Urodziłem się 4 marca 1980 roku w Krakowie. Ukończyłem Akademię Górniczno-Hutniczą na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, specjalizacja Systemy Telekomunikacyjne. Obroniłem pracę magisterską ”Narzędzia programowe do obliczeń ruchowych sieci telekomunikacyjnych”, promowaną przez prof. dr hab. inż. Andrzeja Jajszczyka, kończąc studia z wyróżnieniem. Podczas studiów jeden semestr spędziłem w Tampere University of Technology w Finlandii w ramach wymiany studenckiej. Odbyłem dwumiesięczną praktykę studencką w Cambridge Broadband Ltd, gdzie zajmowałem się symulacjami systemów radiotelekomunikacyjnych w Matlabie. Dotyczyły one pokrycia sygnałem radiowym Szanghaju. Pracę doktorską ”Speech recognition of highly inflective languages” promowaną przez dr Suresha Manandhara i dr Richarda Wilsona obroniłem na Wydziale Informatyki University of York . Od 1 października 2008 roku do końca 2008 roku byłem asystentem w Katedrze Automatyki AGH. Od 1 stycznia 2009 roku byłem asystentem w Katedrze Elektroniki w Zespole Przetwarzania Sygnałów. W 2010 awansowałem na stanowisko adiunkta. Jestem członkiem IEEE i ISCA. Uczestniczyłem w programie szkoleniowym TOP 500 Innovators na Stanford University. Jestem współzałożycielem spin-offa Techmo sp. z o.o. którego jestem prezesem.

Kieruję projektami RAYAV - Raytracer Audio i Video Program Innotech, NCBiR, Lingwistyczny warsztat do analizy i rozpoznawania mowy w programie Sonata, NCN, oraz Uzyskanie ochrony patentowej w kraju i za granicą na sposób używania rozpoznawania mowy i systemów dialogowych w reklamach i punktach informacyjnych POIG. Jestem także stypendystą programu Lider realizując projekt TELEDS -System dialogowy człowiek-komputer oparty na łączach telefonicznych.

W ramach prowadzonych przeze mnie badań zajmuję się głównie modelowaniem języka polskiego na potrzeby rozpoznawania mowy, przetwarzaniem sygnałów, głównie mowy, metodami szybkiego budowania korpusów tekstów i nagrań i ich analizy, interfejsami głosowymi oraz soundtracingiem w grach komputerowych. Zajmuję się gromadzeniem i wykorzystaniem statystyk opisujących język polski, na przykład fonemów, difonów i trifonów. Przygotowuję jeden z najbardziej kompleksowych komputerowych modeli języka polskiego w oparciu o ngramy i własną metodę macierzy temat - wzorzec zdania opisującej zależności semantyczne. Moje osiągnięcia w badaniach, opisywane są na bieżąco na blogu rozpoznawanie mowy.

Zajmuję się także silnikami dźwiękowymi w grach komputerowych, w tym soundtracingiem pozwalającym na precyzyjną i wydajną obróbkę dźwięku na architekturach wielordzeniowych uwzględniającą rzeczywiste odbicia od ścian, tłumienia na przeszkodach, obliczanie precyzyjnego echa i generowanie wielu źródeł dźwięku w sposób automatyczny.

Uczestniczyłem w następujących projektach: “Kompresja transmultipleksowanych sygnałów akustycznych“ (AGH, 10.2003-10.2005), “Kompresja transmultipleksowanych obrazów” (AGH, 05.2004-05.2006), „Transmultipleksery w technice stałoprzecinkowej” (AGH), „Technologie przetwarzania oraz rozpoznawania informacji słownych w systemach bezpieczeństwa wewnętrznego” (Fundacja UAM Poznań, 10.2007 - 12.2008), “Aplikacje technologii mowy w systemach bezpieczenstwa publicznego”(AGH, 2009-2011) we współpracy z PPBW, projekcie europejskim FP7 „Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment” INDECT (AGH, 2009), projekcie POIG INSIGMA oraz „Nowoczesne Technologie dla/ w procesie karnym - aspekty techniczne, kryminalistyczne, kryminologiczne i prawne”, NCBiR.

Jestem jednym z dwóch przewodniczących komitetu organizacyjnego XXII Anual Pacific Voice Conference oraz pomocniczym redaktorem Journal of Convergence. Współorganizowałem 1st York Doctoral Symposium on Computing (YDS) . Byłem przewodniczącym sesji na konferencjach ICALIP2008 w Szanghaju, AIA IASTED 2010 w Innsbrucku i 5th, 6th Language & Technology Conference w Poznaniu. Jestem lub byłem członkiem komitetu technicznego następujących konferencji: The 7th International Conference on Multimedia and Ubiquitous Engineering (MUE 2013) w Seulu, The 15th International Conference on Network-Based Information Systems (NBiS-2012), FEDCSIS, 2010 International Workshop on Multimedia and Semantic Technologies (MUST 2010) w Busan w Korei, The 4th International Conference on Multimedia and Ubiquitous Engineering (MUE 2010) w Cebu na Filipinach, 2011 International Workshop on Web and Multimedia Services (WMS-11) w Jeju, w Korei, 6th Language & Technology Conference.

Mój artykuł (B. Ziółko, D. Skurzok, J Gałka, and M. Ziółko „Speech Modelling Based on Phone Statistics”) uzyskał Best Paper Award na 2010 Fifth International Multi-conference on Computing in the Global Information Technology Walencja, Hiszpania, 2010, a inny na EST 2011 w Preston, UK. Zdobyłem nagrodę w konkursie Notatki w Internecie 2002.

Pasjonuję się turystyką latem i zimą, a także narciarstwem i wspinaczką. Często podróżuję po wielu zakątkach świata robiąc zdjęcia. Interesuje mnie także fotografia typu studyjnego. Moimi innymi zainteresowaniami są gry RPG (World of Darkness, Warhammer i Ars Magica) i szeroko rozumiana fantastyka. Kolekcjonuję książki i czasopisma np.: National Geographics i Chimera. Piszę także wiersze i opowiadania.

W portalu naukowca o prowadzeniu strony interentowej naukowców

Bloomberg Businessweek Polska o RAYAV

PAP o RAYAV

Antyweb o RAYAV

Wywiad z Bartoszem Ziółko w Bloobmerg Businessweek na temat rozpoznawania mowy

W Gazecie Krakowskiej

W TVP Polonia

W Radio Kraków

Audycja w TOK FM

Audycja w Radiofonii na temat interfejsów głosowych

Audycja o crowdfundingu w Radio Kraków

Plugin Adobe Flash Plugin jest niezbędny do obejrzenia tej zawartości.

 
omnie.txt · ostatnio zmienione: 2013/12/08 17:33 przez Bartosz Ziółko
 
Powered by Monster; Copyright © 2010, Bartosz Ziółko; Driven by Driven by DokuWiki