Technologie obiektowe
informatyka, 2. rok studiów stacjonarnych I stopnia


Zasady zaliczania przedmiotu

Semestr zimowy

W ramach zajęć laboratoryjnych wykonać należy szereg prostych zadań projektowych. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa! Osoby, które mają więcej niż 1 nieobecność, tracą możliwość uzyskania zaliczenia w trybie poprawkowym.

Na każdych zajęciach odbędzie się krótkie kolokwium obejmujące materiał z ostatnich wykładów (obowiązuje materiał od początku semestru). Nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach równoznaczna jest ocenie nd z kolokwium.

Podstawą zaliczenia zajęć są zatem:

  • pozytywne oceny ze wszystkich kolokwiów,
  • wykonane i zatwierdzone przez prowadzącego zadania projektowe.

Dla osoób niespełniających tych warunków (dwukrotne) zaliczenie poprawkowe odbędzie się w sesji (zimowej) w formie kolokwium (nie przewiduje sie innej formy poprawki).

Wysokość oceny końcowej zależy przede wszystkim od ocen uzyskanych na kolokwiach, ale również od aktywności na zajęciach i jakości wykonania poszczególnych zadań projektowych (subiektywna ocena prowadzącego).

Semestr letni

Zapisy do grup laboratoryjnych należy przeprowadzić w zespołach 2-osobowych, dopuszczalne jest realizowanie zajęć samodzielnie. Przy wybieraniu grupy laboratoryjnej w tym semestrze wymagana jest zmiana prowadzącego!

W ramach zajęć realizowane są kolejne fazy tworzenia funkcjonalnego systemu dla konkretnego zastosowania. Tematy proponowane są przez Państwa i zatwierdzane przez prowadzącego, a dotyczyć powinny prostych systemów informatycznych (np. obsługi organizacji lub firmy, sterowania urządzeniem, czy też CAD/CAE). Ze względu na potencjalne trudności w modelowaniu absolutnie nie wchodzą w rachubę systemy symulacyjne. Planowana "objętość" systemu nie powinna przekraczać klikunastu klas. Implementacja w języku Eiffel

Zajęcia prowadzone są w wersji micro metodologii RUP w terminach:

do końca lutego
faza wstępna (inception): tworzenie wizji produktu i sposobu jego realizacji,
do końca marca
faza opracowania (elaboration): modelowanie wymagań, projektowanie i weryfikacja architektury, ograniczanie zagrożeń,
do końca kwietnia
faza budowy (construction): projektowanie, implementacja i testowanie funkcjonalnego produktu,
do końca maja
faza przekazania (transition): weryfikacja wymagań użytkownika i uruchomienie systemu,
do końca semestru
ostateczny termin zaliczenia laboratorium, opracowanie poprawek, prezentacja całości wykonanych prac,
do końca sesji
ostateczny termin zaliczenia poprawkowego.

Aby zaliczyć każdy etap należy przedstawić zestaw niezbędnych dokumentów (wzorce) oraz działający prototyp.

Przekroczenie terminów zakończenia poszczególnych etapów ponad tydzień bez usprawiedliwienia lub wcześniejszego uzgodnienia z prowadzącym jest równoważne natychmiastowemu otrzymaniu końcowej oceny niedostatecznej (brak zaliczenia) - dalsze uczestnictwo w zajęciach możliwe jest w trybie zaliczenia poprawkowego (odpowiednio drugi lub trzeci termin).

Wysokość oceny końcowej zależy od jakości i terminowości wykonania poszczególnych etapów.


Ostatnia modyfikacja: 05-10-2007