Strona główna    Fotogrametria    Metody pomiaru    Założenia   
  System PBE   Automatyzacja   Ocena     Publikacje i linki

Fotogrametria


Fotogrametria to dziedzina nauk technicznych zajmująca się pozyskiwaniem informacji o obiektach fizycznych i ich otoczeniu drogą rejestracji, pomiaru i interpretacji zdalnie pozyskiwanych obrazów. Pomiar fotogrametryczny daje informacje o kształcie obiektu, jego usytuowaniu względem innych obiektów w przestrzeni, ewentualnie przemieszczeniu lub odkształceniu.

Obrazy, jakimi posługuje się fotogrametria mogą być rejestrowane w różnych zakresach długości fal promieniowania elektromagnetycznego: w większości jest to promieniowanie w zakresie widzialnym, ale stosowana jest także bliska i średnia podczerwień, podczerwień termalna, mikrofale, pasmo promieniowania rentgenowskiego. Obrazy te rejestrowane są przez sensory odpowiednie do danego rodzaju promieniowania, a więc: dla pasma widzialnego i podczerwieni używane są kamery fotograficzne i skanery, w zakresie mikrofal specjalne odbiorniki i radary, dla promieni X – kamery rentgenowskie.

Podstawowymi zaletami fotogrametrii są:

  • Obiektywizm pomiaru uzyskiwany poprzez zdalne pozyskiwanie danych, zdalne pozyskiwanie danych i brak kontaktu z mierzonym obiektem (dla pasywnych systemów rejestracji), co daje brak wpływu na wyniki pomiaru.
  • Możliwość pomiaru dowolnej ilości punktów na obrazach, obraz jest archiwizowanym zbiorem danych, który może być wykorzystywany dowolną ilość razy.
  • Wysoka dokładność pomiaru, dla tzw. fotogrametrii bliskiego zasięgu (odległość obrazowania poniżej 300 m) rzędu 1/10 000 tej odległości.
  • Wielka różnorodność mierzonych obiektów i zjawisk na nich zachodzących uzyskana przez możliwość rejestracji w różnych zakresach długości fal.
  • Rejestracja procesów dynamicznych.
  • Przy obecnym stanie rozwoju techniki możliwość całkowitej automatyzacji pomiaru.

autor: Dembilardo