Prof. Zdzisław Bieniawski

Informacje i materiały dla studentów AGH

Prof.dr hab.inż. Zdzisław Bieniawski, DSc(Eng)-PhD, DrHonC(Madrid), MSc(Eng), M.ASCE, DTM

Profesor Emeritus Inżynierii Górniczej i Mechaniki Skał Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii,

Profesor Honoris Gónictwa, Uniwersytetu Politechnicznego w Madrycie,

Prezes Firmy, Bieniawski Design Enterprises w Arizonie.

 

 

Na początek

 

Profesor Bieniawski przyjechał z wizytą do Polski ze Stanów Zjednoczonych na zaproszenie AGH dla otrzymania najwyższego zaszczytu tej Uczelni, nagrody Doktora Honoris Causa, za „wybitne osiągnięcia naukowe i wieloletnią promocję polskiej myśli technicznej na całym świecie.“

 

Uroczystość nadania mu tytułu Dr.Hon.C. odbędzie się 8-go listopada w Auli Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej. W międzyczasie, Profesor zgodził się z przyjemnością na trzy tygodnie wykładów dla studentów wszystkich cykli.

 

Krótki życiorys

 

Zdzisław Tadeusz Bieniawski urodził się w Krakowie w 1936 roku, studiował Budowę Okrętów Morskich na Politechnice Grańskiej i zbiegiem okoliczności kończył dyplom magisterski inżyniera mechanika na Uniwersytecie w Johannesburgu, w Afryce Południowej. Tam zainteresował się mechaniką skał która,w tym czasie, była wysoko zaawansowana w tym kraju - główny producent złota na świecie. W 1967 roku, otrzymał doktorat w inżynierii górniczej na Universytecie w Pretorii i przez 14 lat kierował grupą naukowców, inżynierów i geologów publikując prace na wiele tematów mechaniki górotworu i tunelnictwa. Wtedy też zaproponował światowo znany system Rock Mass Rating (Wskażnik Jakości Masywu Skalnego). Następnie, po zaproszeniu ze Stanów Zjednoczonych w 1977 roku, zajął pozycję profesora etatowego w dziedzinie geoinżynierii górniczej i tunelowej na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii gdzie wykładał i prowadził badania naukowe przez 20 lat.

 

Jego dorobek naukowy to liczba 213 pozycji, w tym 195 publikacji naukowych, 10 podręczników (cztery książki przetłumaczone na rosyjski, chiński, koreański i hiszpański). Wypromował 22 doktorów i magistrów nauk technicznych. Jeden Polak z AGH znalazł się także w tej grupie: Dr. inż. Marek Mrugała, jego najlepszy student. Inni wychowawcy dzisiaj są naukowcami, profesorami lub dyrektorami przemysłowych firm nie tylko w Ameryce ale też w Chinach, Niemczech, Turcji, Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Australii, Tajlandii, i w Afryce Południowej.

 

Przeszedł na emeryturę z uniwersytetu w Pensylwanii w 60-tą rocznicę swych urodzin, zostając Profesorem Wizytującym na Uniwersyticie Cambridge w Anglii. W 2001, otrzymał Doktorat Honoris Causa od Politechniki Madryckiej w Hiszpani i tytuł Profesora Honorowego w Wyższej Szkole Górniczej tej uczelni.

 

Obecnie, Profesor Bieniawski jest Prezesem swej firmy konsultacyjnej, Bieniawski Design Enterprises, w Aryzonie, USA, z niedawnymi projektami w Hiszpanii, Włoszech, Etiopii i Chile. Z Polską utrzymuje bliskie kontakty naukowe, szczególnie z AGH i Polską Akademią Nauk, od roku 1981 - jego pierwszej powrotnej podróży do Ojczyzny.

 

Żona Profesora, po 48 latach małżeństwa, Pani Elizabeth Bieniawska, amerykanka szkockiego pochodzenia, jest także naukowcem w dziedzinie historii i informatyki. Mają trzech synów, wszyscy są inżynieriami, i 8 wnucząt. Aż 17-tu członków rodziny, z USA, Austrii, Warszawy i Krakowa przyjedzie na jego Uroczystość DrHonCausa w listopadzie!

 

Więcej informacji

Życiorys (dokument w formacie .pdf)