The Feynman Series

The Feynman Series jest to krótka seria filmowa stworzona przez Reida Gower’a. Po doświadczeniach z innym cyklem popularnonaukowym – Sagan Series, postanowił stworzyć coś nowego przedstawiającego jaką siłę i piękno ma w sobie nauka. Wykorzystał w tym celu wypowiedzi amerykańskiego fizyka teoretyka Richarda Feynman’a (noblisty z 1965 roku).
Richard Feynman
Richard Feynman (1918-1988)

Beauty (pol. Piękno) – odcinek ma za zadanie uzmysłowić, że naukowcy są w stanie w pełni docenić piękno natury, a czasami wręcz dostrzegają więcej, niż „zwykły” człowiek. Feynman wyjaśnia, kim na prawdę jest naukowiec i jakimi wartościami się kieruje.

Honours (pol. Zaszczyty) – odcinek ukazuje, że tytuły i zaszczyty nie mają sensu i tylko niszczą jedność. Sam Feynman neguje siłę swojej nagrody Nobla. Wskazuje na prawdziwą zapłatę za swoją pracę.

Curiosity (pol. Ciekawość) – Feynman stara się ukazać, że nasza ciekawość i dążenie do prawdy giną w natłoku nieważnych informacji i poprzez głód do miałkiej sensacji. Dokonuje też filozoficznej analizy prostoty mechanizmów rządzących całym Wszechświatem.

The Key to Science (pol. Klucz do Nauki) – odcinek, w którym dodatkowo wypowiada się młodsza siostra noblisty – Joan Feynman. Jest to zachwyt i manifest nad pięknem oraz potęgą Wszechświata.

Be Sociable, Share!
  • Twitter
  • Facebook
  • email


1 comment

  1. Marlys Czerwiec 7, 2013 1:40 pm 

    Doskonaly artykuł.

Comments are closed.