Na spotkanie z kometą – misja Rosetta

Rosette mission

Tajemnicza misja Rosetta jest kilku etapową wyprawą przygotowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA – od 19 listopada 2012 także polską, bo wtedy oficjalnie Polska stała się członkiem Agencji [1]. Na czym więc polega ów misja? Sonda Rosetta dokonała już obserwacji i analizy dwóch planetoid, które były po drodze do właściwego celu – komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko [2]. Sonda zdołała wejść w orbitę wokół jądra komety. Wszyscy czekają na kulminacyjny moment, gdy sonda dokona odpalenia specjalnie przygotowanego lądownika – Philae. Będzie to pierwsza w historii szansa na wylądowanie na powierzchni takiego typu obiektu [3]. Więcej szczegółów o misji będzie można przeczytać wchodząc na podstronę tematyczną ESA lub na polskiej Wikipedii. Samo lądowanie zaplanowane jest na 12 listopada na mniej więcej godzinę 16 czasu UTC. Lądowanie będzie poprzedzone rozłączeniem lądownika Philae w odległości 22,5 km od miejsca docelowego. Całe wydarzenie będzie można oglądać „na żywo” na kanale Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nawet jeżeli nie możemy być bezpośrednimi uczestnikami wydarzenia, to rozwój technologii umożliwił wszystkim bierny udział i śledzenie czynów o których nigdy nawet nikt nie marzył.

Z powodu tego doniosłego wydarzenia (nie tylko naukowego!) ESA przygotowała niezwykły film promujący całą wyprawę i tłumaczący zasadność zbliżającego się pionierskiego lądowanie. Na życzenie Agencji przygotowano film pt. Ambition (z ang. Ambicja).

Zadania podjął się polski zespół z Platige Image, pod kierownictwem Tomasza Bagińskiego [4]. Krótka historia – uświetniona wspaniałymi efektami specjalnymi – ukazuje rozmowę Mistrza z młodą uczennicą, którzy rozprawiają o początku życia i powadze misji Rosetta. Prawdą jest, że misja kosmiczna da nam odpowiedź o początku nas – ludzi. Nie rozwiąże od razu wszystkich tajemnic, ale odsłoni pokaźną część wiedzy o nas samych. Jak na ironię, odpowiedź ta kryje się daleko od miejsca w którym żyjemy.

Niestety nie wszystko mogło być tak piękne. Nie bez powodu na końcu dokumentu ukazującego kulisy powstawanie filmu umieszczono niezbyt optymistyczną peuntę. Łukasz Sobisz – twórca animacji obracających się planet – zauważył zobojętnienie i marazm jaki zapanował, zagościł w sercach obecnych ludzi:

Dziwi mnie bardzo, że w dzisiejszych czasach coś takiego [film Ambition] jest w ogóle potrzebne. Ludzkość wysyła w kosmos sondę, która zamierza dogonić kometę i wylądować na jej powierzchni; a potrzebujemy wielkiego reżysera, filmów i aktorów, żeby przekonać ludzi, że to jest interesujące.

 

Bibliografia:

[1] http://www.esa.int/About_Us/Welcome_to_ESA/Polish_flag_raised_at_ESA

[2] M. Królikowska, Acta Astronomica 53 (2003) 195

[3] http://sci.esa.int/rosetta/

[4] http://www.platige.com/pl/

Be Sociable, Share!
  • Twitter
  • Facebook
  • email