Hydrauliczne i Pneumatyczne Układy Automatyki

to obszar techniki na styku takich dyscyplin jak: mechanika, mechanika płynów, automatyka, elektronika oraz informatyka. Bazę dla tego typu rozwiązań w automatyce stanowi napęd i sterowanie hydrauliczne - powszechnie określenie mianem hydrauliki siłowej - oraz napęd i sterowanie pneumatyczne - lub po prostu pneumatyka.

Napęd

hydrauliczny lub pneumatyczny związany jest z urządzeniami mechanicznymi przekształcającymi energię zgromadzoną w czynniku roboczym na energię mechaniczną. Ruch liniowy i obrotowy, generowanie siły lub momentu to podstawowe zadania realizowane przez te urządzenia. Na to w jakim kierunku, z jaką siłą lub momentem oraz z jaką prędkością realizowane jest to zadanie, mają wpływ elementy sterujące nazywane zawodami.

Zawory

realizują powyższe zadania zmieniając kierunek przepływu czynnika roboczego, wpływając na jego ciśnienie w obwodzie lub nastawiając żądaną wartość natężenia przepływu.

Zasilanie

układu hydraulicznego lub pneumatycznego wymaga stosowania środków technicznych, dzięki którym najczęściej energia elektryczna zamieniana jest na energię cieczy roboczej lub sprężonego powietrza. To dopiero początek drogi jaką ciecz (sprężone powietrze) musi przebyć zanim dotrze do odbiornika.