21 paĽdziernik 2014
Delegacja AGH w Nigerii
25 kwiecień 2013

W dniach 10–12 kwietnia 2013 roku w Abudży (Nigeria) przebywała delegacja Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie w składzie: dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek, prof. AGH, Prorektor ds. Ogólnych, prof. Janusz Szpytko, kierownik Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji AGH – UNESCO. Delegacja AGH wchodziła w skład grupy polskich instytucji i firm towarzyszących wizycie premiera RP Donalda Tuska w Nigerii (10–12.04.2013), podczas której podpisano między innymi porozumienie pomiędzy Polską i Nigerią w sprawie dialogu strategicznego. Wizyta AGH w Nigerii jest konsekwencją inicjatywy Polsko-Nigeryjskich Warsztatów Centrum AGH UNESCO (1.03.2011), w których uczestniczyli między innymi ze strony nigeryjskiej: J.E. Asalina Raymond Mamuno, Ambasador Federalnej Republiki Nigerii (FRN) w Polsce (RP), profesor Bashir H. Usman, Wicekanclerz Federal University of Technology w Yola (stan Adamawa, Nigeria), profesor Benjamin T. Ugwu, wice Kanclerz University of Jos (stan Plateau, Nigeria), Ennetuk Usoro, minister, Ambasada Federalnej Republiki Nigerii w Polsce, Victor A. Adeleke, szef kancelarii, Ambasady Federalnej Republiki Nigerii w Polsce, dr Grzegorz Waliński, Prezes Polsko-Nigeryjskiego Towarzystwa Gospodarczego, były ambasador RP w FRN, Ifeakandu Obiudo, zastępca Prezesa Polsko-Nigeryjskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki (około 170 mln). Powierzchnia Nigerii wynosi ponad 923 tys. km², czyli trzy razy więcej od Polski. W latach 2001–2010 Nigeria była czwartą najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata (rocznie średnio 8,9 proc. PKB). Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy i gazu są głównymi źródłami dochodu narodowego kraju. Nigeria importuje głównie maszyny, chemikalia, środki transportu, wyroby przemysłowe i żywność. Według danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w roku 2011 polski eksport do Nigerii wynosił około 63,8 mln euro, a import – 16,9 mln euro.

Spotkanie z nigeryjskim Ministerm Energetyki. - fot. Janusz Szpytko

Podczas wizyty w Abudży delegacja AGH uczestniczyła w spotkaniu roboczym grupy polskich instytucji i firm z przedstawicielami nigeryjskiego Ministerstwa Energetyki (11.04.2013). Na czele grupy delegacji polskiej stał Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, a strony nigeryjskiej – minister energetyki Nigerii (Ministry of Power) profesor Chinedu Nebo (Enugu State). Podczas spotkania minister Chinedu Nebo podkreślił między innymi istotę sektora wydobywczego i energetycznego oraz rolę dobrze wykształconej kadry inżynierskiej w rozwoju Nigerii. Pan przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki w swojej wypowiedzi przedstawił ofertę obecnych na spotkaniu polskich instytucji i firm w zakresie współpracy z partnerami z Nigerii, w sposób szczególny podkreślając potencjał i znaczenie międzynarodowe AGH w obszarach badań naukowych i edukacji technicznej.

W dniu 11 kwietnia 2013 roku delegacja AGH spotkała się z profesorem Haywardem B. Mafuyai, Wicekanclerzem University of Jos (www.unijos.edu.ng) oraz dr. Samuelem W. Jimba, JE Ambasadorem Republiki Nigerii w RP. Przedmiotem rozmowy były perspektywy współpracy obu uczelni w obszarach wspólnych badań naukowych i edukacji technicznej na poziomach typu B.Sc., M.Sc., Ph.D. oraz wymiany kadry naukowej i studentów.

fot. Janusz Szpytko

W dniu 12 kwietnia 2013 roku delegacja AGH uczestniczyła w Abudży w Polsko-Nigeryjskim Forum Gospodarczym z udziałem około 200 przedstawicieli strony polskiej i nigeryjskiej. Ze strony polskiej w spotkaniu wzięło udział około 30 firm głównie z branż: paliwowej, zbrojeniowej, energetycznej, transportowej, spożywczej i finansowej (między innymi: PKN Orlen, Grupa Lotos, Bumar, Łucznik, H. Cegielski, Kulczyk Holding, Ursus SA, Solaris, Dawtona, BGK). W Forum ze strony polskiej uczestniczyli między innymi: Donald Tusk, Premier RP, Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej oraz Sławomir Majman, szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W swoim wystąpieniu premier D. Tusk stwierdził między innymi (Centrum Informacyjne Rządu): „Potencjał rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej jest ogromny. Liczę na to, że Forum będzie początkiem nowego, dynamicznego etapu polsko-nigeryjskich relacji gospodarczych”.

W dalszej części Forum prezentowane były wybrane sektory polskiej gospodarki przez przedstawicieli obecnych instytucji i firm. Ofertę biznesową Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentował prof. Mirosław Karbowniczek. Oferta polska wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników Forum, a towarzyszące liczne bezpośrednie spotkania biznesowe i podpisane dwustronne umowy były ich najlepszym przykładem.

Dotychczasowe działania AGH zorientowane na Afrykę i ukierunkowane na promocję technologii i edukacji, zainicjowane przez Centrum AGH UNESCO, wpisują się w projekt polskiego rządu zatytułowany Go to Africa zainaugurowany w Abuży w kwietniu 2013.

opracował – prof. Janusz Szpytko