Historia

Windakiewicz

Prof. Edward Windakiewicz

Pracownia Złóż Soli i Surowców Chemicznych swe początki bierze tuż po utworzeniu Akademii Górniczej w Krakowie, kiedy to ówczesny jej Rektor prof. Antoni Hoborski na początku 1922 roku złożył prof. Edwardowi Windakiewiczowi propozycje objęcia wykładów na Wydziale Górniczym pod tytułem Halurgia i Przemysł Solny.

prof. Edward Windakiewicz (1958-1941) był radcą górniczym i w tamtych latach najwybitniejszym w Galicji specjalistą od złóż  soli  kamiennych i  potasowo – magnezowych. Prof. Edward Windakiewicz wykłady te rozpoczyna w marcu 1922 i prowadzi aż do wybuchu drugiej wojny światowej. W roku 1924 utworzy Zakład Halurgii na Akademii Górniczej, urządzając zbiór  minerałów solnych, rysunków, planów, map i modeli z zakresu solnictwa, a także bibliotekę zakładową.

03

Prof. Józef Poborski

Z chwilą powojennego uruchomienia Akademii Górniczej tj. od lutego 1945 prace na uczelni rozpoczyna uczeń prof. Edwarda Windakiewicza prof. Józef Poborski.  Początkowo prof. Józef Poborski reaktywuje przedwojenny Zakład Halurgii na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH, a następnie na tej bazie w roku 1952 tworzy Zakład Złóż Soli (z czasem Zakład  Złóż  Soli i Surowców Chemicznych).

Powstaje jednostka naukowa skupiająca wybitnych specjalistów zajmujących się złożamiami soli oraz siarki w Polsce jak również poza jej granicami (np. w Chile, Iraku, Jugosławii).

08

Solarze na AGH – lata 60-te

Prof. Józef Poborski kierował tym zakładem od początku aż do przejścia na emeryturę w roku 1982.

W roku 1982 kierownictwo zakładem obejmuje profesor Aleksander Garlicki. Jako uczeń prof. Józefa Poborskiego, Kontynuuje tradycje edukacji salinarnej następnych kilkunastu roczników studentów tej specjalności, m.in. prof. Aleksander Garlicki był promotorem 78 prac magisterskich oraz 8 prac doktorskich.

Aleksander_Garlicki2

Prof. Aleksander Garlicki

W ciągu licznych reorganizacji Wydziału  Geologiczno-Poszukiwawczego, Zakład Złóż Soli działa‚ albo w strukturze katedralnej albo w strukturze instytutowej. W roku 1994 z połączenia dwóch zakładów  powstał‚ Zakład Złóż Rud i Soli kierowany początkowo przez prof. Aleksandra Garlickiego, a od roku 2001 przez prof. Adama Piestrzyńskiego. Kolejna reorganizacja w roku 2004 spowodowała likwidacje niektórych zakładów i doprowadziła do utworzenia Katedry Geologii Złożowej i Górniczej  w obrąbie której   znalazła się Pracownia.

27

Profesorowie przy pracy: Józef Poborski, Klaus Schwab (Clausthal, Niemcy), Aleksander Garlicki, 1984.

Pracownia Złóż  Soli Surowców Chemicznych obecnie kierowana przez dr hab. inż. Krzysztofa Bukowskiego realizuje cele edukacyjne: prowadzone są zająca z geologii złóż  soli i surowców chemicznych, petrologii skał solnych, podziemnego magazynowania i składowania w złożach soli. Regularnie z zakresu złóż soli i surowców chemicznych są dyplomowani studenci studiów inżynierskich i magisterskich.  W roku akademickim 2010/2011 zostaną po raz pierwszy uruchomione Międzywydziałowe Studia Podyplomowe z zakresu SOLNICTWA. W trakcie wykładów, ćwiczeń  audytoryjnych i terenowych są słuchacze (18 osób, w większości zatrudnieni w przemyśle) uzyskali wiedzą z m.in. z zakresu geologii złóż soli, nowoczesnych technik Górniczych, wiertniczych, geofizycznych i geodezyjnych, projektowania i budowy podziemnych magazynów w złożach soli i geomechaniki Górotworu solnego.

uyuni

Wyprawa Polskiego Stowarzyszenia Górnictwa Solnego do Ameryki Połdniowej, Salar de Uyuni (Boliwia), 2010.

Pracownia złóż Soli i Surowców Chemicznych  współpracuje  z Polskim Stowarzyszeniem Górnictwa Solnego w zakresie działalności wydawniczej – współredagowany jest Przegląd Solny, konferencyjnej – rokrocznie jest organizowane Międzynarodowe Sympozjum Solne Quo Vadis Sal. Pracownicy współorganizują i uczestniczą w wyprawach naukowych PSGS m. in. do Ameryki Południowej, Maroka, Turcji, na Sycylię, Dominikanę i do Hiszpanii

.

Solarze 2014

Solarze w roku 2014. Jubileusz 80-lecia Prof. Aleksandra Garlickiego.