Sem. letni 2018/19: Matematyczne narzędzia komputerowe w zastosowaniach telekomunikacyjnych

Elektronika i Telekomunikacja, specjalność Sieci i Usługi, 1. semestr studiów magisterskich

Przedmiot jest prowadzony przez:

Kurs znajduje się w systemie UPEL.

Wykłady: piątki, 14.40-16.10 (0.12/B-9)

Program wykładów:

  1. Wstęp do przedmiotu i wprowadzenie do optymalizacji (2019-03-01).
  2. Podstawowe pojęcia algebry liniowej niezbędne w zastosowaniach sieciowych (2019-03-08).
  3. Wprowadzenie do projektowania sieci i systemów opartego na programowaniu liniowym (2019-03-15)
  4. Programowanie liniowe – algorytm sympleksowy (2019-03-22).
  5. Podstawowe pojęcia teorii grafów (2019-03-29).
  6. Problemy alokacji zasobów i wymiarowania sieci (2019-04-05).
  7. Programowanie dyskretne w projektowaniu sieci i systemów (2019-04-12).
  8. Problemy optymalizacyjne definiowane na grafach(2019-04-26).
  9. Podstawowe algorytmy grafowe, w tym poszukiwanie najkrótszych ścieżek (2019-05-10).
  10. Podstawy teorii złożoności oraz metody rozwiązywania zadań programowania dyskretnego (2019-05-17).
  11. Modelowanie istniejących sieci z użyciem teorii grafów (2019-05-31).
  12. Miary istotności węzłów sieci (w tym PageRank) (2019-06-07)
  13. Koncepcja komputerów kwantowych. Algorytmy na komputerach kwantowych (2019-06-14).

Seminaria: piątki, 16.15-17.45 (0.12/B-9)

Program seminariów:

  1. Najprostsze metody matematyczne w kryptografii (2019-03-29 i 2019-04-05).
  2. Symetryczne szyfry blokowe (2019-04-12 i 2019-04-26).
  3. Metody kryptograficzne oparte na potęgowaniu (2019-05-10 i 2019-05-17).
  4. Metody oparte na użyciu krzywych eliptycznych (2019-05-31).
  5. Generowanie liczb pierwszych, testowanie pierwszości oraz funkcje skrótu (2019-06-07 i 2019-06-14).

Zajęcia projektowe:

  • Konsultacje (poniedziałki, 11.15-12.45, 1.04/B-9) – przed spotkaniem należy się umówić z prowadzącym.
  • Kalendarz spotkań dr inż. Andrzeja Kamisińskiego.
  • Obowiązkowe terminy spotkań z prowadzącym:
    • Spotkanie projektowe 1: 2019-03-18.
    • Spotkanie projektowe 2: 2019-04-08.
    • Spotkanie projektowe 3: 2019-05-06.
    • Spotkanie projektowe 4: 2019-05-20.
    • Spotkanie projektowe 5 – publiczna prezentacje projektów: 2019-06-07.

Ćwiczenia:

  • Termin zajęć: piątki, 17.50-19.20 (L1/D-6).
  • Program zajęć:
    • Wstęp do programowania liniowego – tworzenie modeli problemów optymalizacyjnych (2019-03-22)
    • Rozwiązywanie zadań optymalizacji z użyciem programowania liniowego, część 1 (2019-03-29)
    • Rozwiązywanie zadań optymalizacji z użyciem programowania liniowego, część 2 (2019-04-05)
    • Wstęp do programowania dyskretnego – tworzenie modeli problemów optymalizacyjnych (2019-04-26)
    • Rozwiązywanie zadań optymalizacji z użyciem programowania dyskretnego, część 1 (2019-05-10)
    • Rozwiązywanie zadań optymalizacji z użyciem programowania dyskretnego, część 2 (wyjątkowo: poniedziałek 2019-05-20, 12.50)
    • Sprawdzian praktyczny – rozwiązywanie zadań optymalizacji (wyjątkowo: 2019-05-27, 14.20)

Egzaminy:

  • Termin 0.1: wtorek 28 maja 2019 r., 15.30-17.00, sala 2.07/B-9.
  • Termin 0.2: wtorek 11 czerwca 2019 r., 16.00-17.30, sala 0.11/B-9.
  • Termin I: poniedziałek 24 czerwca 2019 r., 9.30-11.00, sala 0.12/B-9.
  • Termin II: poniedziałek 1 lipca 2019 r., 9.30-11.00, sala 0.12/B-9.
  • Termin III: piątek 6 września 2019 r., 9.30-11.00, sala 0.12/B-9.

Kalendarz Piotra Chołdy: