- UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Literatura

Fizykochemia Ciała Stałego

Matematyka:

Donald A. McQuarrie: "Matematyka dla Przyrodników i Inżynierów Tomy 1-3" - bardzo przystępnie napisana książka, obejmująca tematyką wszystkie działy matematyki, z którymi można się spotkać podczas studiów. Skupia się głównie na umiejętnościach praktycznych, natomiast od strony formalizmu matematycznego nieco ustępuje innym pozycjom. Pozycja łatwo dostępna.

W. Stankiewicz: "Zadania z matematyki dla wyższych uczelni technicznych Tom IA, IB, Tom II" - przeciwieństwo poprzedniej książki, bardzo dobrze napisany podręcznik pod kątem formalizmu matematycznego, ale równocześnie bardzo trudny. Tomy IA i IB są łatwo dostępne,  natomiast tom II ze względu na trudność materiału jest bardzo rzadko spotykany (ale w bibliotece jest).

W. Krysicki, L. Włodarski: "Analiza matematyczna w zadaniach, Tomy 1-2" - podstawowy podręcznik akademicki do matematyki, w miarę przystępnie napisany i z dużą ilością przykładów. Dostępny wszędzie.



Fizykochemia Ciała Stałego:

Ogólnie aktualnej literatury dostępnej w języku polskim prawie nie ma, większość podręczników dostępna jest tylko w języku angielskim, przy czym część z nich można stosunkowo łatwo znaleźć.

Helmut Mehrer: "Diffusion in Solids: Fundamentals, Method, Materials, Diffusion-Controlled Processes" - dobrze napisana książka, opisująca praktycznie wszystko co się da o dyfuzji (a więc znacznie więcej niż komukolwiek mogłoby się kiedyś przydać). Przy odrobinie kreatywności da się tę książkę dostać.

Aloke Paul, Tomi Laurila, Vesa Vuorinen, Sergiy V. Divinski: "Thermodynamics, Diffusion and the Kikrendall Effect in Solids" - jeden z najpraktyczniejszych podręczników, skupiający się w dużej mierze na aspekcie eksperymentalnym. Bardzo przystępnie opisana podstawowa termodynamika procesów oraz zjawiska dyfuzji wzajemnej i reakcyjnej. Do znalezienia.

Robert.W. Balluffi, Samuel M. Allen, W. Craig Carter: "Kinetics of Materials" - absolutnie topowy podręcznik napisany na MIT, adresowany (w polskich realiach) głównie dla osób od doktoratu w górę. Bardzo trudny i bardzo dobry. Dostępny w bibliotece. Polecam głównie osobom, które chciałyby kontynuować naukę w kierunku FCS; jako podręcznik podstawowy - tylko dla masochistów.

Martin E. Glicksman: "Diffusion in Solids: Field Theory, Solid-State principles and Applications" - podręcznik trochę podobny w ogólnej filozofii do podręcznika Mehrera. Podobnie jak tamtem dobrze napisany i przydatny (zwłaszcza niektóre rozdziały). Dostępny w bibliotece.

John R. Manning: "Diffusion Kinetics for Atoms in Crystals" - blisko 50-letnia książka, która jest jedną z chyba najczęściej cytowanych książek o tej tematyce. Skupia się przede wszystkim na opisie dyfuzji na poziomie atomowym (random walk itp.). Bardzo ciekawa pozycja ułatwiająca zrozumienie podstaw dyfuzji. W bibliotece jest jeden egzemplarz, chwilowo dostępny u mnie.

S. Mrowec: "Defekty struktury i dyfuzja atomów w kryształach jonowych" - z racji swojego wieku (40 lat), książka ta w niektórych aspektach może być średnio aktualna, ale nadal jest chyba najlepszym dostępnym podręcznikiem opisującym chemię defektów punktowych. Bardzo przydatna zarówno pod kątem ćwiczeń jak i laboratorium. Dostępna w bibliotece.






 

Poprawny CSS!

Bezpieczna strona
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego