DOCS+SCIENCE Pierwszy Pokaz Filmów Naukowych
54 Krakowskiego Festiwalu Filmowego za nami !

 

malgosiaW dniach 26-30 maja w AGH Aula Bogdanka stała się salą kinową- doskonały dźwięk, nienaganny obraz oraz siedzenia, które w odróżnieniu do klasycznego kina nie pozwoliły widzą zasnąć, okazała się być świetną przestrzenią dla popularyzacji nauki a pomysł na Film Naukowy podczas zbiorowej projekcji okazał się sukcesem .... Ale zacznijmy od początku:

 

Marta Czubajewska koordynatorka wydarzenia, mówiła od lat „Filmy Naukowe , Festiwal Filmów naukowych –musimy się tym zająć bo to jest świetny plan na popularyzację nauki", a jak wiecie w statucie naszej grupy udostępnianie, pokazywanie nauki oraz stwarzanie przestrzeni do dyskusji o niej jest zapisane „dużymi literami". Po kilku latach rozmyślań jak ugryźć ten projekt udało jej się przy udziale Fundacji dla AGH nawiązać współpracę z Krakowską Fundacją Filmową, organizatorem najstarszego festiwalu filmowego w kraju- Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Po intensywnych poszukiwaniach i długich dyskusjach udało się przygotować program DOCS+SCIENCE, który stał się integralną sekcją 54 KFF'u. Cieszy, że w DOCS+SCIENCE uwierzyli znamienici ludzie- JM REKTOR AGH prof. dr hab. inż Tadeusz Słomka i Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. dr hab inż. Andrzej, którzy objęli honorowy patronat nad wydarzeniem. Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. dr hab. inż. Piotr Czaja udostępnił AULĘ BOGDANKĘ, a PZU i ZGH sprawiły, że marzenie stało się rzeczywistością.

 

W trakcie wielkiego święta filmu jakim jest Krakowski Festiwal Filmowy, pomiędzy ponad 200 tytułami świetnych dokumentów, animacji i krótkich form znalazło się miejsce dla filmów, których głównym bohaterem jest nauka. W ramach sekcji Doc+Science mieliśmy okazję odbyć niezwykłą podróż do serca Karpat, gdzie odradzają się pierwotne ekosystemy Europy („Wilcze góry"). Przy okazji filmu „Warunki umowy obowiązują" poddano refleksji nasze bezpieczeństwo w sieci. Mamy nadzieję, że każdy z nas od tej pory uważnie będzie czytał wszelkie regulaminy, które podpisujemy w sieci jednym kliknięciem przycisku AKCEPTUJ. pokazW „Gramatyce szczęścia" mieliśmy okazję poznać plemię Pirahã, które w swoim języku nie używa czasu przeszłego ani przyszłego, nie nazywa kolorów i nie stosuje liczebników tym samym biorąc w wątpliwość podstawy lingwistyki. Na pytanie „Co ma wspólnego pogoda w Ameryce Południowej z warunkami na Saharze" znaleźliśmy wilcze goryodpowiedź w filmie „Ziemia z kosmosu", którego autorzy w makro skali tłumaczył zjawiska jakie zachodzą na ziemi. Natomiast przy okazji pokazu „Gorączki cząstek" przyjrzeliśmy się z bliska pracy naukowców nad największym projektem naukowym realizowanym w instytucje CERN.

 

Sukces festiwalu to nie tylko dobre filmy, ale stworzenie przestrzeni do dyskusji. Po każdym pokazie o 17:30 widzowie zaproszeni zostali do dyskusji z ekspertami. W poniedziałek 26.05 w roli eksperta wystąpił Jarosław Królewski, specjalista w zakresie technologii internetowych, który odpowiedział nam jaką cenę płacimy dużym serwisom typu Google, Facebook za korzystanie z pozornie darmowych usług. Dyskusję po filmie „Wilcze Góry” (27.05) prowadzili prof. Henryk Okrama - polski biolog zajmujący się badaniami nad drapieżnikami, a także reżyser filmu, Erik Baláž. Okazało się, ze wbrew nazwie w Wilczych Górach wcale nie łatwo jest spotkać przedstawiciele tego szlachetnego gatunku. Wilki żyją w najmniej dostępnych obszarach i nie specjalnie lubią pokazywać się ludziom.

 

Trzeciego dnia zaraz po filmie „Ziemia z kosmosu" odbyła się długa dyskusja z dr. Łukaszem Lamżą, który specjalizuje się w filozofii przyrody, zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin oraz ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki. Po „Gramatyce szczęścia" (29.05) miała miejsce niezwykle pasjonująca prelekcja Andrzeja Muszyńskiego, który w swych podróżach dotarł do równie pierwotnych i dzikich miejsc jak Daniel Everett- bohater filmu, naukowiec z Uniwersytetu logaStanowego Illinois. Ostatniego dnia długą dyskusję po dokumencie „Gorączka cząstek" poprowadzili Jolanta Olszowska i Paweł Bruckman de Renstrom, uczestnicy eksperymentu ATLAS w CERN-ie. Nasi eksperci odpowiadali na pytania zgromadzonych tłumacząc w przystępny sposób czym jest cząsteczka i pole Higgsa. Każdy z gości został zasypany pytaniami, a dyskusje trwałyby pewnie dłużej, gdyby nie ograniczenia czasowe. Sytuacja ta daje organizatorom jasny sygnał – widzowie tegorocznego DOCS+SCIENCE czekają na kolejną edycję.

 

Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tym fantastycznym wydarzeniu. Wydarzenie to nie mógłby się odbyć bez zaangażowania i wsparcia naszych partnerów. Szczególne podziękowania dla władz wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, którzy zaufali, że AULA Bogdanka może na chwilę stać się salą kinową. PZU i ZGH Bolesław, którzy uwierzyli, że w krótkim czasie można zrobić naprawdę wartościowy projekt. Byli z nami również Copernicus Festiwal oraz przyjaciele z czeskiego AFO, którzy pomogli przygotować program pierwszego DOCS+SCIENCE.

 

Szczególne podziękowania dla Wolontariuszy z wydziału Humanistycznego oraz Geodezjii dla: Mady Słowik, Klaudi Białeckiej, Roksany Kmiecik, Agaty Korony, Agnieszki Krępy, Michała Piwody, Pauliny Grabek i Pawła Drwala.

 

D+S Team