Pole magnetyczne (B) wpływa na proces elektrolitycznego osadzania metali i stopów. Przez przyłożenie dodatkowego, zewnętrznego pola magnetycznego można się spodziewać możliwości uzyskania nowych rodzajów materiałów o potencjalnie szerokim zastosowaniu.
Wpływ przyłożonego zewnętrznego pola magnetycznego na procesy elektrochemiczne był intensywnie badany na przeciągu ostatnich dekad. Najważniejszym wpływem pola magnetycznego na procesy elektrochemiczne jest efekt magnetohydrodynamiczny (MHD). Główna siłą napędową MHD jest siła Lorenza, która jest wynikiem iloczynu skalarnego gęstości prądowej (i) oraz wektora gęstości strumienia magnetycznego (B). Jest to efekt makroskopowy powodujący dodatkową konwekcję (mieszanie elektrolitu), co w rezultacie powoduje wzrost transportu masy. Stwierdzono, że w przypadku gdy wektor pola magnetycznego jest równoległy do wektora natężenia pola elektrycznego, również obserwowana jest dodatkowa konwekcja, tym razem na poziomie mikroskopowym. Dzieje się tak z powodu fluktuacji w rozkładzie pola elektrycznego na powierzchni elektrody. Jest to tak zwany efekt mikro-MHD. Przyłożenie zewnętrznego pola magnetycznego wokół elektrolizera wpływa na osadzanie metali. Siły magnetyczne wywołane przez płynący w elektrolizerze prąd, jak również przyłożone zewnętrzne pole magnetyczne wywołują dodatkową konwekcję w elektrolicie i przez to można wpływać na morfologię osadu katodowego metali lub stopów. Zatem poprzez przyłożenie pola magnetycznego (łatwego do uzyskania przez stałe magnesy w przypadku małych elektrod lub przez używanie solenoidów w instalacjach przemysłowych) można otrzymać stopy o podwyższonych własnościach elektrokatalitycznych w procesie wydzielania wodoru (ogniwa paliwowe) lub stopy bądź materiały o własnościach pozwalających zastosować je w nowych dziedzinach. Teoretycznie, rozmiar ziaren osadu katodowego jest funkcją szybkości zarodkowania i wzrostu ziaren. Im więcej zarodków krystalizacji jest obecnych na płaszczyźnie katody tym osad jest bardziej drobnokrystaliczny. Pole magnetyczne przyłożone równolegle do powierzchni elektrody powoduje wystąpienie dodatkowej konwekcji elektrolitu (efekt magnetohydrodynamiczny MHD). Powoduje to wystąpienie laminarnego przepływu w pobliżu powierzchni elektrody, który redukuje warstwę dyfuzyjną i powoduje wzrost gradientu stężenia jonów potencjałotwórczych. Powoduje to zmianę rozmiaru ziaren osadu katodowego, a tym samym wpływa też na teksturę i powstawanie różnych faz w osadzie katodowym. Efekty te mogą być wywołane przez wspomnianą wcześniej dodatkową konwekcję jak również przez własności magnetyczne jonów, kiedy przyłożone pole magnetyczne narzuca wzrost osadu katodowego w kierunku narzuconym przez magnetyzację materiału osadu katodowego.
Cel badań wiąże się z próbą odpowiedzi na pytania o wpływ pola magnetycznego na podstawowe procesy elektrochemiczne (transport masy, kinetyka reakcji elektrodowych, struktura osadów elektrodowych, wydzielanie gazów). Cel aplikacyjny badań związany z zastosowaniem pola magnetycznego do kontroli szybkości wzrostu, miejsca, homogeniczności oraz tekstury stopów otrzymywanych metodą elektrochemiczną.
Rezultatem badań będzie wyznaczenie warunków elektrolitycznego osadzania cienkich warstewek stopów metali nieżelaznych odznaczających się znakomitymi własności mechanicznymi (niskie wewnętrzne naprężenia, wysoką przyczepność do podłoża podkładki elektrolitycznej). Aby uzyskać pożądane własności mechaniczne stopów zastosowane zostanie zewnętrzne pole magnetyczne oraz odpowiedni skład elektrolitu.
Najnowsze komentarze