Strona główna    Fotogrametria    Metody pomiaru    Założenia   
System PBE Automatyzacja Ocena Publikacje i linki

Photogrametrical Body Explorer


Rozwój fotogrametrii cyfrowej pozwolił w ostatnich latach na opracowanie komercyjnych systemów służących do szeroko rozumianego pomiaru ciała ludzkiego. Co prawda, fotogrametria zajmuje się tym zagadnieniem już od dziesiątków lat, ale jej metody i techniki ograniczone były stosowaniem drogiego i specjalistycznego sprzętu, którego obsługa wymagała odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Tymczasem w tej dziedzinie tylko te metody mają szansę na wdrożenie, które pozwalają na wykonanie pomiaru przez personel medyczny w gabinecie lekarskim i uzyskanie wyników w krótkim czasie (wizyta u lekarza). Jest zatem oczywiste, że dopiero obrazy cyfrowe pozyskiwane z sensorów optyczno – elektronicznych w połączeniu z techniką komputerową dają możliwości szybkiej akwizycji, przetwarzania, automatyzacji pomiaru i w związku z tym uzyskania żądanych wyników on-line.

Photogrametrical Body Explorer jest systemem komputerowym służącym do tworzenia trójwymiarowych modeli sylwetki ciała ludzkiego. Przy jego tworzeniu wykorzystaliśmy wiedze i doświadczenie z zakresu medycyny fotogrametrii i informatyki. Uzyskaliśmy produkt o oryginalnych właściwościach i zastosowaniu. Daliśmy lekarzom do ręki narzędzie proste w obsłudze a jednocześnie dostarczając im bardzo wyrafinowanych wskazówek na temat

  • powstawanie wad postawy
  • przyczynę zespołów bólowych kręgosłupa i osteoporozy
  • zależności pomiędzy emocjami a ruchem

Pomiar zależności przestrzennych badanych segmentów ciała pozwala ocenić jakość równoważenia sił przyciągania ziemskiego. W ten sposób Photogrametrical Body Explorer bada mechanizmy utrzymania pionowej postawy ciała i powstawania przeciążeń.

autor: Dembilardo