Sposób prawidłowego cięcia winorośli

(warto skorzystać, gdyż amatorzy uprawy winorośli mają duże trudności)

1

2

 

 

3

Iza po letnim skróceniu-usunięciu cienkich pędów zielonych i liści (odcienianie dojrzewających winogron 27.08.2005) jasnobrązowe dwuletnie pędy obciążone winogronami zwisającymi na ich zielonych pędach bocznych Uwaga: wszystkie wycinamy jesienią!!!

jesienne cięcie obejmuje trzy niezbędne czynności:

 

1. cięcie na dwa oczka (dotyczy połowy pędów jednorocznych zdj.1): w przyszłym roku wyrosną dwa długie pędy: co zaznaczono białymi liniami na zdj.2.

2. cięcie na 5-10 oczek (dotyczy drugiej połowy pędów jednorocznych: w przyszłym roku wyrosną z boku łozy (5-10), na których pojawią się winogrona (o różnej liczbie, min. 1): co zaznaczono z prawej strony zdj.2.

 

3. Wycięcie wszystkich pędów dwuletnich – wcześniej owocujących

Jesienią (! nie na wiosnę, gdyż pojawia się łzawienie pędów prowadzące do chorób winorośli), po zebraniu winogron i opadnięciu wszystkich liści należy usunąć wszystkie pędy dwuletnie, wraz z bocznymi pędami jednorocznymi, na których wcześniej rosły winogrona (zdj. 3 i 4).

Porada praktyczna: początkowo podczas zbioru można te dwuletnie pędy zaznaczyć sznurkiem lub tasiemką w miejscu przewidywanego cięcia (zdj.4)

Latem należy usuwać cienkie pędy zielone zwane pasierbami, które wyrastają z kątów liściowych; można także skracać cienkie pędy zielone (łozy) za ostatnim gronem; można także usuwać liście zbyt mocno zacieniające dojrzewające winogrona zdj. 3.

4

Konkord Syberyjski –wrzesień 2004

(zaznaczono miejsce odcinania pędów owocujących – dwuletnich; odcinać dopiero późną jesienią po opadnięciu liści)

Otrzymanie nowych sadzonek winorośli przez ukorzenienie odcinków pędów dwuletnich

 

 

Po jesiennym cięciu, zwłaszcza pędów jednorocznych na dwa oczka, otrzymujemy znaczną liczbę silnych „pędów-sadzonek”, które po przechowaniu w piasku do wiosny (nie w domu), zakopujemy na wiosnę do dobrej ziemi (podlewanej często) na głębokość 20-30 cm 5. Górna część pędów może wystawać na wysokość 10-20 cm, przy czym liczba oczek powinna zostać nieco później ograniczona do dwóch (usunięcia nadmiernej liczby oczek – najsłabszych ! - dokonujemy dopiero po wyraźnym rozpoczęciu ich pączkowania).

 

 

5

Można także „pędy-sadzonki” już na jesieni umiejscowić w ziemi, przy czym na okres zimy należy wystające części przykryć 20-30 cm warstwą ziemi.

6

W lipcu widać wyraźnie, które pędy dobrze się ukorzeniają (pędy bezlistkowe są usuwane). 6

7

Odnowa starej winorośli lub otrzymanie nowych sadzonek winorośli przez ukorzenienie odkładów (przez przysypanie ziemią bocznych pędów, czerwoną strzałką > zaznaczono miejsce ścięcia najstarszego pnia). Po 1 roku lub 2 latach odcinamy ukorzeniony odkład w miejscu wcześniej zaznaczonym (biała listewka drewniana)

Główne zasady cięcia winorośli:

1) Dążyć do utrzymania we wszystkich latach jak największej liczby pędów zielonych, czyli jednorocznych.

2) ! Najtrudniejsza zasada w praktycznej realizacji: połowę pędów jednorocznych należy koniecznie jesienią obciąć na dwa oczka (zdj. 1 i 2); tylko taki zabieg gwarantuje pojawienie się w następnym roku dostatecznie dużej liczby silnych, długich, grubych pędów jednorocznych (zielonych)

3) Dążyć do utrzymania we wszystkich latach jak najmniejszej liczby pędów ciemnobrązowych; są to pnie, które nigdy nie owocują!

4) Corocznie jesienią zaraz po opadnięciu liści (! nie na wiosnę, gdyż pojawia się łzawienie pędów prowadzące do chorób winorośli) usunąć sekatorem wszystkie pędy dwuletnie, czyli takie, z których zebrano wcześniej winogrona 3 i 4

Skutki niewłaściwej uprawy winorośli: nieprawidłowe cięcie prowadzi do coraz większej liczby wieloletnich pędów, i o coraz większej ich długości. Po kilku latach (sześciu - dziewięciu) pojawiają się już tylko słabe cienkie pędy zielone, które w następnym roku nie są w stanie zaowocować (lub pojawią się nieliczne zawiązki o zbyt drobnych i nie dojrzewających w pełni winogronach). Takiej winorośli nie da się już poprawić w krótkim okresie czasu, dlatego lepiej kupić nową i zapewnić jej prawidłowe obcinanie, zwłaszcza po drugim roku. Tylko w pewnych przypadkach można próbować dokonać odnowy winorośli przez ukorzenienie bocznego odkładu 7.

Porada praktyczna:

zbyt wysokie pnie należy przed zimą (!) przychylić do ziemi wraz z pędami jednorocznymi, gdyż leżący na nich śnieg zabezpiecza ich przed zamarznięciem. Na wiosnę podnosimy i podwiązujemy jedynie pędy „jednoroczne”, teraz już pędy dwuletnie, natomiast nie podnosimy i nie podwiązujemy pędów wieloletnich (nie owocujących !!!). Z tego względu nie zaleca się uprawy winorośli na wysoko wybudowanych pergolach.

Uprawiane gatunki winorośli (zalecane do uprawy w polskich warunkach klimatycznych):

1) IZA (słodkie zielone, dojrzewające już w sierpniu) 3,

2) Konkord syberyjski (słodkie fioletowe, dojrzewające we wrześniu – zdjęcia nr 4),

3) Portugalskie Niebieskie (bardzo plenne, dojrzewające w październiku).

Ze wszystkich gatunków można robić dobre wina domowe, przy czym najwyższą ich jakość można osiągnąć z winogron zebranych w latach o dużym nasłonecznieniu - np. rocznik 2003!!!)

Stronę dedykuję: kol. Józkowi, Julkowi, Andrzejowi i Jurkowi (z Kęt), a także innym, którzy zmobilizowali mnie do opracowania tej malej, „hobbistycznej” strony internetowej. Życzę wszystkim korzystającym z porad przedstawionych na niniejszej stronie wspaniałego wypoczynku wśród bujnie owocujących roślin ogrodowych.

LINKI do stron internetowych profesjonalnej uprawy winorośli:

1Prowadzenie winorośli – Pojedynczy sznur Guyota (rysunki cięcia): http://kuniccy.tytan.pl/kuniccy/winorosl_uprawa.html

2Prawdziwie polskie winogrona Cięte - znaczy smaczne: http://www.muratordom.pl/6927_1499.htm

3Porady - SPOSÓB SADZENIA I PROWADZENIA KRZEWÓW WINOROŚLI W MŁODYM WIEKU: http://www.winnica.golesz.pl/porady.html

4Cięcie (zdj. winorośli opt. formow.: dwuramienna forma Royat na niskim pniu): http://www.winogrona.org/modules.php?name=News&file=article&sid=7

5Odmiany winorośli (rys. i galerie zdjęć): http://www.winorosl.pl/index.php?option=displaypage&Itemid=75&op=page&SubMenu=