Co należy zrobić po zainstalowaniu KiCAD'a (na przykładzie wersji 4.04)

Program do projektowania KiCAD ma nieładny zwyczaj nieinstalowania całości wymaganych bibliotek elementów. O ile jakieś biblioteki do tworzenia schematów zawsze są instalowane (najwyżej przy otwieraniu istniejących schematów dostosuje je konwerter), o tyle biblioteki modeli 3D i footprintów do projektowania płytek drukowanych już nie są instalowane.
Są one domyślnie pobierane z zewnętrznego serwera przez wtyczkę GITHUB co uruchomienie programu CvPcb. Jest to sytuacja niekorzystna, bowiem uzależnia nas od zewnętrznych usług i fantazji twórców KiCAD'a, którzy np. niedawno zmienili nazwy części bibliotek co utrudniło korzystanie ze starszych wersji. Dodatkowo co uruchomienie CvPcb musimy przechodzić przez procedurę pobrania kilkudziesięciu MB plików, które często zupełnie się nie zmieniły. Dlatego po instalacji KiCAD'a pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać jest pobranie na dysk bibliotek footprintów. Wymaga to dodatkowo ok. 500MB miejsca na dysku (część jest zwalniana po usunięciu plików tymczasowych).

Po zainstalowaniu KiCADa i jego uruchomieniu zakładamy testowo nowy projekt. Następnie otwieramy program Eeschema pierwszym przyciskiem w oknie głównym programu. i uruchamiamy CvPCB naciskając zaznaczony przycisk:

Możliwe, że uzyskamy komunikat o błędzie. Wynika on z nieaktualnego pliku zawierającego listę bibliotek footprintów. Zamykamy komunikat:

Z menu Ustawienia wybieramy Biblioteki footprintów. Należy zauważyć biblioteki obsługiwane przez wtyczkę Github, których ścieżka zawiera zmienną ${KIGITHUB}. Zaznaczamy je i przyciskiem Usuń bibliotekę usuwamy wszystkie. Upewniamy się, że zmienne w dolnej częsci okna (poza KIGITHUB) wskazują na istniejące katalogi w systemie plików.

Następnie wskazujemy Dołącz za pomocą kreatora, następnie Repozytorium GitHub z domyślnymi ustawieniami:

Należy upewnić się, że zaznaczona jest opcja Zapisz lokalną kopię do z istniejącym katalogiem. Po kliknięciu Next zostanie pobrana lista bibliotek, najlepiej kliknąć tu Zaznacz wszystkie. Pliki zostaną pobrane i zainstalowane. Niepowodzenie (status BŁĘDNA) w przypadku kilku bibliotek jest normalne. Na etapie zapisu wybieramy Do globalnej tabeli bibliotek (widocznej dla wszystkich projektów). Po zaimportowaniu plików okno powinno wyglądać następująco:

Zmienna KISYSMOD wskazuje, że footprinty ładowane są z dysku, nie z sieci.


Jeżeli później będziemy chcieli zaktualizować swoje biblioteki z tymi w repozytorium GitHub, należy powtórzyć czynności z tego dokumentu a aktualne wersje zostaną pobrane.


Mgr inż. Marek Wilkus, 2016