Aktualności


XVI Wyprawa Bari

W sierpniu Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie organizuje XVI Wyprawę Bari. W tym roku uczestnicy kierują swoją ekspedycję do Pafos na Cyprze w celu obsługi geodezyjnej wykopów archeologicznych oraz sporządzenia dokumentacji technicznej przeprowadzonych prac. Co więcej, mają na celu zinwentaryzowanie zabytkowych wykopalisk oraz drobnej ceramiki. Historia wypraw Bari ma swój początek w latach 80., kiedy to studenci chcieli zorganizować pierwszy zagraniczny wyjazd. Kierunkiem jaki obrali było miasto Bari w południowych Włoszech. Podczas przygotowań otrzymali jednak lepszą propozycję z Departamentu Kultury Materialnej z siedzibą w Paryżu i z tego powodu zmienili cel wyprawy do Fezu w Maroko. Nazwa Bari pozostała jako dobry symbol każdej wyprawy, ponadto wprowadzono tradycję, że każda z nich skupia się na inwentaryzacji obiektów zabytkowych, najczęściej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Do tej pory odbyło się XV obozów naukowych pod nazwą Bari m.in. do Syrii, Iraku, Libii oraz Grecji. Ostatnia z nich w 2013 roku zaprowadziła uczestników do Sintry w Portugalii, gdzie mierzyli Pałac Pena. Tegoroczny wyjazd jest fascynujący ze względu na fakt, iż całe miasto Pafos jest obiektem z listy UNESCO oraz Europejską Stolicą Kultury roku 2017. Działania studentów będą oparte na wykorzystaniu nowoczesnych technologii pomiarowych oraz stworzonej od podstaw zautomatyzowanej platformy fotogrametrycznej Focus Sphere. Więcej informacji o wyprawie można przeczytać na stronie internetowej http://wyprawabari.agh.edu.pl/ oraz na fanpage’u https://www.facebook.com/WyprawyBARI/ .

Rekrutacja na studia podyplomowe

Rozpoczęła się rekrutacja na II edycję studiów podyplomowych z zakresu zastosowania bezzałogowych statków latających (BSL) w rozwiązywaniu zagadnień inżynierskich ! Studia są organizowane przez Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jeżeli interesują Cię podstawy fotogrametrii cyfrowej i pracy w oprogramowaniu do przetwarzania danych pozyskanych z pokładu bezzałogowych statków latających, a także budowa i obsługa tych urządzeń oraz przepisy regulujące ich stosowanie w polskiej przestrzeni powietrznej, to studia dla Ciebie. Zapraszamy do rejestracji za pomocą formularza znajdującego się pod adresem: http://bsl.agh.edu.pl/index.php/formularz-rejestracyjny Więcej informacji na http://bsl.agh.edu.pl

Konferencja w Warszawie

W dniach 29-31 marca 2017 roku miałam przyjemność brać udział w XIII Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu Aktualne Problemy w Geodezji Inżynieryjnej, organizowanej przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Sekcję Geodezji Inżynieryjnej SGP oraz Komitet Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Na konferencji wygłosiłam referat pt. Pomiary deformacji wieloprzewodowych kominów przemysłowych z wykorzystaniem skanowania laserowego. Konferencja była doskonałą okazją, aby poznać wspaniałych ludzi, dowiedzieć, czym zajmują się naukowcy z branży oraz nawiązać kontakty i wymienić doświadczenia. Więcej szczegółów znajduje się na stronie konferencji. Zachęcam również do zapoznania się z relacją zamieszczoną na Geoforum.  

Monografia

W 2016 roku nakładem Wydawnictw AGH ukazała się monografia mojego autorstwa pt. „Metodyka geodezyjnego pomiaru deformacji w diagnostyce wieloprzewodowych kominów przemysłowych”. Monografia przedstawia wybrane wyniki badań, które zrealizowałam w ramach mojego doktoratu. Tematyka monografii skupia się na opracowaniu metodyki kompleksowych geodezyjnych pomiarów geometrii wysokich kominów wieloprzewodowych. Przedstawiono w niej wyniki badań eksperymentalnych oraz sformułowano zasady wyznaczania przemieszczeń i odkształceń wewnętrznych stropów nośnych oraz przewodów spalin w kominach wieloprzewodowych. Oceniono również przydatność zaproponowanej metodyki pomiarów do stwierdzenia ewentualnych stanów awaryjnych i do określenia zakresu robót remontowych kominów. Zachęcam do zapoznania się:)