strona główna panele i referaty

imprezy towarzyszące

Festyn Nauki

 

                                   

  „Dobierz mikrokontroler do aplikacji” 

    II Prezentacja zastosowań układów rodziny HC 908 Freescale Semiconductor 

    (studenci IV roku - specjalność Elektronika i Telekomunikacja,

                                       Wydział EAIiE Akademii Górniczo – Hutniczej)

 

W popularnym odczuciu mikroprocesor kojarzony jest z kolejnymi generacjami układów  Pentium w komputerach osobistych i stacjach roboczych. Tymczasem okazuje się, że większość aplikacji wykorzystuje mikrokontrolery, będące specjalizowanymi mikroprocesorami.   Są to układy prostsze, zawierające w jednej strukturze wszystkie komponenty systemu mikroprocesorowego i stanowiące integralną część urządzenia przemysłowego bądź użytkowego. Z tych powodów takie aplikacje określane są nazwą „embeded” (tj. wbudowane). Mogą to być układy sterujące pracą przyrządu pomiarowego, pralki, windy itp.

            Tytułowa prezentacja jest efektem jednosemestralnego projektu praktycznego  studentów IV roku studiów dziennych,  z przedmiotu „Technika Mikroprocesorowa” . Projekt w tej postaci  zastępuje egzamin teoretyczny i umożliwia studentom przejście wszystkich etapów tworzenia  realnej aplikacji mikrokontrolera.  O  ile bowiem  projekt  ograniczony do opracowania teoretycznego  odpowiada szkoleniu

w  koszarach, a działająca aplikacja  to tak jakby realna walka frontowa.

Aby wyrównać szanse, każda aplikacja wykorzystuje różne typy  mikrokontrolera, ale z tej samej rodziny. Wybrano układy rodziny HC908 firmy Freescale Semiconductor ze względu    na   korzystny  stosunek ceny do dysponowanych możliwości.  Do wyboru  były tematy z listy, ale preferowano własne pomysły studentów. 

Cykl projektowy został rozłożony na następujące etapy :

-          założenia funkcjonalne układu

-          dobór typu mikrokontrolera

-          ustalenie schematu ideowego

-          uruchomienie podzespołów sprzętowych, współpracujących z mikrokontrolerem

-          opracowanie algorytmu programu

-          realizacja algorytmu w oparciu o język asembler mikrokontrolera lub język C

-          uruchomienie programu

W rzeczywistości ostatni etap to tworzenie wielu kolejnych, ciągle „przedostatnich” wersji programu. Krótki czas nie pozwolił w wielu przypadkach, na wykonanie  ”na czysto” płytek drukowanych. Niektóre układy wykonawcze zostały zastąpione wersją zminiaturyzowaną.

Tegoroczna prezentacja jest już drugą z kolei, o znacznie większej liczbie uczestników   ( około 100 osób ). Wszyscy studenci zademonstrują działające modele, a przygotowane opisy w formie plakatów, pozwolą na łatwe zrozumienie budowy i  działania  danej aplikacji. Na podkreślenie zasługuje entuzjazm i zapał uczestników, które pozwoliły przezwyciężyć  liczne problemy techniczne,  w warunkach skromnych środków finansowych. Wiele rozwiązań po wyposażeniu w profesjonalny osprzęt, może nadawać  się  do  komercyjnych  wdrożeń.  

                                                                                  Dr inż. Bogusław Wiśniewski

powrót