strona główna panele i referaty

imprezy towarzyszące

Festyn Nauki

 

 

„Dekada UNESCO Edukacji dla  Zrównoważonego Ekologicznie Rozwoju Społeczno - Gospodarczego w aspekcie poprawy stanu środowiska

i warunków życia człowieka”

 

Sesja Panelowa nawiązuje do zainicjowanej przez UNESCO w 2005 r. Dekady Edukacji dla Zrównoważonego-Ekologicznie Rozwoju gospodarczego, oraz prekursorskiej w skali ogólnopolskiej koncepcji interdyscyplinarnej współpracy w tym zakresie podjętej ponad 50 lat temu przez rektora AGH Prof. dr W. Goetla. Sesje tą będzie prowadził Prof. zw. dr hab. J.W. Dobrowolski kierownik Technicznego Uniwersytetu Otwartego AGH i Katedry Biotechnologii Środowiskowej i Ekologii, Wydz. GGiIŚ AGH. Zaprezentuje on dorobek krakowskiego ośrodka naukowego w zakresie ogólnokrajowej i międzynarodowej współpracy
w zakresie interdyscyplinarnych badań i nowoczesnej edukacji społeczeństwa dla poprawy stanu środowiska i jakości życia człowieka (z uwzględnieniem 38 letniej współpracy uczelni polskich i zagranicznych). Wraz z zespołem specjalistów z różnych dziedzin zaprezentuje wyniki  współpracy europejskiej w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonów o największych walorach przyrodniczych i kulturowych (na przykładzie Międzynarodowych Warsztatów w Pieninach, Florencji, włoskiego parku Cinque Terre itd.) oraz współdziałania ekspertów z różnych uniwersytetów i decydentów dla promocji zrównoważonego rozwoju regionów nadrzecznych w UE (w ramach stowarzyszenia Terre de Rivieres).

 

W ramach sesji planowane są następujące referaty:

-         Prof. zw. dr hab. K. Górka z AE omówi promocje zrównoważonego rozwoju w Polsce.

-         Prof. zw. dr hab. inż. A. Kaduczka z PK zaprezentuje idee zrównoważonego rozwoju
w relacji do problemów ochrony dziedzictwa kulturowego na przykładzie Florencji i Krakowa.

-         Dr inż. J. Kożlak z AGH przedstawi nowe perspektywy zastosowania zdobyczy informatyki dla edukacji turystów zainteresowanych Światowym Dziedzictwem Kultury w Krakowie.

-         Prof. dr hab. P. Warszczyński z IKiFP PAN dokona przeglądu badań Instytutu na rzecz ochrony środowiska i zabytków.

-         Prof. zw. dr hab. inz. J. Motyka z AGH przedstawi stan i zagrożenia środowiska wodnego w Małopolsce.

-         Prof. zw. dr hab. inż. J. Curzydło z AR zaprezentuje perspektywy rozwoju ekoturystyki w Bieszczadach na tle aktualnych wyników badań skażeń środowiska i pożywienia z różnych regionów.

-         Prof.AGH dr hab. inż. .S.Nagy podzieli się refleksjami nad znaczeniem zaopatrzenia w ropę naftową i gaz dla zrównoważonego rozwoju Polski i świata.

 

Po wystąpieniach przewidziana jest dyskusja z udziałem wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Do udziału zaprasza się szczególnie nauczycieli szkół średnich i młodzież.

 

Streszczenia


 

Zastosowanie zdecentralizowanych systemów informatycznych do zarządzania turystyką kwalifikowaną i zrównoważonym rozwojem miast historycznych

 

Jarosław Koźlak, Krzysztof Cetnarowicz

 

Katedra Informatyki AGH

Grupa Inteligentnych Systemów Informacyjnych

 

Rozwój turystyki w miastach wymaga zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Często są tu niezbędne kosztowne inwestycje, trudne do przeprowadzenia, dlatego wydaje się istotne, by poprawiać jakość pobytu turystów zwłaszcza w taki sposób, gdy istotny efekt daje się uzyskać względnie niewielkim kosztem.
Pomocą może tutaj służyć Internet oraz sprzęt komputerowy. W ramach niniejszej prezentacji zostaną przedstawione dwa prototypowe systemy, realizowane w ramach prac badawczych i zajęć dydaktycznych w Katedrze Informatyki AGH, w Zespole Inteligentnych Systemów Informacyjnych (IISG). Pierwszym z wymienionych systemów jest system doradzający turyście, biorąc pod uwagę jego zainteresowania i preferencje, jakie miejsca powinien on odwiedzić i w jakich wydarzeniach uczestniczyć, by pobyt był dla niego maksymalnie korzystny. System drugi wspomaga planowanie przemieszczania się w regionie, doradzając jakich środków transportu użyć oraz gdzie dokonywać przesiadek. Uwzględniana może być komunikacja miejska, PKP, autobusowe przewozy regionalne, taksówki oraz przejścia piesze.


 

Znaczenie zaopatrzenia w ropę naftową i gaz dla zrównoważonego

 rozwoju Polski i świata.

 

Stanislaw Nagy

 

 

1. problem rozwoju i wzrostu gospodarczego świata w połączeniu z zapotrzebowaniem na energię

2. perspektywy poszukiwań i wydobycia światowego

3. nowe technologie w zakresie eksploatacji złóż niekonwencjonalnych

4. nowe technologie wykorzystania gazu ziemnego jako element ograniczania zużycia energii


 

Ekoturystyka weekendowa w rejonach małych zbiorników wodnych

na przykładzie Krakowa i okolic

 

Aleksandra Wagner

 

Akademia Górniczo-Hutnicza

Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska

Katedra Biotechnologii Środowiskowej i Ekologii

Al. Mickiewicza 30/, 30-059 Kraków

tel. (+48-12)-617-2254, e-mail: awagner@agh.edu.pl

 

Ekoturystykę cechować winny następujące cechy: wysoka świadomość ekologiczna turystów, korzyści płynące dla miejscowej ludności oraz przyczynianie się do poprawy, a przynajmniej zachowania stanu środowiska przyrodniczego. Szczególną rolę w podniesieniu atrakcyjności przyrodniczej regionu pełnią zbiorniki wodne. W rejonie Krakowa brak jest naturalnych jezior, stosunkowo dużo jest natomiast sztucznych zbiorników powyrobiskowych. W pracy zwrócono szczególną uwagę na rolę tych zbiorników w turystyce weekendowej. Wykorzystano badania ankietowe wśród mieszkańców Krakowa oraz osób odwiedzających poszczególne zbiorniki wodne. Więcej uwagi poświęcono zbiornikom Kryspinów-Budzyń, Bagry, Dąbie, Przylasek Rusiecki oraz Zabierzów Bocheński. Podano również przykłady zmian w zagospodarowaniu zbiorników wodnych w rejonie Niepołomic. Zwrócono również na możliwości dzielenia się doświadczeniami z innych krajów w zakresie podejmowania działań naprawczych.

powrót