Strona główna    Fotogrametria    Metody pomiaru    Założenia   
  System PBE   Automatyzacja   Ocena     Publikacje i linki

Założenia i cel pomiaru.


Genezą systemu jest koncepcja dynamicznego modelu utrzymania pionowej postawy ciała człowieka. Mierzy on zmiany związane z wychwianiem lub rotacją oznakowanych segmentów – elementów kośćca, przeniesionych markerami na powierzchnię ciała. Pomiar pozwala porównać ustawienie rzeczywiste do optymalnego. Ruchomy układ segmentów ciała ludzkiego znajduje się w polu sił przyciągania ziemskiego. Pozycja pionowa oznacza, że siły te zostały zrównoważone. Jakość tego zrównoważenia określają przestrzenne zależności badanych segmentów.


Przy opracowaniu systemu pomiarowego jego autorzy kierowali się następującymi założeniami:

  • Równoczesny pomiar wybranych punktów całego ciała pacjenta, zarówno z przodu, jak i z tyłu.
  • Rejestracja kamerami cyfrowymi.
  • Możliwe zminimalizowanie ilości kamer.
  • Skromne potrzeby powierzchniowe systemu na stanowisku pomiarowym.
  • Autorskie oprogramowanie systemu.

Analityczne rozwiązanie problemu wyznaczenia przestrzennych współrzędnych mierzonych punktów opiera się na zasadzie budowy przestrzennego modelu i jego orientacji w przestrzeni układu odniesienia. Model jest budowany po orientacji wzajemnej zdjęć, wiązki promieni rzutujących obu kamer mają znane parametry rzutowania (położenie punktu głównego zdjęcia, odległość obrazowa, współczynniki dystorsji obiektywu) dostarczone przez proces kalibracji.
Obserwacje – mierzone na obrazach cyfrowych ekranowe współrzędne punktów przeliczane są do układu zaczepionego w środku obrazu, wprowadzane są do nich poprawki wynikające z istnienia dystorsji obiektywu i położenia punktu głównego zdjęcia: Powstały w oparciu o te założenia system pomiarowy, (Rys. poniżej) do rejestracji obrazów wykorzystuje dwa cyfrowe aparaty fotograficzne, wykonuje się nimi równocześnie zdjęcia o osiach lekko zbieżnych w taki sposób, aby na

nich oprócz ciała pacjenta uwidocznione było również odbicie tylnej jego części w lustrze. Użycie lustra pozwala na wykorzystanie do równoczesnej rejestracji całego ciała człowieka tylko dwóch aparatów o równocześnie wyzwalanych migawkach, daje również możliwość ograniczenia powierzchni lokalowej wymaganej przy pracy systemu.


Rys.Podział bezkontaktowych metod pomiaru ciała ludzkiego.

autor: Dembilardo