Archiwum aktualności
październik 2003 - listopad 2004
 

 

 • Sześciominutowy fragment rozszerzonej wersji Powrotu Króla   [30 listopada 2004]

Oficjalna strona filmu Władca Pierścieni zaprezentowała sześciominutową zapowiedź rozszerzonej wersji Powrotu Króla. Jest to bardzo ciekawy film z wieloma niewidzianymi wcześniej fragmentami. Zaostrza nasze apetyty na wersję DVD, która ukaże się w polskich sklepach już za kilka dni. Sześciominutową zapowiedź RotK EE można ściągnąć stąd.

 

 • Do kina na wszystkie trzy części Władcy Pierścieni!   [30 listopada 2004]

Katowickie kino "Helios" zaprasza na EMENEF, czyli noc filmową z rozszerzonymi wersjami Drużyny Pierścienia, Dwóch Wież i Powrotu Króla (sic!). Oto informacja pochodząca ze strony kina: "Zgodnie z Waszymi prośbami, najbliższy katowicki ENEMEF to niesamowita noc w krainie hobbitów, elfów i magii. Niepowtarzalna okazja aby zobaczyć całą trylogię J.R.R. Tolkiena w kinie w ciągu jednej nocy, w tym dwie pierwsze części w wersjach reżyserskich - w sumie dłuższych o godzinę i 15 minut! Łącznie filmy trwają 10 godzin i 38 minut - to najdłuższy pokaz filmowej trylogii Tolkiena! (...) Oto repertuar:
- Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (wersja rozszerzona!),
- Władca Pierścieni: Dwie Wieże (wersja rozszerzona!),
- Władca Pierścieni: Powrót Króla (wersja zwykła).
Powrót Króla prezentujemy w wersji zwykłej, ponieważ wersja rozszerzona tego filmu wyjdzie tylko na DVD/VHS, nie będzie można jej zobaczyć w kinach.

ENEMEF: NOC WŁADCY PIERŚCIENI odbędzie się 18 grudnia (uwaga - tym razem sobota!), start o 21:00. Jeśli będzie duże zainteresowanie, uruchomimy dodatkowe pokazy. Miejsce to jak zawsze najnowsze katowickie kino HELIOS. Przewidywany koniec imprezy to kilka minut przed 8 rano. Telefon i godziny otwarcia kas znajdziesz tutaj.
GRUDNIOWA PROMOCJA!!!
Tylko w grudniu specjalna mikołajkowo-gwiazdkowa promocja! Dzięki niej bilety kupisz w cenie TYLKO 22 ZŁ! A przy okazji polecamy zakup biletów na ten ENEMEF jako prezent dla najbliższych."
 

 • Nowe aliasy internetowe naszej strony   [30 listopada 2004]

Stworzyliśmy kilka nowych aliasów naszej strony. Oto one: http://parmadili.skf.org.pl , www.parmadili.elendili.pl i www.niezapominka.elendili.pl 

 

 • Można już zamawiać SIMBELMYNË nr 20 !!!   [28 listopada 2004]

 

Wczoraj ukazał się 20 numer Simbelmynë! O jego treści pisaliśmy już tutaj. Zapoznać się możecie z jego okładką (na dole) i spisem treści. Pismo ma 70 stron, kolorową okładkę i kolorowe ilustracje wewnątrz (w dziale "Humor Halethy"), wspaniałe grafiki i bardzo interesujące artykuły. W związku z jego premierą podajemy informację, jak można zamawiać nasz tolkienowski magazyn.


Cena:

twórcy Simbelmynë + wszyscy członkowie Sekcji Tolkienowskiej - gratis
osoby spoza klubu - 10 (w sprzedaży bezpośredniej) lub 13 zł (pocztą)
 

Możecie już składać zamówienia pisząc na adres tolkienalia@elendili.histo.pl

Przy każdym zamówieniu prosimy podać następujące dane:
- imię i nazwisko
- adres pocztowy pod który mamy wysłać zamówienie
- kontaktowy adres e-mail
(zamówienia bez tych danych nie będą realizowane).

Zamówienie przyjęte do realizacji jest potwierdzane zwrotnym e-mailem.
Uwaga: jedyną akceptowaną formą płatności jest przedpłata na rachunek bankowy, nie realizujemy zamówień za zaliczeniem pocztowym.

 

PRZYPOMINAMY TEŻ O MOŻLIWOŚCI ZAMAWIANIA INNEGO MAGAZYNU TOLKIENOWSKIEGO "GWAIHIRA"! Patrz tutaj.

 

 • Dom Tolkiena nareszcie miejscem historycznym!   [25 listopada 2004]

PAP donosi: Dom na przedmieściach Oksfordu, w którym John Ronald Reuel Tolkien mieszkał przez 16 lat i pisał słynną trylogię "Władca pierścieni", został uznany za budynek historyczny - poinformował sekretarz stanu ds. dziedzictwa Andrew McIntosh.

"Budynki są zazwyczaj klasyfikowane ze względu na jakość architektury lub ich wyjątkowość - powiedział McIntosh. - Ale możemy również zaliczać do dziedzictwa kultury budynki związane ze słynnymi ludźmi lub wydarzeniami ważnymi dla historii naszego kraju".

Dom profesora Tolkiena (1892-1973) jest dobrym przykładem - dodał McIntosh precyzując, że budynek, od kiedy zamieszkał w nim autor "Władcy pierścieni", nie przeszedł większych modyfikacji.

J.R.R. Tolkien mieszkał w tym domu w latach 1930-1947, w czasach, kiedy wykładał literaturę staroangielską w Oksfordzie i pracował nad trylogią.

W domu pod numerem 20 przy Northmoor Road, wybudowanym w roku 1924 dla Basila Blackwella, znanego wydawcy i księgarza, powstały również inne tolkienowskie dzieła - "Rudy Dżil" i esej "O baśniach".

W Wielkiej Brytanii status dziedzictwa narodowego przysługuje około 400 tysiącom budynków.
 

 • Można już zamawiać Gwaihira nr 8 !!!   [8 listopada 2004]

 

Gwaihir nr 8 ma swoją premierę 9 listopada - już jutro! Pisaliśmy już o tym tutaj. Zapoznać się możecie z jego okładką (po lewej) i spisem treści [dokument PDF]. Pismo ma 80 stron, kolorową lakierowaną okładkę, wspaniałe grafiki i bardzo intresujące artykuły. W związku z jego premierą podajemy informację, jak można zamawiać ten tolkienowski magazyn.


Cena:

twórcy Gwaihira + wszystkie osoby, które były na Seminarium Literackim - gratis
członkowie ŚKF - 5 zł
osoby spoza klubu - 7 zł (w sprzedaży bezpośredniej) lub 10 zł (pocztą)
 

Możecie już składać zamówienia pisząc na adres tolkienalia@elendili.histo.pl

Przy każdym zamówieniu prosimy podać następujące dane:
- imię i nazwisko
- adres pocztowy pod który mamy wysłać zamówienie
- kontaktowy adres e-mail
(zamówienia bez tych danych nie będą realizowane).

Zamówienie przyjęte do realizacji jest potwierdzane zwrotnym e-mailem.
Uwaga: jedyną akceptowaną formą płatności jest przedpłata na rachunek bankowy, nie realizujemy zamówień za zaliczeniem pocztowym.

 

 • Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów" ma własną domenę!   [9 listopada 2004]

Od dziś nasze Forum posiada własną domenę www.elendili.pl !!! Zapraszamy !!!

 

 • Sekcja Tolkienowska znowu w akcji!   [9 listopada 2004]

Zapraszamy na imprezy współorganizowane i organizowane przez Sekcję Tolkienowską ŚKF! 17 listopada b.r. o godz. 12.00 w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach odbędzie się uroczyste otwarcie kolejnej naszej wystawy z serii "Tolkien - Władca Wyobraźni". Ela Gepfert, czyli nasza sekcyjna Elirena, a jednocześnie Prezes ŚKF, opowie o J.R.R. Tolkienie i jego życiu, a także zaprezentuje nagrania głosu Profesora. Serdecznie zapraszamy! Dnia 27 listopada w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Szopienicach przy ulicy Hallera 28 odbędzie się całodniowa impreza z cyklu Spotkań z Fantastyką. W tym roku aż trzy wykłady dotyczyć będą Tolkiena (preleganci będą mówić m.in. o żywiołach Ardy oraz o mało znanym utworze Tolkiena pt. Ballada o Aotrou i Itroun. Spotkanie z Fantastyką  będzie trwało od godziny 10.00 do 18.00. Uwaga! WSTĘP WOLNY!!!

 • Światowid w Śródziemiu - zaproszenie!   [8 listopada 2004]

O imprezie "Światowid w Śródziemiu" pisaliśmy tutaj. Dzięki uprzejmości organizatorów imprezy zamieszczamy ulotkę (dwie strony) i plakat informujący o seansie. Bilety można już kupować w kasie kina Światowid!

Zwróćcie uwagę na wspaniałe rysunki elfów w stylu mangi!

 

 

 • Książka Davida Salo o języku sindarińskim już w sprzedaży!   [6 listopada 2004]

Tytuł: A Gateway to Sindarin. 

Rok wydania: 2004
Stron: 550
ISBN: 
0-87480-800-6

Cena: 49,95 USD

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Stanu Utah w USA wydało książkę Davida Salo - znakomitego lingwisty tolkienowskiego, autora dialogów filmowych i tekstów do ścieżki dźwiękowej w filmie P. Jacksona. A Gateway to Sindarin ('Brama do sindarinu') to fachowe opracowanie na temat opartego na fonetyce walijskiej języka Elfów Szarych w powieści Tolkiena Władca Pierścieni. Spis treści tej książki znaleźć można tutaj. Więcej szczegółów na temat 'Bramy do sindarinu' znajdziecie na stronie wydawnictwa.

 

 

 • "Tolkien. Pisarz stulecia" Shippeya już w grudniu!   [2 listopada 2004]

Rok wydania: 2004
Stron: 344
Oprawa: broszura
Format: 125/195
Tłumacz: Joanna Kokot

Wydawnictwo Zysk i S-ka przygotowało nową ważną pozycję tolkienistyczną. Książka Toma Shippey'a w tłumaczeniu Joanny Kokot ma mieć swoją polską premierę 21 grudnia. A zatem szykuje się kolejna ciekawa pozycja pod choinkę. Oto, co o tej książce pisze wydawca: Zgodnie z wynikami najnowszych plebiscytów, J.R.R. Tolkien wciąż pozostaje "najbardziej wpływowym pisarzem stulecia", a Władca Pierścieni "książką stulecia". Na poparcie tych ocen profesor Tom Shippey, wybitny mediewista i badacz literatury fantasy, daje nam fascynujący przewodnik po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie.
Główną część książki Tolkien. Pisarz stulecia stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie Władcy Pierścieni jako językowej i kulturowej mapie, jako skomplikowanej sieci opowieści i jako odpowiedzi na znaczenie mitu. Profesor Shippey analizuje naturę zła w Władcy Pierścieni, omawia także skomplikowane przeplatanie się wielu wątków, gdy narracja koncentruje się na losach kolejnych postaci, które tworzy bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie twórcy. Pozostałe rozdziały omawiają anachroniczną naturę hobbitów w heroicznym świecie Śródziemia w Hobbicie, wagę Silmarillionu dla kanonu utworów Tolkiena, a także związek pomniejszych utworów, takich jak Rudy Dżil i jego pies czy Liść, dzieło Niggle'a z życiem pisarza.
Książka Tolkien. Pisarz stulecia wyjaśnia co czyni wszystkie te utwory ponadczasowymi. Pokazuje też, że można czerpać przyjemność z lektury nawet trochę trudniejszego tekstu, jakim jest Silmarillion, omawiając walki, morderstwa i zdrady wśród elfów w czasie ich wędrówki do Śródziemia i wojny z Morgothem, pierwszym Czarnym Władcą. Nie zgadzając się z niekompetentnymi krytykami, którzy często bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantasy w ogóle, profesor Shippey proponuje nowe podejście do Tolkiena i fantasy, ujawnia wagę języka w literaturze, a także pokazuje jak Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarillion stały się częścią żywej tradycji snucia opowieści, której korzenie sięgają poprzez Baśnie braci Grimm aż do Eddy Starszej i Beowulfa.
Tolkien. Pisarz stulecia oferuje czytelnikom głębsze zrozumienie zarówno profesora Tolkiena, jak i jego najważniejszych utworów. Funkcjonuje także jako zarazem uczony i zajmujący przewodnik wprowadzający czytelników w jedne z najlepszych i najbardziej wpływowych utworów fantasy, jakie kiedykolwiek napisano.
Informacja pochodzi ze strony Wydawnictwa Zysk i S-ka.

 

 • Premiera Gwaihira nr 8 i Simbelmynë nr 20 już blisko!   [28 października 2004]

Gwaihir nr 8 już trafił do drukarni. Simbelmynë nr 20 pojawi się w sprzedaży zaraz po wydaniu Gwaihira. Już wkrótce więcej szczegółów! O Gwaihirze nr 8 przeczytacie tutaj.

 

 

 

okładka Gwaihira nr 8              okładka Simbelmynë nr 20

 • Gratka na Święta: nowe angielskie wydanie Władcy   [28 października 2004]

W księgarni Amazon.com można już zakupić nowe wydanie Władcy Pierścieni powstałe z okazji 50-lecia tej wspaniałej książki. Jest to podobno najwspanialsze wydanie Władcy w całej jego historii. Wydawca HarperCollins (w UK) i Houghton Mifflin (w USA) zadbał o to, aby książka została wydana zgodnie z intencjami J.R.R. Tolkiena sprzed 50 lat. Mamy zatem jeden wolumin książki, która podzielona jest na sześć ksiąg (nie ma podziału na trzy tomy) - w sumie 1216 stron. Wykorzystano elementy graficzne zaprojektowane przez Tolkiena. Po raz pierwszy w historii tej książki oprócz map mamy pięknie reprodukowane strony z Księgi Mazarbul (znamy je z książek J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator i Pictures by J.R.R. Tolkien), które Tolkien chciał widzieć już w pierwszym wydaniu 50 lat temu. Dopiero dziś stało się to technicznie możliwe. Cena książki to... 100 USD, ale na szczęście księgarnie internetowe proponują różnego rodzaju zniżki. Warto się tym zainteresować...

Innym wydaniem proponowanym na Święta jest piękna edycja Silmarillionu. Piszemy o niej tutaj. Natomiast na polskim rynku księgarskim pozycją wartą zainteresowania, którą każdy tolkienista z radością znajdzie pod Choinką jest książka Michaeala W. Perry'ego Klucz do Tolkiena (patrz tutaj). Oto nasze księgarskie rekomendacje na Boże Narodzenie.

 

 • A jednak istnieli... Krasnoludy z indonezyjskiej wyspy Flores
  Nowe odkrycie antropologów!  
  [28 października 2004]

Jak donosi portal Onet.pl zaledwie 18 tys. lat temu równocześnie z nami, gatunkiem Homo sapiens, żyli metrowej wysokości hominidzi. O zaskakującym znalezisku donoszą australijscy i indonezyjscy naukowcy na łamach najnowszego "Nature". Kości osobnika, być może płci żeńskiej, odkryto w jaskini Liang Bua pośród narzędzi kamiennych i szczątków zwierząt - karłowatych słoni i waranów, takich samych jak na sąsiedniej wyspie Komodo. Na potrzeby naukowego opisu znalezisku nadano nową nazwę gatunkową - Homo floresiensis. Znalezisko pochodzi zaledwie sprzed 18 tys. lat. Nowoodkryty gatunek człowieka współistniał więc w czasie z Homo sapiens. Jak na razie nie ma jednak bezpośrednich dowodów na spotkanie naszych przodków z przedstawicielami "Człowieka z Flores". Dalej na Onecie czytamy: Odkrycie nowego gatunku Homo świadczy o tym, że różnorodność ludzi w całkiem nieodległej przeszłości była o wiele większa niż dotąd oceniano. A jednak istnieli! - ciśnie się na usta miłośnika fantasy :-)

 

 • Kolejna mapa Tolkienowska Tomasza "Saso" Kowala   [27 października 2004]

Tomasz "Saso" Kowal od kilku miesięcy pracował nad kolejną mapą Tolkienowską (jego wcześniejszą mapę znajdziesz np. tutaj). Tym razem jest to mapa całej Ardy w II Erze. Nosi ona tytuł: Mapa ozdobna Ardy z polskimi nazwami, a w quenya Arda Tatya Randassë ('Arda w Drugiej Erze'). Oto co o mapie pisze sam autor: Mapa Ardy obejmująca Aman (Błogosławione Królestwo) i Ennor (Śródziemie) oraz Numenor, w erze drugiej. Nacisk został położony na Aman i lokalizacje siedzib Valarów, oraz istotne w tym czasie miejsca. To pierwsza (i prawdopodobnie jedyna) tego typu mapa dotycząca Ardy, zrobiona na podstawie mapy K.W. Fonstad, dzieł Tolkiena i Encyklopedii Śródziemia R. Fostera oraz wiedzy tolkienistów z Forum Elendili. Wyróznia się dość dużą dokładnością oraz w ślad za mapą Ennorath, plastycznym potraktowaniem tematu. Tengwar dookoła to fragment z Silamarillionu zapisany w quenyi : "Przez długie wieki Valarowie cieszyli się światłem Drzew za Górami Amanu, podczas gdy Śródziemie leżało w półmroku pod gwiazdami". Za współpracę i pomoc dziękuje Elendilim, którzy włożyli w powstanie mapy wiele swojej wiedzy (bez której nigdy by się to nie udało), w szczegolności Przemysławowi Szulcowi (Freyr) oraz (Nenya). Mapę wykonalem własnoręcznie. Technika: pióro i kolorowe kredki ołówkowe. Więcej szczegółów oraz mapę w dużej rozdzielczości (7 MB) znajdziecie na stronie Tomasza Kowala. Tymczasem przedstawiamy jej mniejszą wersję. Pamiętajcie, że oryginały map Tomasza "Saso" Kowala możecie kupić w dziale Tolkienalia!!!

 

 

 • Kilka informacji o nowym Gwaihirze nr 8 (2004)   [26 października 2004]

Nowy Gwaihir trafił już do drukarni. Za kilka tygodni będzie go można zamawiać w dziale Tolkienalia. Możemy zatem już dziś pokazać Wam jego okładkę i spis treści [PDF]. Pismo ma 80 stron. Niedługo podamy szczegółowe informacje dotyczące zamówień. A oto fragment tekstu Od redakcji:

 

(...) Teksty zebrane w tym numerze Gwaihira to seria odczytów, które zostały wygłoszone podczas tegorocznego Seminarium Literackiego ŚKF. Seminarium nosiło tytuł „Inspiracje Tolkienowskie” i odbyło się w dniach 11–13 czerwca w Chorzowie. Z nadzieją, że teksty naszych Autorów okażą się ciekawe dla Czytelników Gwaihira, zapraszamy Was do lektury i do podziwiania prac graficznych naszych zaprzyjaźnionych plastyków (Gwaihir nr 8, str. 4).

 

Pragniemy podziękować Autorom tekstów i grafik oraz wszystkim zaangażowanym w wydanie Gwaihira Członkom Sekcji Tolkienowskiej za okazaną pomoc.

 

 • Zwiastun rozszerzonego Powrotu Króla   [17 października 2004]

Ukazała się zapowiedź rozszerzonego wydania DVD Powrotu Króla. Plik jest już do ściągnięcia z naszego serwera:

 

Ściągnij zapowiedź rozszerzonej wersji DVD RotK [plik QuickTime, 9.5 MB]

 

Natomiast szczegółowe o wydaniu znajdziecie na stronie PanoramaDVD (dziękujemy Tomaszowi Konopackiemu za nadesłanie linka). Przypominamy, że premiera specjalnej edycji DVD już 10 grudnia!

 • Światowid w Śródziemiu - Katowice 26-27.11.04   [13 października 2004]

Katowickie Kino "Światowid", Nieformalne Towarzystwo Miłośników Powieści Magii i Miecza, Sekcja Tolkienowska ŚKF oraz Forum Elendili zapraszają na imprezę tolkienowską "Światowid w Śródziemiu".
Tej nocy przedstawiciele wszystkich Wolnych Ludów Śródziemia znajdą schronienie w gościnnej sali kina studyjnego "Światowid".
Impreza rozpoczyna się 26 listopada o godz. 22.15, a na jej uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji:
- kinowe seanse rozszerzonych wersji "Drużyny Pierścienia" i "Dwóch Wież",
- wykład o J.R.R. Tolkienie,
- spektakl "Do Rivendell i bez powrotu",
- dyskusje tolkienowskie,
- możliwość nabycia wydawnictw Sekcji Tolkienowskiej ŚKF.

Cena biletu na całą imprezę wynosi 20 zł.
Dalsze informacje na temat imprezy będziemy na bieżąco zamieszczać na stronie Sekcji Tolkienowskiej ŚKF Niezapominka oraz w wydzielonym temacie Forum Elendili.

Zapraszamy!

 

UWAGA! Informacja o seansie 19 listopada jest nieaktualna. Termin przesunął się o tydzień na 26/27 listopada, jak podano wyżej!

 • Audycja tolkienowska z Radia eM w formie pliku!   [7 października 2004]

Dnia 20 września b.r. o godz. 21.30 w katowickim Radiu eM (107,6 FM) można było wysłuchać audycji i dyskusji z cyklu "Kto czyta nie błądzi" o wrześniowym numerze Znaku, który poświęcony był Tolkienowi (patrz niżej). Gośćmi w studiu byli: Michał Bardel (sekretarz redakcji Znaku i tolkienista), Wit Szostak (autor fantasy i tolkienista), Andrzej Kowalski (szef Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, tolkienista), Ela Gepfert (prezes ŚKF, tolkienistka), Piotr Cholewa (tłumacz i członek ŚKF) i Ryszard Derdziński (tolkienista, współredaktor Simbelmynë i Gwaihira). Dzięki uprzejmości redakcji Radia eM możecie wysłuchać audycji ściągając poniższy plik:
 

Ściągnij audycję "Kto czyta nie błądzi" [plik mp3, 76 MB]

 

 • Tolkienowski numer miesięcznika Znak   [7 września 2004]

Wspaniałą niespodziankę dla wszystkich tolkienistów przygotował krakowski miesięcznik Znak - wrześniowy numer został w całości poświęcony twórczości J.R.R. Tolkiena. Oto krótka notka wydawcy i spis treści numeru:

Fenomen twórczości Tolkiena przekroczył granice literatury. W rozpisanym w latach 90. plebiscycie na książkę stulecia Władca Pierścieni okazał się dziełem bezkonkurencyjnym, pozostawiając daleko w tyle Tołstoja, Orwella, Manna i Joyce’a. Jak to się stało, że w tej w gruncie rzeczy dość klasycznej, dziewiętnastowiecznej prozie zakochały się miliony czytelników na całym świecie? W czym tkwi tajemnica fantastycznej kreacji Tolkiena, która zrodziła trwający do dzisiaj, w ostatnich latach podsycany hollywoodzką superprodukcją Jacksona, ruch wielbicieli zrzeszonych w dziesiątkach tolkienowskich towarzystw? Co sprawiło, że uczeni wielu profesji podjęli trud (z pozoru przecież nienaukowy) badania i opisywania zmyślonego świata. Odpowiedzi na te pytania poszukaliśmy u znawców twórczości Tolkiena, filozofów, literaturoznawców, historyków sztuki i duchownych.

W numerze m. in.:

 

Wit Szostak

Kulturowy fenomen Tolkiena

 

Andrzej Szyjewski

Prawda a mit. Klucz do Tolkienowskiego świata

 

Magia i łaska

Z o. Joachimem Badenim OP rozmawia Dobrosław Kot

 

Uwiedzeni Śródziemiem

Ankieta z udziałem Andrzeja Franaszka, Tadeusza Jagodzińskiego, Wiesława Juszczaka, Jakuba Z. Lichańskiego, Tadeusza A. Olszańskiego i Elżbiety Wolickiej

 

Michał Bardel

Byłem hobbitem

 

Już wkrótce przedstawimy obszerną recenzję tego wydawnictwa, a tymczasem zachęcamy do pobrania materiałów promocyjnych. Miesięcznik Znak jest do nabycia m.in. w salonach Empik oraz przez stronę internetową wydawcy http://www.znak.com.pl/znak/. Polecamy!

 • Spotkania Parmadilich i Elendilich   [25 sierpnia 2004]

Wtorkowe spotkania Parmadilich (i jednocześnie Elendilich) odbywają się ostatnio co tydzień. To nasz wspólny wielki sukces. Wczoraj zajęliśmy całą Herbaciarnię. Byli (siedząc od lewej do prawej w naszym parmadilowym kręgu - patrz zdjęcia): Tom Goold, Salamistra, Fanka, Smoczyca, Athrandir, Randir, Dimsirion, Rufio, Shani, Mirime, Kuba, Helenka, Frodo Maggot (Galadhorn). Kolejne spotkanie w przyszły wtorek. Temat: dalsze rozważania o dziejach pism i alfabetów. A oto garść zdjęć z wczorajszego spotkania:

 

 

1. Brama prowadząca do Herbaciarni, 2. Reklama Herbaciarni, 3. Za tym oknem siedzą teraz Parmadili i Goście, 4. Salamistra, Athrandir, Randir, Dimsirion, Rufio, Kuba, Helenka, 5. Rufio (Łukasz Wojtylak), 6. Sal, Fanka, Smoczyca, Athrandir, 7. Rufio, Shani, Mirime.

 

Sierpień był miesiącem spotkań tolkienowskich. W Krakowie odbyło się spotkanie miłośników forów tolkienowskich, a tydzień temu w Lublinie dwa spotkania Elendilich (członków Forum Elendili). Oto zdjęcia ze spotkania Adaneth, Eirien, Elanor i Frodo Maggota (Galadhorna):

 

 

1. Adaneth, Elanor i Galadhorn na lubelskiej Starówce, 2. G., A. E. przed zamkiem w Lublinie, 3. A. i G. w Kazimierzu nad Wisłą, 4. Eirien i Adaneth w Janowcu, 5. Przeprawa promowa przez Wisłę: Eirien i Gal.

 • Nowe tolkienalia już dostępne   [22 sierpnia 2004]

Uwaga - w naszym dziale Tolkienalia już teraz znajdziecie znacznie rozszerzoną ofertę fanzinów tolkienowskich. Są tam nie tylko najnowsze dostępne numery Simbelmynë, ale też po raz pierwszy półrocznik tolkienowski Aiglos.

 • Forum Elendilich ma baner i kolekcję tapet [18 sierpnia 2004]

Forum Elendilich zaprasza do wymiany banerów! Oto baner Forum Elendilich:

 

 

i jego kod:

 

<a href="http://elendili.histo.pl"><img src="http://elendili.histo.pl/inne/baner_elendili.jpg" border="0"></a>

 

Jeżeli chcecie abyśmy zamieścili Wasz link w zamian za zamieszczenie na Waszych stronach banera Niezapominki i/lub Forum Elendilich napiszcie do Toma Goolda

 

Prezentujemy też wybrane tapety z Forum Elendilich. Większa ilość tapet znajduje się na Forum.

 

 

 • Fanzin Aiglos #2   [23 lipca 2004]

Na początku lipca ukazał się kolejny numer fanzinu Aiglos. Fanzin podobnie jak numer pierwszy ma format A5, czarno-białą okładkę i objętość ok. 100 stron. W środku znaleźć można m.in. interesujące teksty Marka Gumkowskiego i Tadeusza A. Olszańskiego oraz wywiad z prof. Jakubem Z. Lichańskim.

 

Czasopismo można kupić w naszym dziale Tolkienalia.

 

 

 

 • Noc filmowa z Władcą Pierścieni w Gliwicach 13 sierpnia 2004   [23 lipca 2004]

Kino "Amok" w Gliwicach zaprasza wszystkich fanów filmowej adaptacji Władcy Pierścieni na projekcję wszystkich części filmu Petera Jacksona. Oto info organizatorów imprezy:

 

"Jak co roku, kino AMOK zaprasza widzów do Ruin Teatru na NOCE FILMOWE. Będą się one odbywać we wszystkie piątki oraz ostatnią sobotę sierpnia. Mamy nadzieję, że przygotowany program przypadnie Państwu do gustu i tłumnie zapełnicie widownię Ruin. A oto, co zobaczymy:

19.00 DRUŻYNA PIERŚCIENIA
22.00 DWIE WIEŻE
01.00 POWRÓT KRÓLA


Kiedy w 1954 roku w Wielkiej Brytanii ukazał się pierwszy tom “Władcy pierścieni”, napisany przez skromnego profesora z Oksfordu, nikt nie spodziewał się, że w ciągu następnego półwiecza powieść ta stanie się jedną z najważniejszych książek XX wieku. Historia Śródziemia, która w zamyśle autora miała stać się uniwersalną mitologią Anglii (sięgającą czasów sprzed króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu), okazała się początkiem narodzin gigantycznego zjawiska kulturowego. W ciągu kilku lat rozpoczął się ruch fanów na całym świecie, powstały liczne towarzystwa tolkienowskie, przygotowano opracowania literackie i analizy.
Pierwsze próby przełożenia dzieł Tolkiena na język obrazów pojawiły się już w l. 70-tych, jednak były niezbyt udane animacje. Dopiero ostatnio znalazł się reżyser, który odważył się zmierzyć z tym arcydziełem. Peterowi Jacksonowi udało się dokonać “rzeczy niemożliwej”, a wynikiem jego pracy jest obsypana nagrodami, doceniona przez krytyków i publiczność na całym świecie trylogia.
My również ulegliśmy urokowi filmów Jacksona, a możliwość zaprezentowania ich w całości w miejscu tak niezwykłym jak Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach wydała nam się bardzo kusząca (kto zna to miejsce z pewnością zrozumie dlaczego). W takim otoczeniu i scenerii jaką tworzą stare mury (chwilami przypominające baśniowe światy stworzone przez Jacksona), podróż do krainy Śródziemia z pewnością stanie się jeszcze bardziej tajemnicza i pełna magii.
Na tę Noc przewidzieliśmy również inne atrakcje. Jedną z nich będzie wystawa przygotowana przez Śląski Klub Fantastyki, która pozwoli nam lepiej poznać fascynująca postać J.R.R. Tolkiena - nie tylko pisarza, ale także lingwisty, ilustratora, profesora Oxfordu odznaczonego Orderem Imperium Brytyjskiego. Plansze przedstawiają przede wszystkim życiorys autora ilustrowany rodzinnymi zdjęciami, kopie rysunków (w tym np. okładki książek jego autorstwa, strony z pismem krasnoludów, wzory herbów elfickich), listy Św. Mikołaja. Zwiedzającym wystawę z pewnością przypadną do gustu liczne, wykonane przez znanych artystów, ilustracje do tekstów Tolkiena. Natomiast bezpośrednio przed rozpoczęciem projekcji usłyszymy garść mniej znanych informacji o powstawaniu i wydaniu "Władcy Pierścieni" oraz niespodziewanej dla autora, niezwykłej popularności, jaką powieść zdobyła u czytelników. “Słowo wstępne” zostało przygotowane również przez Śląski Klub Fantastyki".
[słowo wstępne przygotują Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała - przyp. red.]

 

CENA KARNETU: 30 zł

 • TOLKIEN_PL - nowe szaty grupy dyskusyjnej   [23 lipca 2004]

Uwaga - moderatorzy grupy zdecydowali wspólnie o przenosinach grupy na serwery Yahoo. Powodem tej decyzji była fatalna jakość usług naszego dotychczasowego providera tj. Hyde Parku. Mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie to na dalszy rozwój TOLKIEN_PL.

Osoby, które były zapisane na starym serwerze prosimy o ponowną aktywację kont na serwerze Yahoo. Oto nowy adres grupy:

 

 http://groups.yahoo.com/group/tolkien_pl/
lub krócej

http://tolkienpl.elendili.histo.pl

 

Uwaga: w sprawach technicznych proszę zwracać się bezpośrdenio do Cyber Killera, który jest właścicielem grupy na nowym serwerze. Przypominam też, że pozostałymi moderatorami grupy pozostali: Elirena, Neratin i Tom Goold.

 • VI TolkFolk w Bielawie 10-11 lipca 2004   [23 czerwca 2004]

10-11 lipca 2004 odbędzie się w Bielawie VI TOLK FOLK organizowany przez działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki ST WIEŻA. Spotykamy się pod samymi górami w "Ogrodzie Sama Gamgee". Pierwszy dzień ma być dniem "fanowskim" na miejscu w programie: konkurs strojów, Bieg Hobbicki, pokazy walk Śródziemia. Natomiast drugi bardziej "oficjalny" odbędzie się w Parku Miejskim gdzie będzie usytuowana estrada. Odbędą się koncerty oraz turniej o czarną strzałę Barda oraz... szykujemy małą niespodziankę.
Więcej wiadomości na temat tegorocznego Tolk Folku wraz z planem dojazdu do "Ogrodów Sama Gamgee" znajdziecie na stronie www.tolkfolk.pl . Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

 • Klucz do Tolkiena - nowa książka MUZY!  [23 czerwca 2004]

Tłumaczył: Ryszard Derdziński

Format: 168 x 235 mm

Objętość: 368 stron(y

ISBN 83-7319-145-3

 

Klucz do Tolkiena Michaela W. Perry'ego to książka szczegółowo rekonstruująca chronologię wydarzeń przedstawionych w arcydziele J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni, opisująca dzień po dniu działania bohaterów i ukazująca związki między równolegle zachodzącymi wypadkami. Wbrew pozorom, nie jest to praca przeznaczona wyłącznie dla maniakalnych wielbicieli powieści, którzy historię wyprawy Froda Bagginsa przeczytali kilkanaście czy kilkadziesiąt razy. Chronologia, obejmująca ponad 1400 lat stworzonego przez Tolkiena świata, okazuje się punktem wyjścia rozważań dotyczących wielu zagadek tego dzieła. Od prostych pytań przechodzimy do zagadnień fundamentalnych, jak wpisana we Władcę Pierścieni Tolkienowska filozofia historii, stosunek pisarza do dwudziestowiecznych totalitaryzmów: komunizmu i nazizmu czy też jego poglądów na rolę przyrody i techniki w życiu człowieka.
Dowiadujemy się również wiele o powstawaniu samego dzieła oraz o zastosowanych przez autora technikach pisarskich, dzięki którym zrodzona w jego wyobraźni wizja narzuca się nam z tak przemożną, wręcz magiczną siłą.

 • Silmarillion z ilustracjami Teda Nasmitha!
  Żadnych nowości w treści książki! 
  [18 czerwca 2004]

15 listopada tego roku wydawnictwo Houghton Mifflin z USA wyda Silmarillion z pracami Teda Nasmitha. Zdziwią się jednak ci, którzy oczekują jakichś ważnych zmian w treści książki. Oparta ona będzie na wydaniu drugim Silmarilliona z 1999 roku (w którym znalazł się jako rozszerzenie list Tolkiena do Miltona Waldmana). Fałszywe są zatem pogłoski o jakichś poważnych zmianach i dodatkach w treści książki (jak podaje na przykład Stopklatka: Władca Pierścieni). Nie będzie ona czerpała z tekstów opublikowanych w Historii Śródziemia.

Oto fragment opisu tego wydania (ze strony Houghton Mifflin): To poprawione i rozszerzone wydanie zawiera najdawniejsze opowieści ze Śródziemia (...). 'Silmarillion' został teraz całkowicie przeredagowany z użyciem tekstu drugiego wydania. Uznany artysta Ted Nasmith został poproszony o przygotowanie 26 całkiem nowych zapierających dech w piersiach prac, powstałych specjalnie dla tego wydania, co sprawia, że w książce znajdziemy aż 48 jego ilustracji. Sprawia to, że nowy Silmarillion stanie się najbardziej wystawnym i pożądanym wydaniem książki w jej dziejach. Prezentujemy obok okładkę tej wspaniałej książki ze strony internetowej Teda Nasmitha.

 • Inspiracje Tolkienowskie - Seminarium Literackie ŚKF  [7 czerwca 2004]

Śląski Klub Fantastyki zaprasza na kolejne Seminarium Literackie, które nosi w tym roku tytuł "Inspiracje tolkienowskie". Odbędzie się ono w dniach 11-13 czerwca b.r. w hotelu "Skaut" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Więcej szczegółów tutaj. Tradycyjnie podczas piątkowego bankietu zostaną wręczone nagrody ŚLĄKFA dla Twórcy, Wydawcy i Fana Roku (w zeszłym roku nagrodę tę otrzymali redaktorzy Simbelmynë i Gwaihira. Patrz tutaj). Oto program imprezy. Serdecznie zapraszamy wszyskich zainteresowanych:


piątek

16.00 otwarcie seminarium
16.30 Inspiracje tolkienowskie u Stephena Kinga (Jakub Ćwiek)
17.15 Muzyka w tworzeniu (Wit Szostak)
przerwa 15 min
18.15 Sens tolkienowskiego świata (Cezary Karolczak)
20.00 wręczenie nagród Śląkfa
 
sobota

11.00 "Pierścień Nibelunga" Richarda Wagnera a twórczość J.R.R. Tolkiena (Tadeusz Andrzej Olszański)
11.45 Galadriel czy Galadriela? Tron Manwe czy tron Manwego? Elfy czy elfowie? -czyli slów kilka o odwiecznych problemach z pisownią i odmianą imion i nazw tolkienowskiego świata. (Katarzyna Karina Chmiel)
przerwa 15 min
12.45 Tolkieniana różnie rozumiane (Anna Gemra)
13.30 Czy Tolkien, to pisarz popularny? (Jakub Z. Lichański)
przerwa na obiad
15.30 Tolkien dzieciom (Edyta Rudolf),
16.15 Legenda dla Anglii - szaleństwo czy metoda (Agnieszka Sylwanowicz)
przerwa 15 min
17.15 Przyrodnicze inspiracje J.R.R. Tolkiena (Anna Adamczyk)
18.00 Największe bzdury tolkienowskie (Agnieszka Fulińska i Aleksandra Klęczar)
18.45 Prezentacja magazynu UBIK (Andrzej Świech, Jakub Chomicki)
ognisko

niedziela

10.30 Urban fantasy czy realizm magiczny (Ewa Pawelec)
11.15 Domowik w supermarkecie (Michał Studniarek)
przerwa 15 min
12.15 Władca Pierścieni - czyli tam i z powrotem.
Wokół adaptacji Petera Jacksona (Agnieszka Ćwikiel)
13.00 Fanfiki tolkienowskie (Klaudia Heintze)

 • Jak zamawiać Simbelmynë nr 19 - wiosna 2004?  [30 maja 2004]

Rozpoczęliśmy już wysyłanie 19 numeru Simbelmynë do wszystkich subskrybentów. Osoby zainteresowane naszym czasopismem informujemy, że pismo jest bezpłatne dla członków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF (jest to oficjalne pismo Sekcji), a dla pozostałych miłośników Tolkiena jego cena wynosi 13 zł (10 zł czasopismo + 3 zł koszty wysyłki). Zamówienia można składać pisząc na adres: tgubala@elendili.histo.pl z dopiskiem "Zamawiam Simbelmynë nr 17". Tutaj znajduje się spis treści omawianego numeru naszego pisma oraz pierwsze recenzje!

Kolorowa okładka, 100 stron pełnych mądrych i ciekawych treści. Temat numeru to "Elfy i orkowie". Znajdziecie tam poważne studia dotyczące dwóch rodzajów istot Śródziemia. Dowiecie się o elfach w legendach europejskiej Północy - zastanawiamy się też, czy elfy mogły kiedyś na Ziemi istnieć. Dwa teksty o tematyce orkowej (+ przepis na Tatar de Mordor w kąciku kulinarnym + tekścik o muzyce metalowej inspirowanej Czarnymi Siłami Ardy) dadzą nam ciekawy obraz "złych charakterów" tolkienowskiej opowieści.
Prezentujemy dwie ciekawe recenzje - jedna z nich dotyczy książki prof. Lichańskiego. I jedno co mogę powiedzieć to to, że będzie ostro. Druga recenzja dotyczy powieści Perumova. Przeczytacie też ciekawy tekst o anatomii powieści Fionawarski gobelin Kaya. Rysiek Derdziński prezentuje artykuł o napięciu między katolicyzmem i pogaństwem Północy w mitologii Tolkiena. Tekst nosi tytuł Tolkienowska Teologia Nadziei. Katolicki pisarz w świecie mitu (jest to też poniekąd recenzja niektórych treści z książki A. Szyjewskiego Od Valinoru do Mordoru i polemka z tekstem A. Adamczyk o tomizmie z pisma Aiglos).
Część lingwistyczna poświęcona jest ortografii i kaligrafii sindarińskiej. Aż trzy teksty wyjaśnią nam zawiłości tej tematyki. Jeden z tych tekstów to trzecia część Warszatów Lingwistycznych o nowej wizji sindarinu.
Hitem numeru mogą okazać się wiersze Tolkiena w tłumaczeniu Adaneth, Marka Gumkowskiego i TAO oraz teksty Tolkiena Athrabeth Finrod ah Andreth i Opowieść Adanel w nowym pięknym tłumaczeniu Adaneth! Musicie to przeczytać! Naprawdę warto. Otwierający ten numer wiersz Tolkiena Pieśń Aelfwina to majstersztyk translatorstwa - brawo Adanciu!
Numer upiększają wspaniałe prace takich znanych polskich grafików tolkienowskich jak Małgorzata Pudlik, Maciej Wygnański i Basia Śliwińska, której kolorowa grafika na okładce jest prawdziwym dziełem sztuki! No i kolekcja kolorowych grafik Toma Bombadila i Złotej Jagody jej autorstwa jest już w Waszym zasięgu! A na koniec uczta humoru - komiksowe żarty naszej Halci (niech żyje LiMiHuHa!).
Zapraszamy do lektury!

 • Spotkania Sekcji Tolkienowskiej  [14 kwietnia 2004]

We wtorek 13 kwietnia odbyło się sympatyczne i bardzo wesołe spotkanie Sekcji, na którym zjawili się: Marigold S. Burrows (Małgorzata "Smoczyca" Pudlik), Indil (Zuzanna Sowada), Athrandir (Kuba Dobranowski), Dimsirion (Łukasz Ruta), Kuba Tarnowski, Randir (Krzysztof "Wendrowycz" Grzesik), Frodo G. Maggot i Tom Goold (Tomek Gubała). Przyjechała też nasza znajoma z Forum "Elendili" - Salamistra, która niedługo dołączy do "Parmadilich". Pojawił się też Łukasz "Rufio" Wojtylak, który dawno temu wraz z Galadhornem tłumaczył na polski pierwsze lekcje quenya. Drukowaliśmy je w pierwszych numerach Gwaihirzęcia na początku lat 90-tych. Łukasz wraca po wielu latach do "Parmadilich". Serdecznie witamy Salamistrę i Rufio! Mae govannen! Dnia 27 kwietnia b.r. Łukasz, zajmujący się naukowo filologią klasyczną, poprowadzi warsztaty lingwistyczne poświęcone wprowadzeniu w terminologię i zagadnienia językowe. Warsztaty - na które zapraszamy wszystkich chętnych - odbędą się w naszej Herbaciarni przy Rynku katowickim. Zapraszamy na godzinę 17.30-18.00 do Klubu i potem razem przejdziemy na zajęcia, które na pewno będą okraszone humorem - podobnie jak to było podczas naszych ostatnich rozmów o lingwistyce na wczorajszym spotkaniu Sekcji. Serdecznie zapraszamy! Osoby spoza Sekcji, które chcą się z nami spotkać na warsztatach prosimy o kontakt mailowy: galadhorn@elendili.histo.pl

 • Święta Wielkanocne!  [8 kwietnia 2004]

Po okresie smutnego przedwiośnia i oczekiwania na zieleń i ciepło nadchodzi najpiękniejsza pora roku - wiosna. Po okresie refleksji i przygotowań nadchodzi najradośniejsze święto chrześcijan - Wielkanoc.  Z tej okazji życzymy Wam wszystkim wiosny i odrodzenia w Waszych sercach! Radosnych Świąt! - redakcja Niezapominki.

Współpracujące z nami Adaneth i Elenwë przygotowały dla członków Forum Dyskusyjnego Elendili dwie piękne kartki wielkanocne. Chcemy się nimi podzielić również z gośćmi naszej strony. Oto one:

 

   

Napis:

"Pękła żelazna Czarna Brama,

Przekroczył ją Zwycięski Król" (WP III 301)

 

 

 

Napis tengwarem:

 

"A czy nie oznacza to, że fëa (duch) ma władzę podnieść z martwych hröa (ciało) jako swego wiecznego małżonka i towarzysza ku nieskończonemu trwaniu poza Eä i poza Czasem?" (J.R.R. Tolkien, Athrabeth Finrod ah Andreth)

 

 • Napisali o nas: Górnośląski Informator Kulturalny  [5 kwietnia 2004]

Tolkienowska okładka, fantastyczna tematyka! Oprócz opisu naszej szopienickiej wystawy i informacji o Sekcji Tolkienowskiej ŚKF w kwietniowym numerze Górnośląskiego Informatora Kulturalnego znajdziecie też wywiad ze znanym artystą tworzącym na płótnie swoje fantastyczne światy - Wojciechem Siudmakiem (jego obrazy podziwiać można w katowickiej BWA - dobry pretekst do odwiedzin Katowic!).

Na stronie internetowej GIK przeczytać możemy o naszej wystawie: Wystawa, w Galerii ANTRAKT w MDK Szopienice jest niezwykłą wycieczką w fantastyczny świat wyobraźni J.R.R.Tolkiena. To m.in., prace najsłynniejszych ilustratorów jego prozy oraz grafiki samego autora. To także dokumentacja działalności ruchów tolkienowskich w Polsce oraz możliwość wniknięcia w mitologiczny świat pisarza. Unikatowe zbiory Śląskiego Klubu Fantastyki pozwalają nam lepiej poznać fascynującą postać J.R.R. Tolkiena: pisarza, lingwisty, ilustratora, profesora Oxfordu odznaczonego Orderem Imperium Brytyjskiego. Ten władca wyobraźni dostarczył wielu inspiracji nie tylko czytelnikom  i twórcom filmowych adaptacji ale i wielu pokoleniom miłośników fantastyki na całym świecie! Zachęcamy wszystkich do nabycia tego ciekawego czasopisma - cena tylko 4 zł!

 • Wystawa tolkienowska od wczoraj w MDK w Szopienicach [3 kwietnia 2004]

Wczoraj o godz. 18.00 rozpoczął się wernisaż na otwarcie wystawy "Tolkien - Władca Wyobraźni". Wokół wydarzenia był spory ruch medialny. Rano o godz. 8.00 Rysiek Derdziński wystąpił w telewizyjnej Trójce w programie "Uwaga! Weekend", gdzie pani Aneta Chwalba rozmawiała z nim o wystawie i o Sekcji Tolkienowskiej ŚKF. Pojawił się też kwietniowy numer "Górnośląskiego Informatora Kulturalnego" z opisem wystawy i z informacjami o Parmadilich. Sam wernisaż uważamy za bardzo udany. Składamy nasze wielkie podziękowania na ręce pomysłodawczyni i osoby, która zadbała o każdy szczegół wystawy - pani Anety Klimek-Jędryki - kuratora wystawy.

Do Miejskiego Domu Kultury w Katowicach-Szopienicach przybyło wielu gości z samych Szopienic i z wielu innych miejscowości Aglomeracji Katowickiej. Po krótkim przemówieniu Tomka Gubały i Ryśka Derdzińskiego oraz po małym poczęstunku goście mogli zapoznać się z eksponatami, a potem zaproszeni zostali na występ naszego klubowego zespołu Lórien (wielkie hennaid dla wszystkich przyjaciół z Lórien) i na projekcję filmu BBC "J.R.R. Tolkien - portret pisarza". Cały wernisaż trwał do godziny 20.30. Poniżej prezentujemy krótki reportaż fotograficzny z tego wydarzenia:

 

 

 

1. MDK w Szopienicach. 2. Tablica informująca o wystawie. 3. Wejście do goszczącej nas Galerii "Antrakt". 4. Początek ekspozycji biograficznej o Tolkienie. 5. Goście wernisażu oglądają wystawę. 6. Małgorzata Pudlik prezentuje swoje grafiki. 7. Zespół Lórien prezentuje tańce dawne. 8. Elfy z zespołu Lórien pląsały kilka centymetrów nad ziemią. 9. Na ekranie kina spotkał się z nami Profesor Tolkien. 10. J.R.R.T. z małym Christopherem (z filmu "J.R.R. Tolkien. Portret pisarza".

 • Wernisaż tolkienowski w MDK w Katowicach-Szopienicach   [30 marca 2004]

Zapraszamy serdecznie na wernisaż rozpoczynający nową wystawę tolkienowską zorganizowaną przez naszą Sekcję. Poniżej prezentujemy zaproszenie na wernisaż, podczas którego oprócz innych niespodzianek, w sali kinowej MDK zostanie wyświetlony film biograficzny o Tolkienie, zespół "Lórien" zaprezentuje tańce dawne, a Tomasz Gubała i Rysiek Derdziński opowiedzą o historii Sekcji Tolkienowskiej ŚKF oraz zaprezentują wydawnictwa Sekcji (m.in. najnowsze numery Simbelmynë i Gwaihira). Wernisaż odbędzie się w piątek 2 kwietnia b.r. o godz. 18.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

 

Kliknij! Kliknij!

 

Dojazd do Miejskiego Domu Kultury w Szopienicach przy ul. Hallera 28: tramwajem nr 15 z Katowic lub Sosnowca (wysiądźcie na przystanku Burowiec) lub autobusami na linii Katowice-Sosnowiec (wysiądźcie na przystanku Dąbrówka Mała).

 

Wystawa omówiona będzie w nowym kwietniowym numerze Górnośląskiego Informatora Kulturalnego (z tolkienowską okładką! Warto nabyć!). Tymczasem w czwartek 1 kwietnia b.r. o godz. 11.00 w Liceum Katolickim w Sosnowcu odbędzie się wykład Ryszarda Derdzińskiego o Tolkienie - jego życiu i twórczości. Relacja z obydwu imprez już wkrótce na Niezapomince.

 

P.S. [2.03.04] Spotkanie z młodzieżą z Liceum Katolickiego w Sosnowcu było bardzo udane. Przy pełnej sali Rysiek Derdziński mówił o życiu Tolkiena i o wątkach chrześcijańskich w jego literaturze. Pozdrawiamy młodych ludzi z LO i zapraszamy do współpracy!

 • Nowy dział: lingwistyka tolkienowska. Kurs języka quenya   [10 marca 2004]

Uruchomiliśmy dziś nowy dział Niezapominki - polski serwis lingwistyczny poświęcony językom J.R.R. Tolkiena. Od dziś do kursu sindarinu dołącza kurs quenya H. K. Fauskangera w tłumaczeniu zaprzyjaźnionej z nami Dominiki Kurek (Elanor). Serdecznie zapraszamy!

 • Polemika w "Simbelmynë: edycja sieciowa"     [10 marca 2004]

Uzupełnieniem Simbelmynë nr 17 jest opublikowany dziś w dziale Simbelmynë: edycja sieciowa tekst Michała Leśniewskiego, tolkienisty z Pruszkowa pod Warszawą, będący polemiką z artykułem Piotra "Neratina" Florka pt. Quid Redigast cum Boromir? (tekst Neratina ukazał się również drukiem w Simbelmynë nr 17). Tekst Leśniewskiego to Re Quid Radagast* cum Boromir. Publikujemy też odpowiedź Piotra Florka czyli tekst pt. Si hoc legere scis, nimium eruditionis habes. Na temat zamieszczonych artykułów możecie podyskutować na naszym Forum "Elendili".

 

Teksty zamieściliśmy też w wersji do wydrukowania jako dokument PDF pt. Simbelmynë - materiały dodatkowe (do poprawnego obejrzenia i wydrukowania artykułów należy zainstalować czcionkę WP GreekCentury).

 • Jak zamawiać Simbelmynë nr 17   [8 marca 2004]

Rozpoczęliśmy już wysyłanie 17 numeru Simbelmynë do wszystkich subskrybentów. Osoby zainteresowane naszym czasopismem informujemy, że pismo jest bezpłatne dla członków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF (jest to oficjalne pismo Sekcji), a dla pozostałych miłośników Tolkiena jego cena wynosi 13 zł (10 zł czasopismo + 3 zł koszty wysyłki). Zamówienia można składać pisząc na adres: tgubala@elendili.histo.pl z dopiskiem "Zamawiam Simbelmynë nr 17". Tutaj znajduje się spis treści omawianego numeru naszego pisma - tym razem mamy aż 74 strony ciekawych artykułów, poezji, tekstów lingwistycznych, recenzji, humoru i wiadomości z tolkienowskiego fandomu. Próbkę tego czym jest nasze Simbelmynë prezentujemy w Simbelmynë nr 18 (wydanie PDF), które choć ma tylko 16 stron, to zawiera aż cztery teksty, w tym trzy nigdy wcześniej nie publikowane (Tadeusza A. Olszańskiego, Piotra "Neratina" Florka i Ryszarda Derdzińskiego). Ściągniecie je stąd [plik ZIP 1,1 MB].

 • Po Zjeździe Członków Korespondentów ŚKF   [8 marca 2004]

W niedzielę zakończył się Zjazd Członków Korespondentów ŚKF i Walne Zebranie. Sobotnie popołudnie, noc i połowa niedzieli były czasem miłych spotkań, ciekawych dyskusji, snucia planów i radosnej zabawy. W sobotni wieczór i w noc z soboty na niedzielę aż 16 członków Sekcji "Parmadili" spotkało się "na pięterku" u gospodarzy Zjazdu, Eli Gepfert (Elireny) i Piotra Cholewy (Elirana) - na ich ręce składamy nasze wielkie podziękowania! Hannam le! W niedzielę Sekcja Tolkienowska złożyła też sprawozdanie ze swojej działalności w 2003 roku. Wydaliśmy z okazji Zjazdu specjalny limitowany do 20 egzemplarzy numer Simbelmynë (nr 18 - Wydanie Pamiątkowe). Dla wszystkich gości naszej strony przygotowaliśmy jego wersję PDF do darmowego ściągnięcia przez internet (jako Wasza "zapłata" starczy zagłosowanie na nas na Topliście Tolkienowskiej ;-)

Simbelmynë nr 18 - Wydanie Pamiątkowe [plik ZIP 1,1 MB]

 

Ważną informacją jest też to, że Andrzej Kowalski (Bilbo Brandybuck) reaktywował comiesięczne Wiadomości Bucklandu!!! Ich 139 numer ukazał się w 164 Miesięczniku (Biuletynie Informacyjnym ŚKF). Mamy nadzieję, że już niedługo zaczniemy ich przedruk na Niezapomince!

 

A oto garść zdjęć ze Zjazdu (1. "Na pięterku" - Elirena i Halbarad Dúnadan; 2. Indil i mONA; 3. Eliran składa nowy Miesięcznik z Wiadomościami Bucklandu):

 

 • Spotkanie tolkienowskie u "Konopnickiej" w Katowicach   [2 marca 2004]

Dzisiaj o godzinie 14.30 w II L.O. im. M. Konopnickiej w Katowicach odbyło się uroczyste spotkanie tolkienowskie na zakończenie trwającej od kilku tygodni wystawy prac graficznych uczniów i przyjaciół liceum. Organizatorką wystawy i dzisiejszego spotkania jest pani Beata "Amanië" Skwara z II L.O. i prezentujące swoje prace uczennice: Dorota Kuziów, Ola Sendecka, Marta Świętoń, Magdalena Kurzal. Swoje prace graficzne pokazała na wystawie również Marta Kuziów -absolwentka II L.O. i studentka japonistyki. Wykład o filmie Władca Pierścieni przygotowała Sekcja Tolkienowska ŚKF. Po wykładzie rozpoczęła się trwająca ponad godzinę dyskusja z uczniami. Jednym z owoców dzisiejszego spotkania jest przypływ nowych uczestników naszego Forum "Elendili".  Przedstawiamy zdjęcia z tego ciekawego spotkania i pozdrawiamy przedstawicieli wolnych ludów Śródziemia z Liceum Konopnickiej!

 

 • Polska mapa Śródziemia   [2 marca 2004]

Zaprzyjaźniony z nami artysta z Sosnowca, Tomasz "Saso" Kowal wykonał przepiękną mapę Śródziemia z polskimi nazwami (wg słownika Arkadiusza Kubali i z pomocą Ryśka Derdzińskiego). Mapę możecie obejrzeć również na jego stronie Sasoart (kliknijcie "Ennorath"), a jej oryginał (rozmiary 100 x 70 cm) można kupić w sklepiku Gwaith-i-Phethdain. Do powstania mapy przyczynili się też swoją radą i pomocą członkowie naszego Forum "Elendili". Mapę w większym niż poniżej rozmiarze można pobrać tutaj (WinRAR 1,15 MB).

 

 • Zjazd Członków Korespondentów ŚKF   [26 lutego 2004]

Dnia 6 marca b.r. odbędzie się Zjazd Członków Korespondentów naszego Klubu. Korespondentów będą gościli u siebie Ela Gepfert (Elirena) i Piotr W. Cholewa (Eliran). Spotkamy się z wieloma nowymi członkami Sekcji Tolkienowskiej, którzy dołączyli do nas w ostatnich miesiącach. Podczas Zjazdu odbędzie się tradycyjne spotkanie Parmadilich, które poprowadzi Rysiek Derdziński (Galadhorn) i Tomek Gubała (Tom Goold). Ze spraw oficjalnych przedstawimy pokrótce sprawozdanie z działalności Sekcji Tolkienowskiej za miniony rok, które zostanie przedstawione dzień później na Walnym Zebraniu. Chcielibyśmy też porozmawiać o działalności Sekcji w tym roku (m.in. o wydawanych w Sekcji fanzinach, o uczestnictwie w zjeździe tolkienowskim w Birmingham w 2005 r. i in.) oraz uczestnictwie w imprezach tolkienowskich. Zapraszamy! Walne Zebranie ŚKF odbędzie się dzień później, 7 marca o godzinie 11.00 w budynku Wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Śląskiego.

 • Artykuł Kubali i Derdzińskiego w "Sudetach"   [26 lutego 2004]

W najnowszym numerze miesięcznika Sudety (nr 2 (35) luty 2004, cena 7 zł), ogólnopolskiego magazynu poświęconego przyrodzie, kulturze i historii Sudetów znajdziecie artykuł Arka Kubali (Arco Coolbellowsa) i Ryśka Derdzińskiego (Galadhorna) pt. Duch Gór a Tolkienowski Gandalf (str. 32-33). Tekst ten wykorzystuje wątki podjęte w naszych artykułach w Gwaihirze i Simbelmynë. Podajemy skany (str. 1 i 2) artykułu, ale zachęcamy Was do zakupienia sobie czasopisma "Sudety". Warto, bo jest wiele tekstów o pięknych śląskich górach. 

 • Nadchodzi Simbelmynë #17   [28 stycznia 2004]

Luty b.r. będzie miesiącem premiery nowego numeru Simbelmynë. Tym razem pismo będzie jeszcze obszerniejsze, przygotowaliśmy bowiem dla Was bardzo urozmaicony wybór artykułów. Spis treści znajdziecie na naszym Forum Dyskusyjnym "Elendili". Przede wszystkim po raz kolejny zamieszczamy tam informacje o tym, co dzieje się w fandomie tolkienowskim w Polsce i za granicą. Interesujący będzie również dział recenzji. Numer urozmaicają ciekawe artykuły o Tolkienie, jego świecie i językach. Poczytacie o Tomie Bombadilu i Karkonoskim Duchu Gór, o anglosaskim poemacie Crist Cynewulfa, z którego pochodzą słynne słowa Éala earendel. Przedstawimy Wam Tolkiena jako językoznawcę. Pogłębić będziecie mogli Waszą wiedzę o wymowie głosek sindarińskich. Całość okrasi piękna poezja, dobry humor, kącik kulinarny i ilustracje zaprzyjaźnionych z Sekcją Tolkienowską artystów.  Kolejny 18 numer pisma planujemy wydać w kwietniu b.r., a jego tematem przewodnim będą "Elfy i Orkowie".

 

Nowemu numerowu Simbelmynë poświęcone było spotkanie Sekcji Tolkienowskiej z 27 stycznia b.r.  Pojawiła się na nim bardzo duża grupa osób: Elirena (Ela Gepfert), Daisy Cotton (nowy członek Sekcji Tolkienowskiej! Mae govannen, Eirien!), Dżana (Janina Gładysz) i jej mama, Hanna Stock (Helenka Strokowska), Indil (Zuzanna Sowada), Natalia Młynarz, Athrandir (Kuba Dobranowski), Eliran (Piotr Cholewa), Kuba Tarnowski, Randir (Krzysztof "Wendrowycz" Grzesik), Tom Goold (Tomek Gubała), Frodo G. Maggot (Rysiek "Galadhorn" Derdziński) oraz inne osoby z Klubu. Poniżej przedstawiamy zdjęcia wykonane przez fotografa z Warszawy, pana Konrada Witka (dwa pierwsze zdjęcia), którego serdecznie pozdrawiamy!

 

Migawki ze spotkania Sekcji 27 stycznia b.r.

 

 • KRAKON 2004   [28 stycznia 2004]

Już od najbliższego czwartku w Krakowie odbywać się będzie kolejna edycja konwentu KRAKON.  Tom Goold i Galadhorn zapraszają Was szczególnie na niedzielę 1 lutego, gdy odbędzie się mały blok tolkienowski. Strona internetowa konwentu znajduje się tutaj KRAKON 2004 29 stycznia - 1 lutego 2004.

 • Hammond & Scull o zapowiedziach wydawniczych   [19 stycznia 2004]

W Beyond Bree (styczeń 2004) opublikowano list małżeństwa znanych bibliografów i biografów Tolkiena, Wayne'a Hammonda i Christiny Scull (autorów m.in. J.R.R. Tolkien. Artist and Illustrator): Obawiamy się, że nie zdążymy zakończyć prac nad The J.R.R. Tolkien Companion and Guide, choć jego pierwsza część miała być wydana na początku 2004 r. Rozpoczęliśmy też prace nad woluminem z przypisami do Władcy Pierścieni, który ma się ukazać w roku 2005, aby uczcić 50-lecie pierwszego wydania ostatniej części tej powieści. Pracujemy też nad listą poprawek do tekstu Władcy Pierścieni, którą chcemy poddać do zatwierdzenia Tolkien Estate. Oczywiście pewnymi bardziej złożonymi problemami zajmiemy się w naszych przypisach do tej książki.
Po namyśle i długich dyskusjach z HarperCollinsem i Tolkien Estate, zdecydowaliśmy się, że przypisy znajdą się w oddzielnej książce. Będzie to lepsze rozwiązanie od dołączania przypisów do właściwego tekstu powieści. Zawsze sporym problemem jest wpasowanie przypisów w wolną przestrzeń na stronicach (albo są za długie, albo jest za dużo wolnej przestrzeni). (...) Poza tym wielu ludzi ma już swoje wydanie
Władcy Pierścieni i zamiast kupować jeszcze jedno wydanie tej książki, chętniej sięgną po nową książkę z samymi przypisami. HarperCollins będzie zapewne sprzedawał przypisy zarówno jako oddzielny tom, jak i w pudełku obejmującym też Władcę Pierścieni. Nasze przypisy odnosić się zapewnie będą do konkretnych stron w układzie z najnowszego wydania Władcy, ale podamy też odpowiedni numer księgi i rozdziału, tak by można było korzystać z tej książki przy każdym wydaniu.

Powstają publikacje, które będą wspaniałym uzupełnieniem naszych tolkienowskich biblioteczek.

 • Wieści o Forum Przyjaciół Elfów   [14 stycznia 2004]

 

Elendili - Forum Przyjaciół Elfów ma już 117 użytkowników i prawie 1500 wpisów! Moderatorzy - Athrandir, Galadhorn i Tom Goold - zapraszają raz jeszcze wszystkich miłośników Tolkiena do dołączenia do nas. Na Forum jest miejsce i na poważne dyskusje (np. w temacie "Okiem Gwaihira" albo "Człowiek i mit"), i na dobrą zabawę. Jest dział informacyjny o aktualnościach tolkienowskich: "Sceny z życia smoków". Badacze języków Tolkiena mogą wziąć udział w profesjonalnych dyskusjach w "Bractwie Kowali Słowa", a miłośnicy dobrej zabawy zaproszeni są do "Gospody O Której Nie Dało Się Zapomnieć"! Zachęcamy też do udziału w Forum wszystkich Członków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF. Istnieje tam ukryty dział dla Członków Sekcji, zatytułowany "Wieści z Bucklandu". Dostępny on jest tylko po zapisaniu się na Forum. Omawiamy w nim bieżące sprawy Parmadilich. Uczestnictwo w Forum to nie tylko wpisywanie postów - osoby zajęte innymi sprawami mogą uczestniczyć w Forum biernie, ale dzięki temu dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o Tolkienie i jego miłośnikach w Polsce i na świecie. Mae govannen!

 

 • Spotkanie Sekcji Tolkienowskiej 13 stycznia b.r.   [14 stycznia 2004]

W dniu wczorajszym odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Tolkienowskiej. Obecni byli: Marigold S. Burrows (Małgorzata "Smoczyca" Pudlik), Indil (Zuzanna Sowada), Athrandir (Kuba Dobranowski), Dimsirion (Łukasz Ruta), Kuba Tarnowski, Randir (Krzysztof "Wendrowycz" Grzesik), Frodo G. Maggot i Tom Goold (Tomek Gubała). Mieliśmy też bardzo miłego gościa: przybyłą spod Krakowa Daisy Cotton. Daisy jest naszą przyjaciółką z Forum Przyjaciół Elfów. Spotkanie trwało prawie do godziny 21.00. Rozmawialiśmy o wszystkim: o filmie Powrót Króla, o naszym stosunku do filmu, o początkach naszego zainteresowania Tolkienem, o planach wydawniczych Sekcji (w lutym ukaże się nowy numer Simbelmynë). Dla wszystkich Członków Sekcji Tolkienowskiej, którzy nie mogą przyjeżdżać na nasze spotkania, poniżej prezentujemy zdjęcia herbaciarni i naszego spotkania.

 

Wnętrze naszej Herbaciarni

Wnętrze naszej zaprzyjaźnionej Herbaciarni.

Wśród zdjęć na ścianach zdjęcie J.R.R. Tolkiena.

 

Tom Goold i Frodo G. Maggot Athrandir i Kuba Dimsirion, Marigold i Randir

Ujęcia ze spotkania Parmadilich w Katowicach

 

 • Kurs sindarinu na Niezapomince po polsku!   [9-11 stycznia 2004]

Od dziś prezentować będziemy na Niezapomince składający się z 15 odcinków kurs języka sindarińskiego! Autorem kursu jest badacz sindarinu z Niemiec, Thorsten Renk, przyjaciel naszej strony lingwistycznej Gwaith-i-Phethdain, który uprzejmie zgodził się na polską edycję jego lekcji języka Elfów Szarych. Wczoraj opublikowaliśmy angielskie tłumaczenie kursu w formacie PDF (do ściągnięcia tutaj). Dzisiaj, dzięki pracy naszej znajomej tolkienistki i anglistki Adaneth, możecie przeczytać pierwszą część kursu na naszej stronie. Pod koniec kursu pojawi się komentarz do poszczególnych lekcji Galadhorna, autora gramatyki sindarińskiej. Zachęcamy też do nabycia słownika polsko-sindarińskiego autorstwa Galadhorna (szczegóły tutaj: Niezapominka CD). Zapraszamy: Spis treści i Wstęp.

 • 112. urodziny J.R.R. Tolkiena dziś w Bielawie   [3 stycznia 2004]

Dziś obchodzimy 112. rocznicę urodzin J.R.R. Tolkiena, która wyjątkowo zbiega się z polską premierą filmu Petera Jacksona Władca Pierścieni. Powrót Króla. Z tej okazji w Bielawie odbywa się uroczysta impreza urodzinowa przygotowana przez Jarosława "Elka" Florczaka, organizatora Tolk Folku i popularyzatora Tolkiena. Bielawskie urodziny rozpoczną się dziś o godz. 18 - jako bilet wstępu wystarczy przynieść świeczkę urodzinową. Gościem specjalnym imprezy będzie Rysiek "Galadhorn" Derdziński, który wygłosi krótką prelekcję na temat języków elfickich w filmie.

 • Przygoda dobiegła końca - Powrót Króla już w kinach!   [1 stycznia 2004]

Podróż dobiegła końca... i warto było czekać!
Dopiero teraz wszystkie trzy filmy Jacksona łączą się w całość, najwspanialszy epicki fresk w historii kina. W dodatkach do Dwóch Wież PJ mówił widzom, że Powrót Króla będzie najlepszy ze wszystkich części i choć zabrzmiało to wówczas bardziej jak slogan reklamowy to okazuje się, że wypełnił swoją obietnicę w 100%. Film kończy wszystkie wątki rozpoczęte w poprzednich częściach i to w sposób mistrzowski, szacunek do powieści, a przede wszystkim do jej przesłania bije z każdej minuty Powrotu Króla. Przepiękne zdjęcia, muzyka, rewelacyjna gra aktorów i mistrzowskie efekty wizualne czynią ten spektakl jedynym w swoim rodzaju. Co ciekawe, cały ten rozmach filmu znajduje wspaniałe ujście w kameralnym zakończeniu, którego wszyscy spodziewaliśmy się i w które wszyscy wierzyliśmy...
Każda saga ma swój początek, każda saga ma swój koniec... Dziękuję, że jest to tak wspaniały koniec!

 • Tolkienowskie audycje radiowe   [1 stycznia 2004]

Najbliższe dni będą z pewnością obfitować w audycje poświęcone filmowi Władca Pierścieni i twórczości Tolkiena - w dwóch z nich wezmą udział członkowie Sekcji Tolkienowskiej ŚKF.

- 2 stycznia godz. 16.00-17.00 Radio TOK FM m.in. Agnieszka Sylwanowicz

Częstotliwości TOK FM:
Gdańsk 95,2
Gdynia 97,8
Katowice, 97,4
Kraków102,9
Łódź, 97,4
Poznań 97,7
Szczecin 99,3
Warszawa 97,7
Wrocław, 95,8

- 4 stycznia godz. 11.00-16.00 Radio BIS - STUDIO BIS: Dla fanów Tolkiena - Frodo żyje!

m.in. Agnieszka Sylwanowicz, Marek Gumkowski, prof. Jakub Z. Lichański oraz w studiu w Katowicach Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała

Częstotliwości Radia BIS znajdziecie TUTAJ

 • 4. urodziny naszej strony   [1 stycznia 2004]

Wczoraj, dokładnie kilka minut przed północą obchodziliśmy czwartą rocznicę pojawienia się naszej strony w sieci:)

 • Gwaihir i nie tylko   [20 grudnia 2003]

Od dziś ponownie rusza dział Tolkienalia - można w nim zamówić m.in. najnowszy numer Gwaihira oraz Simbelmynë. Przypominamy, że dla członków Śląskiego Klubu Fantastyki obowiązuje specjalna cena 5 zł za Gwaihira, a Simbelmynë jest bezpłatne! Oprócz tego wiele nowości w Tolkienaliach m.in. książki oraz archiwalia. Polecamy również podkładki pod myszy reklamujące naszą stronę!

 • Forum Przyjaciół Elfów   [10-16 grudnia 2003]

Zapraszamy wszystkich Członków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF i wszystkich sympatyków Niezapominki do uczestnictwa w nowym internetowym forum dyskusyjnym Elendili - Przyjaciele Elfów (www.elendili.histo.pl lub alias www.elendili.w.pl). Elendili to ambitne przedsięwzięcie nowego członka Sekcji Tolkienowskiej, Kuby "Athrandira" Dobranowskiego. Forum działa od 9 grudnia b.r. i ciągle jest w fazie testów (od 15 grudnia znajduje się na nowym, płatnym ale szybkim serwerze). Powoli zyskuje sobie coraz więcej użytkowników, których liczba po tygodniu funkcjonowania Elendilich zbliża się do 40. Zapraszamy również Ciebie! Jeżeli masz coś do powiedzenia o swojej pasji, jeżeli chcesz podzielić się z innymi swoją miłością do dzieła J.R.R. Tolkiena - dołącz do nas. Zostań Przyjacielem Elfów! Forum Elendili jest wspierane przez dwie strony internetowe: Niezapominkę i Bractwo Kowali Słowa. Do zobaczenia na Forum!

 • Nowe numery pism Gwaihir i Simbelmynë   [2-3 grudnia 2003]

W listopadzie i grudniu Sekcja Tolkienowska wydała dwa nowe numery swych czasopism tolkienowskich - Gwaihira i Simbelmynë! W dniu dzisiejszym ma miejsce premiera szesnastego numeru Simbelmynë, fanzinu, który ukazuje się w Sekcji od roku 1997. Już niedługo opublikujemy na Niezapomince spis treści obu czasopism (najciekawsza informacja to chyba to, że w Simbelmynë publikujemy pierwszą lekcję sindarinu!). Zapytania dotyczące subskrypcji proszę kierować na adres tgubala@spec.stopklatka.pl.

Późnym popołudniem w naszej ulubionej herbaciarni "W Oficynie" odbyło się spotkanie Sekcji, na którym omawialiśmy plany dotyczące nowego numeru Simbelmynë, którego wydanie planujemy na styczeń-luty 2003. W spotkaniu wzięli udział członkowie Sekcji: Elirena (Ela Gepfert), Marigold S. Burrows (Małgorzata "Smoczyca" Pudlik), Dżana (Janina Gładysz), Indil (Zuzanna Sowada), Eliran (Piotr Cholewa) Dimsirion (Łukasz Ruta), Randir (Krzysztof "Wendrowycz" Grzesik) i Frodo G. Maggot (Rysiek "Galadhorn" Derdziński) oraz goście: Natalia Młynarz, Athrandir (Kuba Dobranowski) i Kuba Tarnowski. Nieobecni ciałem, ale obecni duchem byli też: Melinir (Karolina Stopa-Olszańska) i Tom Goold (Tomek Gubała). Na spotkaniu powitaliśmy w Sekcji trzech nowych członków: Indil, Dimsiriona i Randira. Serdeczne mae govannen! Poniżej przedstawiamy zdjęcie ze spotkania.

 

 

Kolejny numer Simbelmynë (nr 17 "Przedwiośnie") będzie dotykał dwóch problemów: germańsko-słowiańskich wątków w dziele Tolkiena. Zapraszamy do współpracy wszystkich członków Sekcji oraz wszystkich spoza Śląskiego Klubu Fantastyki, którzy zainteresowani są współpracą z naszymi fanzinami.

 • Polska książka o świecie Tolkiena!   [28 października 2003]

W księgarniach dostępna jest od wczoraj nowa książka o świecie literackim J.R.R. Tolkiena! To długo wyczekiwana praca kolejnego polskiego autora! Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia Arkadiusza Kubali jest słownikiem etymologicznym nazw stworzonych przez Profesora Tolkiena, które funkcjonowały w Śródziemiu w Trzeciej i na początku Czwartej Ery. Dokładna ich analiza językowa uzupełniona jest przeglądem polskich tłumaczeń tych nazw w przekładach m.in. M. Skibniewskiej i J. Łozińskiego. Całość ozdabiają wykresy i mapy autorstwa Arkadiusza Kubali.

Arkadiusz Kubala od 10 lat jest członkiem Parmadilich czyli Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Tym większa nasza radość! Cieszymy się razem z Arkiem. Zawodowo Arek Kubala jest filologiem angielskim i tłumaczem przysięgłym. Jego artykuły, tłumaczenia i piękne ilustracje publikowano w polskich i zagranicznych magazynach tolkienowskich, mi.in. w Gwaihirze, Gwaihirzęciu, Galathilionie, Nyellinkë Eldarin i Simbelmynë. Również na naszej stronie znajdziecie kilka jego prac.

Książkę Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia Arkadiusza Kubali opublikowało Wydawnictwo Amber, cena 28,90 zł. Dłuższą recenzję znajdziecie tutaj.

 • Londyńska wizyta Goolda i Galadhorna   [22 października 2003]

Autorzy Niezapominki - Tom Goold i Frodo Maggot (vel Galadhorn) - spędzili ostatni tydzień w Londynie (13-19 października b.r.). Wycieczka do stolicy Zjednoczonego Królestwa była znakomitą okazją do różnorakiej działalności tolkienowskiej. Już pierwszego dnia naszego pobytu odwiedziliśmy Science Museum w South Kensington aby zobaczyć słynną na cały świat wystawę poświęconą produkcji trylogii filmowej The Lord of the Rings. Wystawa zatytułowana jest Discover The Secrets Behind The Motion Picture Trilogy, trwa od 16 września 2003 r. do 11 stycznia 2004 r. i jest jedynym takim pokazem zaplanowanym w Europie. Dzięki odwiedzinom w Science Museum mogliśmy dokładnie przyjrzeć się - a nawet dotknąć - elementy scenografii, stroje, broń, które wykorzystane zostały w filmie Jacksona. Efekt jest piorunujący! Szczegóły scenografii tak dokładnie wykonane, jak eksponaty archeologiczne w Muzeum Brytyjskim! Poniżej prezentujemy skany mini-katalogu wystawy i trzy zdjęcia z Science Museum (wejście do muzeum, początek wystawy, sklep z gadżetami filmowymi).

 

 

W czasie wystawy zrobiono nam dwa zdjęcia na powozie Gandalfa, w prawdziwej scenerii z Shire'u. Tylko kto tu jest hobbitem, a kto Maiarem? Uwaga! Zdjęcie jest dość śmieszne! Londyn to miasto wspaniałych księgarni. Odwiedziliśmy między innymi niesamowity megastore dla miłośników fantastyki wszelkich autoramentów, w tym fanów Tolkiena - Forbidden Planet. W sklepie tym zaraz udaliśmy się do sekcji tolkienowskiej, gdzie mogliśmy dokładnie przyjrzeć się mniej lub bardziej kiczowatym gadżetom z filmu. Ale były tam też prawdziwe sssskarby! Na przykład miecze filmowe, albo fajka Bilba i fajka Aragorna za... bagatelka - 135 ₤! Jest tam też wspaniały dział z książkami Mistrza. Zresztą poszukiwania rzadkich książek Tolkiena w różnych księgarniach i antykwariatów Londynu to była nasza codzienność podczas londyńskiej wycieczki. Tom Goold znalazł ostatni chyba w Londynie egzemplarz legendarnego albumu J.R.R. Tolkien. Artist and Illustrator, a Galadhorn w antykwariacie w Camden Town kupił Władcę z ilustracjami Ingahildy Grathmer czyli... królowej Małgorzaty duńskiej (a oprócz tego należący do tej samej kolekcjonerskiej serii Folio Society pięknie ilustrowany Silmarillion. Tomowi udało się za to porwać przed Galadhornem należącego do kompletu Hobbita z rysunkami Frazera). Poniżej przedstawiamy zdjęcia z tej części naszej wyprawy (wejście do sklepu, naturalnej wielkości Gollum w dwóch odsłonach, Galadhorn, fajki hobbickie i inne rzeczy).

 

 

Podsumowując, wyjazd do Londynu był bardzo udany. Być może na wiosnę wybierzemy się tam znowu na musical Władca Pierścieni? Kto wie?

 

Więcej o wystawie w Science Museum przeczytacie tutaj.