Relacja z wykładu: Cichy zabójca. Jama ustna – niedoceniony obszar współczesnej medycyn

 

 

Już w czasach starożytnych ogólny stan zdrowia oceniany był na podstawie stanu jamy ustnej. Świadczy o tym szereg przykładów, takich jak przypadek targów niewolniczych w Rzymie p.n.e., gdzie stan uzębienia świadczył o zdrowiu potencjalnego heloty.


W czasach współczesnych, mimo ogromnego postępu medycyny, stan zdrowia jamy ustnej u ludzi pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego tak się dzieje, co ma wpływ na nasze zdrowie, jak ważne są działania profilaktyczne postanowiła sprawdzić Grupa Naukowa Pro Futuro zapraszając na wykład Panią dr hab. n. med. Jolantę Pytko – Polończyk - Sekretarza Generalnego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wykład o wymownej tematyce: Cichy zabójca. Jama ustna – niedoceniony obszar współczesnej medycyny odbył się 11 marca 2014 r. na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

5   2 4 

 

Na początku wykładu słuchacze zostali zapoznani z historią powstania stomatologii, zaczynając od Hipokratesa - ojca medycyny, przez Antoniego van Leeuwenhoeka, któremu przypisuje się odkrycie bakterii, aż po lata 50-te ubiegłego stulecia, kiedy podczas Światowego Kongresu Dentystycznego zaakceptowano problem „zakażenia ogniskowego". Przyczyną powstawania zakażeń ogniskowych są procesy patologiczne w jamie ustnej, takie jak próchnica zębów, martwe zęby czy zapalenie dziąseł. Wykład miał na celu uświadomienie, że zdrowe zęby i dziąsła mają wpływ na zdrowie i ogólną kondycję całego organizmu. Jama ustna stanowiąca specyficzny ekosystem posiada stałą mikroflorę, której naruszenie często prowadzi do wystąpienia ognisk zapalnych, mogących być przyczyną bólów głowy, a nawet wstrząsu septycznego czy zapalenia wsierdzia. Oznacza to, że choroby przyzębia, próchnica, czy utrata własnych zębów są nie tylko sprawą stomatologów, ale m. in. internistów, kardiologów, nefrologów, a stomatologię należy postrzegać interdyscyplinarnie.

 

 1 3 

 

Pani Docent Jolanta Pytko – Polończyk dokładnie wyjaśniła ścisłą korelację zdrowia jamy ustnej ze zdrowiem organizmu. Jednak największe wrażenie na audytorium zrobiła seria klinicznych przypadków i patologicznych zmian występujących w jamie ustnej pacjentów, które doprowadziły do bardzo poważnych chorób, a w niektórych przypadkach do śmierci. Wtedy też zrozumiały stał się wymowny tytuł wykładu.

 

Na zakończenie słuchacze dowiedzieli się jak ważna jest profilaktyka, zarówno domowa, jak i profesjonalna. Zdrowie jamy ustnej nie zależy tylko od działań naprawczych stomatologów, ale przede wszystkim od działań profilaktycznych jednostek, które wynikają z SOLIDNEJ EDUKACJI. Ożywiona dyskusja i duża liczba pytań potwierdza celowość wykładu, bowiem zgodnie z przytoczonymi przez Panią Docent Pytko-Polończyk słowami - „zdrowie zaczyna się od zębów".

 

Natalia Schmidt-Polończyk

Aleksandra Grzywa

GN Pro Futuro