mgr inż. Łukasz Pleskacz
doktorant (szkoła doktorska)

Student Szkoły Doktorskiej AGH. Uprzednio doktorant Wydziału Energetyki i Paliw (AGH w Krakowie). Tematyką obliczeniowej mechaniki płynów (CFD) zajmuje się od 2010 roku. Również od tego momentu współpracuje z Kierownikiem Zespolu (dr hab. inż. Elżbieta Fornalik-Wajs, prof. AGH). Począwszy od pracy dyplomowej kończącej studia magisterskie ukierunkował swoje zainteresowania na zagadnienie przepływów płynów słabomagnetycznych w silnym polu magnetycznym. Badania realizowane są głównie drogą numeryczną.

Szczegółowe kierunki pracy naukowej:

– badanie modyfikacji struktury przepływu w ww. warunkach z naciskiem na uzyskanie sukcesywnie zwiększającej się kontroli nad tą strukturą,

– badanie wpływu silnego pola magnetycznego na transport ciepła w przepływach płynów słabomagnetycznych ze szczególnym uwzględnieniem możliwości jego intensyfikacji,

– badanie mechanizmu transportu pędu i energii w opisywanych układach realizowane za pomocą stosownych bilansów,

– opracowywanie metodyki o charakterze numerycznym dla rozwiązywania problemów transportu ciepła i masy w warunkach silnego pola magnetycznego,

– opracowywanie optymalizacji pre- i postprocessingu poprzez stosowanie zaawansowanych metod automatyzacji.

W ramach praktyki dydaktycznej prowadził lub współprowadził zajęcia dla studentów studiów inżynierskich oraz magisterskich obejmujące następujące zagadnienia: obliczeniowa mechanika płynów (CFD), mechanika płynów (laboratoria), transport ciepła i masy, modelowanie procesów cieplnych, podstawy informatyki (MS Excel, Unix, C++), termohydraulika reaktorów jądrowych (obliczenia cieplne w programie QuickField).

W ramach umowy międzynarodowej odbył kwartalny staż naukowy w Shibaura Institute of Technology (Tokio, Japonia) w 2014 roku. Zajmował się tam eksperymentalną analizą przepływu przez ogniwo stałotlenkowe (SOFC).

Był wykonawcą w projekcie pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Janusza S. Szmyda pt. „Wpływ silnego pola magnetycznego na charakter obszaru przejściowego pomiędzy konwekcją laminarną a turbulentną dla cieczy paramagnetycznych oraz superparamagnetycznych”, który został zakończony w 2016 roku.