego.
 

   Tak więc, w latach 1982-1987 realizowałem od początku i pomyślnie zakończyłem studia doktoranckie w USA.  Tytuł doktora chemii (Ph.D. in Chemistry) nadany mi został w maju 1987 roku na: University of New Mexico, Albuquerque, NM, USA, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Investigation of Group III-V Compounds as Precursors for Solid State Materials” („Badania związków pierwiastków grup III-V jako prekursorów dla technologicznych materiałów stałych”), zrealizowanej na Department of Chemistry w grupie prof. Roberta T. Paine’a.  Amerykański tytuł naukowy doktora został nostryfikowany w listopadzie 1987 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.

   W latach 1990-1992 pracowałem jako Visiting Research Professor na University of New Mexico, Albuquerque, NM, USA, rozwijając badania nad syntezą oraz termiczną konwersją metaloorganicznych i nieorganicznych prekursorów chemicznych dla nowoczesnych nanomateriałów AlN i BN dla ceramiki oraz elektroniki.  Pozytywnie oceniona moja rozprawa habilitacyjna z tego zakresu pt. „Charakterystyka reakcji i procesów wytwarzania specyficznych form materiałowych azotku glinu - AlN oraz azotku boru - BN z prekursorów chemicznych” została obroniona w listopadzie 1994 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie. 

   W latach 1995-1998 oraz w roku 2000, jako Visiting Associate Professor, kontynuowałem i rozwijałem pokrewne badania na Duke University, Durham, USA, w grupie prof. Richarda L. Wells’a, prowadząc tam też w roku akademickim 1996/1997 wykłady z chemii ogólnej i nieorganicznej dla studentów college’u.  Badania te zaowocowały m.in. opracowaniem oryginalnej metody „imidkowej” wytwarzania nanoproszków GaN, AlN i AlGaN.  Warto wspomnieć przy tej okazji, że po zakończeniu ostatniego pobytu w 2000 r., prof. Wells podarował mojej grupie badawczej na AGH cenne wyposażenie laboratoryjne oraz zorganizował jego bezpłatną przesyłkę do Polski – dar o łącznej wartości rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

   Na przełomie lat 2001/2002, 2003/2004 oraz w 2005 i 2006 roku przebywałem z kolei na kilkumiesięcznych stażach naukowych w Center For Microengineered Materials przy University of New Mexico, Albuquerque, USA, uczestnicząc m.in. w pracach nad zastosowaniem metody aerozolowej do wytwarzania z nowych układów prekursorowych nanoproszków azotku boru i węglika boru – nowoczesnych nietlenkowych materiałów ceramicznych.  Efektem tego pobytu jest m.in. współautorstwo w dwóch amerykańskich zgłoszeniach patentowych, dotyczących użycia oryginalnego systemu prekursorów chemicznych do prostego i efektywnego otrzymywania azotku boru tą metodą.  Podczas drugiego z tych wyjazdów rozpoczęliśmy wraz z mgr inż. Mariuszem Drygasiem prace nad wykorzystaniem metody aerozolowej do syntezy domieszkowanych (GaN/Mn) i kompozytowych (GaN/TiN) materiałów na osnowie azotku galu.
 
   Pomimo względnie częstych i dosyć długich pobytów na uniwersytetach amerykańskich, intensywnie budowałem podstawy działalności naukowej dla swojej grupy badawczej na macierzystej AGH.  W tym względzie warto wspomnieć o zorganizowanej na przełomie lat 1999/2000 od podstaw i nowocześnie urządzonej Pracowni Nowych Materiałów na WPiE, wyposażonej m.in. w próżniową linię Schlenka, komorę do prac w ochronnej atmosferze gazowej („glove-box”) i stanowisko pieca/reaktora do pirolizy w temperaturach do 1700 ºC,  co umożliwia prowadzenie prac nad otrzymywaniem unikalnych nanomateriałów w warunkach syntezy anaerobowej.  Dalszego impetu do rozwijania/ukierunkowania badań w tym zakresie dostarczyła rozpoczęta w 1999 roku współpraca z Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN – Unipress (obecnie Instytut Wysokich Ciśnień) w Warszawie w ramach realizacji grantu KBN pt. „Otrzymywanie nanoproszków azotku galu ukierunkowane na ich nowe zastosowania w elektronice i ceramice” (1991-2001), którego byłem kierownikiem.  Grant ten został bardzo pozytywnie oceniony i wybrany ostatnio przez KBN spośród ponad dwustu zrealizowanych projektów z dziedziny technologii nowych materiałów do kontynuacji, mającej wieść do efektów wdrożeniowych.

patrz: (i)  Przegląd EUREKA, Serwis Informacji Naukowo-Technicznej KBN, 1(11) (2003), 23
          (ii)  http://www.kbn.gov.pl/pub/kbn/eureka/0224/84.html

    Przykładem rozwijania badań w tym kierunku jest również otwarty z końcem 2002 roku przewód doktorski mgr inż. Mariusza Drygasia pt. „Synteza i charakterystyka proszkowych materiałów na osnowie azotku galu modyfikowanych dodatkami wybranych metali przejściowych”, którego jestem promotorem.  Z kolei współpraca z Prof. R.T. Paine umożliwiła nam transfer z UNM metody aerozolowego wytwarzania materiałów proszkowych, w tym nanoproszków GaN, która została wdrożona i uruchomiona w naszej Pracowni z końcem 2004 roku.  Natomiast w ramach ukształtowanego od lat, tradycyjnego dla Zakładu Materiałów Węglowych i Nieorganicznych profilu badawczego związanego z otrzymywaniem uszlachetnionych materiałów węglowych i grafitowych zaangażowany jestem w realizację prac statutowych dot. otrzymywania zmodyfikowanych materiałów tego typu.  Bardzo przydają się tutaj moje doświadczenia z zakresu preparatyki nietlenkowych nanomateriałów, oferując nowe, niestandardowe podejścia badawcze.