Zamknij okno

 

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

 

  1.  „Śpiewające rury ” są dobrą demonstracją zjawiska rezonansu akustycznego.

 

Do pokazu przygotowujemy 3 rury metalowe otwarte na obu końcach, o różnych długościach. W dolnych częściach rur umieszczone są siatki metalowe, aby powietrze łatwiej się ogrzewało. Rury zawieszone są pionowo; do każdej rury od dołu wprowadzamy płomień palnika gazowego. Płomień ogrzewa siatkę i dalej powietrze. Dźwięk ogrzanego strumienia powietrza ulega wzmocnieniu dzięki rezonansowi słupa powietrza. Wysokość dźwięku zależy od długości rury: w naszym pokazie mamy trzy rury o różnych długościach i otrzymujemy różne dźwięki. Rura zaczyna „śpiewać” po usunięciu płomienia gazu, i zjawisko to trwa do ostygnięcia metalowej siatki. Dźwięk ustaje, gdy ustawimy rurę poziomo. Gdy ustawi się ją pionowo, zjawisko pojawia się powtórnie.

  

   2. Fizyka dźwięku

 

Pokaz dotyczy analizy zawartości harmonicznych w głosie ludzkim i dźwiękach różnych instrumentów muzycznych.  Przebiegi w funkcji czasu i częstotliwości są analizowane "na żywo" przez oscyloskop cyfrowy i prezentowane na ekranie za pomocą rzutnika komputerowego.  Ilustrują one różnice w zawartości harmonicznych pomiędzy instrumentami różnych grup.  Przedstawiają także różnice pomiędzy poszczególnymi głoskami - tak zwaną strukturę formantową będącą podstawową cechą dźwięków artykułowanych stanowiących mowę.  Wykonywane są spektrogramy, czyli zależności widma częstotliwościowego od czasu, dla mowy lub dźwięków instrumentów muzycznych i drukowane na papierze.  

  

  3. Magnetoopór

                                      

Pokaz jest ilustracją zależności oporu elektrycznego materiałów od pola magnetycznego.  Zestaw składa się z czujnika magnetooporowego i miniaturowego układu elektronicznego z żaróweczką.  Przy zbliżaniu magnesu stałego do czujnika żaróweczka zapala się.  Aby bardziej przekonywująco pokazać, że jest to związane ze zmianą oporu elektrycznego, napięcie na czujniku może być równocześnie mierzone za pomocą oscyloskopu lub miernika. Demonstrowane są dwa zestawy: jeden zawierający czujnik z materiału granularnego wykazującego tak zwany "gigantyczny magnetoopór" i drugi - z materiału tlenkowego o "kolosalnym magnetooporze".  Omawiane są zastosowania tych materiałów w urządzeniach do zapisu magnetycznego i w nowej dziedzinie elektroniki - "elektronice spinowej".

 

  4. Lody z ciekłego azotu

 

  5. Prezentacje koła naukowego Bozon

 

 

Zamknij okno