IMG_20221010_025054

Rozpoczęliśmy rok akademicki 2022/2023

4 października 2022 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki w AGH. To wielkie święto naszego uniwersytetu, obchodzone przez profesorów, studentów, doktorantów i pracowników razem z naszymi absolwentami i przyjaciółmi z innych uczelni i instytutów naukowych, przemysłu i gospodarki, z kraju i z zagranicy.

W inauguracji wzięła udział społeczność AGH: Prorektorzy, członkowie Senatu i Rady Uczelni, pracownicy, studenci, doktoranci, a także reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele świata nauki i przemysłu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki Włodzimierz Bernacki, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni.

Główne uroczystości tradycyjnie poprzedziła msza św. odprawiona w Kolegiacie św. Anny, a przez kampus AGH przemaszerował radosny orszak, w którym wspólnie kroczyły władze uczelni, pracownicy, studenci oraz… łazik Kalman, sterowany przez studentów z zespołu AGH Space Systems, i robot kroczący – konstrukcja członków koła naukowego mechaników i automatyków Sensor AGH, działającego przy WIMiR.

Podczas uroczystości w auli uczelni głos zabrał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który wręczył mi symboliczny czek na kwotę ponad 7,6 mln zł na dofinansowanie uczelni. Miałem również zaszczyt otrzymać z rąk Pana Ministra dyplom „w podziękowaniu za zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej, inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy”.

Drodzy Studenci, rozpoczynający studia w AGH, życzę Wam zdobycia wszechstronnej wiedzy, która pozwoli na swobodne poruszanie się na europejskim rynku pracy. Jestem przekonany, że sprostacie wyzwaniom i osiągniecie sukces. Za kilka lat wielu z Was będzie odbierało dyplom, stanowiący najlepszą przepustkę do rozpoczęcia kariery zawodowej. Czas studiów to czas wszechstronnego rozwoju – zdobywania nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również kształtowania charakterów, rozwoju zgodnego z Waszymi pasjami i oczekiwaniami. Dysponujcie swoim wolnym czasem kreatywnie i rozsądnie.

Vivat Academia, Vivant Professores!
Źródło: Archiwum AGH