Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
The Unfulfilled Expectations of Horizontal Wells with Multistage Fracture Completions in Conventional Reservoirs: A Solution
Niespełnione oczekiwania odwiertów horyzontalnych z wieloetapowym szczelinowaniem w złożach konwencjonalnych: Rozwiązanie

dodano: 21 sierpnia 2018
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Krešo Kurt Butula z Schlumberger for Russia and Central Asia.
 
Wykład odbędzie się w dniu 4 września 2018 o godzinie 12:00 w sali 120 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
 
Na wykładzie przedstawiony zostanie sposób zwiększenia wydobycia z odwiertów horyzontalnych z wielostopniowym szczelinowaniem (horizontal wells with multistage fracture - HWMSF) w złożach konwencjonalnych. Obecnie regularnie prowadzi się wiercenia i oddaje do eksploatacji złoża HWMSF w konwencjonalnych złożach naftowych o niskiej lub średniej przepuszczalności (k<10 md), w których złoże naftowe jest zawodnione. Chociaż przemysł wypełnił lukę technologiczną w technologii HWMSF w zakresie wykonania i ukończenia tych odwiertów, wydajność była poniżej oczekiwanego poziomu. Wydobycie charakteryzuje się albo stosunkowo wysoką wydajnością we wczesnym okresie, po czym następuje jej gwałtowny spadek i wzrost udziału wody, albo niskim wydobyciem początkowym i dalszym spadkiem wydobycia w okresie eksploatacji.
Co poszło nie tak i co można zrobić? Doświadczenia zdobyte na złożach niekonwencjonalnych nie dotyczą formacji konwencjonalnych. W związku z tym problem został zbadany z punktu widzenia złoża, skupiając się na osiągnięciu odpowiedniego podparcia ciśnienia w celu maksymalizacji drenażu, zmianie procesu zawodnienia za pomocą schematów wiercenia oraz ocenie konkretnych technik wykonania. Podobnie, pytanie to umożliwia udzielenie odpowiedzi na temat bieżącej restymulacji HWMSF, odnosząc się do metodyki zastosowanej w konkretnym projekcie wydobycia, poziomych odwiertów wydobywczych w złożu, a także stanu eksploatacyjnego odwiertów tłoczącego i produkcyjnych. Wykład omawia nowatorskie projekty szczelinowania i przyszłego zagospodarowania złóż, a jednocześnie jest apelem do zespołów inżynierów wiertnictwa, budowy i zagospodarowania złóż o połączenie ich doświadczeń w celu optymalizacji tych złożonych systemów wydobycia.
 
Krešo Kurt Butula pełni funkcję doradcy ds. zarządzania złożami w Schlumberger Rosja i Azja Środkowa. Ukończył studia magisterskie w zakresie inżynierii naftowej na Uniwersytecie w Zagrzebiu w Chorwacji, a od 15 lat pracuje w Moskwie (Rosja). Ponad 27 lat pracował na całym świecie w przedsiębiorstwach z zakresu onshore i offshore oraz posiada doświadczenie w wielu dziedzinach usług związanych z polami naftowymi. Obecnie odpowiada za procesy oceny i integracji złożonych projektów podpowierzchniowych oraz za definiowanie modelu biznesowego firmy i rozwiązań technologicznych, w tym nowych kierunków w centrach badawczo-rozwojowych Schlumberger w Rosji. Krešo Kurt opublikował serię artykułów technicznych dla SPE i czasopism rosyjskich, otrzymał nagrodę Schlumberger Well Services R&D Input Award, a także posiada kilka patentów związanych ze szczelinowaniem hydraulicznym oraz IOR/EOR. Jest członkiem SPE i EAGE oraz członkiem Towarzystwa Analityków Odwiertów. Uczestniczył w komitetach programowych międzynarodowych i rosyjskich konferencji technicznych. Pełnił funkcję Dyrektora Programowego Moskiewskiego Oddziału SPE, a w 2014 roku został wyróżniony Nagrodą za Zasługi Regionalne. Od roku 2014, pełni funkcję Przewodniczącego Moskiewskiego Oddziału SPE. Płynnie mówi po rosyjsku, angielsku, niemiecku, włosku, oraz chorwacku.
 
Distinguished Lecturer Program został uruchomiony w roku 1961. Początkowo uczestniczyło w nim trzech wykładowców, a sam program finansowany był przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udzieliła konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers). Obecnie, każdego roku oferowanych jest ponad 450 prezentacji, a każda sekcja ma możliwość zaproszenia maksymalnie trzech wykładowców.
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut