Elektroniczna aparatura medyczna

  • Skip to content
  • Jump to main navigation and login

Nav view search

Navigation

Search

Logo
You are here: Home

Prezentowana monografia jest w zamierzeniu autora przeglądem najbardziej reprezentatywnych przykładów elektronicznej aparatury medycznej. Został on uzupełniony o opis procedury wdrażania, certyfikacji i walidacji urządzeń medycznych w zakresie niezbędnym dla inżyniera zatrudnionego przy produkcji aparatury oraz audytora jednostek służby zdrowia. W chwili gdy pisane są te słowa, na komputerach projektantów (do których wkrótce dołączą absolwenci inżynierii biomedycznej) powstają nowe, nieznane dziś konstrukcje, które zwiększą możliwości diagnostyczne i terapeutyczne lekarzy, a w konsekwencji zapewnią dłuższe i bardziej komfortowe życie ich pacjentom – czyli potencjalnie każdemu z nas. Inżynieria biomedyczna, a w szczególności elektroniczne urządzenia diagnostyczne, terapeutyczne i protetyczne są w ciągłym rozwoju. To niekończąca się historia, dlatego ta monografia też nie ma zakończenia, a w menu po prawej stronie będą dodawane kolejne rozdziały.

Autorką rozdziału 26. jest Joanna Grabska-Chrząstowska, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,

Autorami rozdziału 31. są Adam Gacek i Mirosława Stelengowska, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, ul. Roosevelta 118, 41-800 Zabrze, www.itam.zabrze.pl

Jednym z głównych celów studiowania, mocno akcentowanym w ostatnich dokumentach, jest wdrożenie zwyczaju uczenia się przez całe życie. Ponieważ jednak organizacja działań akademickich wymaga zamknięcia złożonej tematyki w cyklu określonych ram czasowych tygodni i semestrów, konieczne było świadome pozostawienie niektórych zagadnień poza zakresem tematycznym tej książki. Należą do nich: urządzenia do defibrylacji, urządzenia elektrochirurgiczne, urządzenia do podawania płynów oraz respiratory. Nie poruszono ważnych zagadnień dotyczących metod i algorytmów przetwarzania sygnałów i obrazów medycznych, choć są one coraz częściej wbudowanym, nierozłącznym elementem omawianej aparatury. Świadomie pominięto urządzenia telemedycyny, intensywnie ostatnio rozwijane zarówno w aspekcie szpitalnych systemów informatycznych (informatyki medycznej) jak i sieci sensorowych umożliwiających nieprzerwane nadzorowanie człowieka w warunkach domowych. Pominięto omówienie urządzeń resuscytacyjnych, diagnostycznych i telemedycznych stanowiących wyposażenie karetki czy śmigłowca ratunkowego, charakterystyczne dla środków transportu medycznego. Wreszcie, warto choć jednym zdaniem wspomnieć o bogatej gamie urządzeń weterynaryjnych, mających przeważnie analogiczne zasady działania do aparatów medycznych, ale przeważnie odmiennych w formie i wyposażonych w oprogramowanie uwzględniające specyfikę zwierzęcia. Zagadnienia te być może znajdą się w kolejnych edycjach tej monografii, lecz z pewnością już dziś powinny zostać włączone do programu samokształcenia przyszłych specjalistów w zakresie elektronicznej aparatury medycznej.

Celem tej książki jest inspiracja studiujących do kreatywnej i samodzielnej pracy, a autor jest głęboko przekonany, że dalszy ciąg tego przeglądu czytelnicy skompletują sami. Już dziś uzupełnienie może być wynikiem poszukiwań w bezpośrednim otoczeniu (np. podczas praktyk w jednostkach służby zdrowia) i zainteresowania sposobem działania oraz szczegółami konstrukcyjnymi aparatów. W przyszłości zapewne powstaną nowe, dziś nieistniejące przyrządy rozszerzające możliwości medycyny zarówno w aspekcie naukowym jak i klinicznym.

Na stronie zostało zamieszczone przykłady programów do samodzielnego uruchomienia, aby łatwiej zrozumieć treści zawarte w książce.

Dowiedz się więcej o autorze tu.

Monografia w wersji książkowej została wydana przez Wydawnictwa AGH. Można ją zakupić w:

Kiosku AGH w łączniku pomiędzy pawilonami A-1/C-1

30-059 Kraków, al. Mickiewicza 30

tel. 12 634 46 40

sklep@ksiazkitechniczneagh.pl

Głównej Księgarni Naukowej

31-118 Kraków, ul. Podwale 6

tel. 12 422 37 17

oraz w punktach sprzedaży wskazanych na stronie Wydawnictw.

© Projekt i administracja witryny Eliasz Kańtoch