REMOTE EDITOR
re.cgi 1.0


Program re.cgi sluzy do zdalnej (tzn. wykonywanej przez serwer WWW, a scislej httpd) edycji plikow w jezyku HTML. Aby plik w jezyku HTML mogl byc przez ten program przetwarzany musi zawierac specjalne rozszerzenie standardowo niewidoczne przy przegladaniu, gdyz jest ono traktowane przez przegladarke jako komentarz. Rozszerzenie to polega na wydzieleniu obszarow za pomoca napisow: poczatkowego - <!EDITAREA ATRYBUT1=WARTOSC1 ATR2=WAR2 ...> i koncowego <!/EDITAREA>. Dzieki temu rozszerzeniu mozna okreslic pewne atrybuty dla tych obszarow. Jest to wykorzystywane przez program re.cgi. Obszary moga byc zagniezdzone i wtedy obowiazuje zasada, ze atrybut okreslony w danym obszarze obowiazuje nadal w obszarze w nim zawartym, gdy nie jest na nowo okreslony, czyli obowiazuje tu zasada dziedziczenia.
(Kolorem czerwonym oznaczono symbole nieterminalne, natomiast niebieskim terminalne)

Atrybuty obszarow:

Pliki zawierajace tresci listow i tekst okreslajacy postac wprowadzanych obiektow (form) moga zawierac symbole w postaci $nazwa_zmiennej, ktore zamienione zostana na wartosci odpowiednich zmiennych.
Teksty &lt; i &gt; zostana zamienione na symbole < i > (tak jak w jezyku HTML), dzieki temu mozna wprowadzac obszary zawierajace elementy jezyka HTML nawet przy okreslonym atrybucie HTML=DENY.
Czcionka pogrubiona oznacza ustawienie domyslne.
Symbol (alias) przy atrybucie oznacza, ze jego wartosc moze byc zastapiona przez zmienna z otoczenia (pliku konfiguracyjnego) o nazwie takiej jak wartosc tego atrybutu.
Inne atrybuty sa ignorowane.

Czyli na przyklad:
<!EDITAREA NAME=ala AUTHOR=on LIMIT=3 COUNT=AUTHOR FORM=&lt;LI&gt;+$content INSATTRIB=DELACCESS=ALL INSACCESS=NEW HTML=ALLOW MAXLENGTH=100 NEW=ADD MAILNEW=dlanowego.txt MAILLIMIT=gdylimit.txt>
OBSZAR ala
<!/EDITAREA>

Powyzszy tekst okresla, ze "OBSZAR ala" ma nazwe "ala" i jego autorem jest "on". Do tego obszaru prawo wprowadzic nowy obszar (czyli podobszar) ma kazdy, jednak nie moze to byc podobszar przekraczajacy dlugosc 100 znakow i nie moze to byc czwarty podobszar posiadajacy autora. Po wprowadzeniu trzeciego podobszaru "on" otrzyma e-mail z pliku "gdylimit.txt". Gdy zmienna content bedzie miala wartosc np: "Wpis" to nowy podobszar bedzie np. postaci:
<!EDITAREA AUTHOR=user NAME=002 DATE=date DELACCESS=ALL>
<LI> Wpis
<!/EDITAREA>
Dopuszcza sie, aby zmienna content zawierala tekst w jezyku HTML. Nowy podobszar kazdy bedzie mial prawo skasowac. Nowi uzytkownicy otrzymaja e-mail z pliku "dlanowego.txt".


Aby uruchomic program re.cgi nalezy stworzyc odpowiedni formularz w jezyku HTML definiujacy nastepujace zmienne:

Formularz ten musi miec ustawiony atrybut ACTION="re.cgi". Zdefiniowanie pierwszych trzech zmiennych jest obowiazkowe. Haslo jest obowiazkowe dla uzytkownikow juz zarejestrowanych, gdy nie jest podane uzytkownik traktowany jest jako nowy.


Plik konfiguracyjny re.ini dla programu re.cgi jest zwyklym plikiem ASCII, ktory zawiera w kolejnych liniach napisy w postaci nazwa_zmiennej = wartosc_zmiennej. Z pliku tego tworzona jest lista asocjacyjna umozliwiajaca wartosciowanie zmiennych zwana otoczeniem.

Szczegolne znaczenie w otoczeniu maja wartosci nastepujacych zmiennych: