Serwis umieszczony na serwerze

Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie Serdecznie dziękujemy!

 

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2009

 

 

 

 

11 grudnia 2009

Temat: Spotkanie świąteczne :)

 

 

Na spotkania zapraszamy do siedziby ŚKF przy ul.A.Górnika 5 w Katowicach od godz. 17.00 w podanych wyżej terminach.

 

 

 

Szczegółowe informacje na temat spotkań można uzyskać pisząc na adres: evermind@skf.org.pl lub odwiedzając forum dyskusyjne Elendili (na forum uzyskacie też informacje o spotkaniach fanów w całej Polsce).

 


PROSIMY O TWÓJ GŁOS

NA TOPLIŚCIE

20rings - 20 najlepszych stron tolkienowskich

 

KONTAKT PARMADILI

Elirena

ela(at)skf.org.pl

 

 

 

Polecamy serwisy internetowe

     
Forum Elendili - Przyjaciele Elfów Hobbiton
     
     
Elendili FM - jedyne tolkienowskie radio w PolsceForum miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena Aiglos - strona półrocznika tolkienowskiego
 
Elendilion - tolkienowski serwis informacyjny
 

 

 

 

 • Wydanie płyty DTH tolkienowskim wydarzeniem roku 2008 według Elendilich!   [6 stycznia 2009]

3 stycznia 2009, w 117. rocznicę urodzin Profesora Tolkiena, zakończyło się głosowanie w ankiecie na tolkienowskie wydarzenie roku 2008 w Polsce. Wyniki są bardzo interesujące. W ankiecie forum Elendilich wzięło udział 56 respondentów i oddano 105 głosów. Przede wszystkim gratulujemy zwycięzcy głosowania - pierwsze miejsce zajęła Drużyna Trzeźwych Hobbitów z jej płytą Księga Zaginionych Pieśni. Producentką płyty jest nasza sekcyjna koleżanka mONA a płytę można zamówić pod adresem dth.hobbici@gmail.com. Na kolejnych miejscach znalazła się wycieczka do Anglii śladami Tolkiena, wydanie Pana Błyska, działalność radia Elendili FM, wydanie Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa, koncert muzyki Howarda Shore’a w Krakowie oraz X Tolk Folk. Całą ankietę możecie zobaczyć tutaj.

 • Tolkieniści na Zjeździe Korespondentów ŚKF   [3 listopada 2008]

Kolejne katowickie spotkanie Parmadilich, Elendilich i pozostałych sympatyków twórczości J.R.R. Tolkiena odbędzie się 8 listopada 2008. Spotkanie ma wyjątkowy charakter ponieważ odbywa się w sobotę i jest połączone ze Zjazdem Członków Korespondentów ŚKF dzięki czemu przybędzie również wielu tolkienistów spoza Śląska i Zagłębia. Zapraszamy do siedziby ŚKF przy ul. A. Górnika 5 w godz. 16.00-19.00. Jeżeli ktoś chciałby zostać dłużej, na ogólnoklubowej części Zjazdu po godz. 19.00, konieczny jest wcześniejszy kontakt z Marigold oraz uiszczenie tradycyjnej składki bankietowej (ok. 10-12 zł). Zapraszamy!

 • Spotkania tolkienowskie także w Bydgoszczy   [4 października 2008]

Bydgoszcz doczekała się swoich spotkań tolkienowskich. Spotkanie pierwsze odbędzie się już za tydzień 11 października 2008. Uczestnicy spotykają się na Starym Rynku przy Pomniku o godz. 10.30. Osoby przyjezdne mogą zostać odebrane z dworca kolejowego przez organizatorów, o ile odpowiednio wcześniej poinformują o godzinie przyjazdu. Jeśli chodzi o miejsce pierwszego spotkania to wszystko zależy od pogody i chęci uczestników. W przyszłym miesiącu spotkania będą już mieć zapewne stałe miejsce. Na spotkaniu poza sprawami organizacyjnymi będziemy rozmawiać m.in. o ostatnim Zahconie, antologii fanfików Inne umysły, serca i dłonie oraz tekście Tolkiena Prawa i obyczaje pośród Eldarów. Więcej informacji pod adresem e-mail: halcatra@elendili.pl lub numerem telefonu 880 896 176. [Notkę nadesłała Paulina "Halcatra" Stefańska]

 • Można zamawiać Gwaihira   [4 października 2008]

Od dziś można składać zamówienia na najnowszy numer Gwaihira (pisaliśmy o nim we wcześniejszych notkach na tej stronie). Zamówienia można składać na stronie Niezapominka Tolkienalia pod adresem http://sklep.elendili.pl. Cena pojedynczego egzemplarza z kosztem wysyłki to 11 zł. Właśnie rusza nowa odsłona Tolkienaliów gdzie wkrótce będzie można zamówić także inne publikacje tolkienowskie.

 • Nowości tolkienowskie końca roku   [28 września 2008]

Już niebawem na polskim rynek tolkienowskim pojawią się dwie nowe książki – Mr. Bliss (polski tytuł Pan Błysk) i Tales from the Perilous Realm (polski tytuł Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa). Obie te książki nie są pozbawione sekcyjnych akcentów. Pierwsza z pozycji to dzieło Wydawnictwa Prószyński i S-ka a premiera książki planowana jest na 13 listopada. Autorką polskiego tłumaczenia jest członkini Sekcji Paulina „Lalia Lobelia” Braiter-Ziemkiewicz. Wydaniem Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa zajęło się natomiast Wydawnictwo Amber. Premiera planowana jest na 4 listopada a zbiór zawierać będzie następujące utwory Profesora: Gospodarz Giles z Ham, Kowal z Przylesia Wielkiego, Przygody Toma Bombadila, Liść dzieło Niggle'a, Łazikanty oraz esej O baśniach. Przedmowę Toma Shippeya i posłowie Alana Lee przetłumaczyła Agnieszka „Evermind” Sylwanowicz. [Notkę nadesłała Paulina "Halcatra" Stefańska]

 • Październikowe spotkania tolkienistów   [28 września 2008]

Najbliższe spotkanie członków i sympatyków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF odbędzie się tradycyjnie w piątek 17 października 2008. Zapraszamy od godz. 17.00 do siedziby ŚKF przy ul. A.Górnika 5 w Katowicach.

Natomiast tydzień później, 25 października 2008, w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie tolkienologiczne. Po wakacyjnej przerwie spotkania wracają w mury IH UW. Temat spotkania jest następujący: Barwy i inne ważne drobiazgi i ich rola ksztaltowaniu tolkienowskiego legendarium. Dokładna godzina spotkania jeszcze nie została ustalona.

 • Inne umysły, serca i dłonie   [28 września 2008]

Inne umysły, serca i dłonie to pierwsze papierowe wydanie zbioru tekstów fanowskich inspirowanych twórczością J.R.R. Tolkiena. Antologia gromadzi wybrane utwory ze strony Wielkiej Biblioteki Minas Tirith. Książka wydana została przez MumakiL Fandom PresSsss... a nad pozycją pracowało wielu tolkienistów związanych z Sekcją. Zamieszczone zostały teksty  następujących autorów: Avari, Dagoberta, Elring, Kasiopei, Ladysherlockian, Lómendila, Meldagora, Melinir, M.L.a, Nifrodel, Nilcamiel, Pantery, Pelle, Ringa, Silvany, Sirielle, Thingrodiel, Tici, Zair Ugru-nad i Znikadełko. Grafiki zaś są dziełem Kasiopei, Melinir, Ninquelen, Sirielle i Vilvy. Publikacja została wydana w bardzo profesjonalny sposób a antologię czyta się z prawdziwą przyjemnością. Redakcja planuje wydanie w przyszłości drugiego tomu tekstów inspirowanych twórczością Profesora.

[Notkę nadesłała Paulina "Halcatra" Stefańska]

 • Publikacja po konferencji w Birmingham   [28 września 2008]

Na przełomie września i października tego roku, The Tolkien Society, organizator słynnej konferencji z okazji
50 rocznicy wydania powieści The Lord of the Rings w roku 2005, ma wydać zbiór esejów na podstawie prelekcji wygłoszonych podczas konwentu (ze względu na objętość książka zostanie wydana w dwóch tomach), zatytułowany; The The Ring Goes Ever On: Proceedings of the Tolkien 2005 Conference celebrating 50 Years of The Lord of the Rings. Pozycja ta (oba tomy razem) zawiera na 837 stronach, 98 artykułów (podzielonych na 11 części) autorstwa 95 badaczy oraz bardzo bogaty indeks z ponad 1800 hasłami.

W publikacji pojawią się m.in. artykuły znanych tolkienistów: Nils Ivar Agøy, Martina Barkera, Rhona Beare, Davida Bratmana, Marjorie Burns, Joe R. Christopher, Patricka Curry, Christophera Garbowskiego, Colina Durieza, Johna Gartha, Michaela Scotta Rohan, Toma Shippeya, Allana Turnera czy Christiana Weichmanna.
W zbiorze tym znajdziemy także akcenty polskie - teksty Christophera Garbowskiego i Anny Dąbkowskiej („Nilcamiel” z Kompanii Boromira) oraz członków naszej Sekcji: Anny „Nifrodel” Adamczyk i Michała „M.L.” Leśniewskiego).
Więcej informacji na ten temat:

http://www.tolkiensociety.org/2005/proceedings/index.html

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=80864#80864

http://czytaj.elendili.pl/2008/09/01/the-tolkien-society-dugo-oczekiwana-publikacja/

[Notkę nadesłał Michał "M.L." Leśniewski]

 • Tolkienowskie wyprawy w 2009 roku  [17 września 2008]

 

 

 

Zapraszamy Was na niezwykłą zimową wyprawę. W ferie zimowe (śląskie), w dniach 23.01.2009 - 1.02.2009, organizujemy narciarski wyjazd do Włoch w duchu tolkienowskim. Celem jest znany kurort narciarski w Dolomitach - Piancavallo (znajduje się tam ponad 20 km tras, w tym narodowa trasa zjazdowa kobiet). Nasza wyprawa narciarska nosi tytuł: Na narty z Tolkienem i Elfami Śnieżnymi. Cena wyjazdu to 1490 zł - co obejmuje: przejazd autokarem w obie strony, śniadania i obiadokolacje w formie “szwedzkiego stołu”, skipass na 6 dni i 25 km pięknych alpejskich tras, ubezpieczenie narciarskie, sześć noclegów w hotelu ** znajdującym się 100 m od wyciągów; opiekę pilota; wieczorne zajęcia fakultatywne - spotkanie z językami tolkienowskimi i posttolkienowskimi oraz inne atrakcje.

 

 

Mamy już konkretne informacje na temat przyszłorocznej wyprawy do Walii i Irlandii śladami Tolkiena. Termin to przełom lipca i sierpnia 2009 (dokładną datę podamy tuż przed rezerwacją noclegów). Cena za tę 12-dniową wycieczkę z 11 noclegami, przeprawami przez Kanał Angielski i Morze Irlandzkie itd. to 1900 zł. Niedługo ogłosimy też sposób zapisywania się na naszą trzecią Wyprawę (po wyjeździe na Drużynę Pierścienia do Ostrawy i zeszłorocznej Wyprawie śladami Tolkiena do Anglii). Cena obejmuje 11 noclegów w schroniskach młodzieżowych lub hostelach ze śniadaniami, ubezpieczenie, przejazd autokarem LUX (tym razem będzie to duży, 50-osobowy, nowoczesny autokar z sympatycznymi kierowcami), opłaty drogowe, przejazd pod Kanałem Angielskimi i przeprawę promową Wielka Brytania - Irlandia - Wielka Brytania; opiekę tolkienowskiego przewodnika. W czasie wyjazdu, jak poprzednio, będą konkursy z nagrodami, projekcje filmów itp.

Więcej szczegółów na temat wyjazdów oraz ich dokładne programy znajdziecie po kliknięciu na banery oraz odwiedzeniu stron http://czytaj.elendili.pl i http://elendili.pl.

 • Po Zahconie 2008  [17 września 2008]

W Toruniu w dniach 5-7 września 2008 (piątek-niedziela) odbył się Festiwal Fantastyki Zahcon.

W programie konwentu znalazło się kilka prelekcji o tematyce tolkienowskiej, w tym dwie przygotowane przez członkinie Sekcji ŚKF - Halcatrę i Elbereth. Oto spis tematów bloku tolkienowskiego (wszystkie odbyły się w sobotę):

- Gdyby bitwa na polach Pelennoru rozegrała się naprawdę... - Maciej Molczyk

- O co się kłócą miłośnicy Tolkiena - Dorota Guttfeld

- Nieśmiertelność, długowieczność i śmierć u Tolkiena, Rowling i Sandemo - Paulina "Halcatra" Stefańska

- Morgoth i Szatan:  biblijne inspiracje Tolkiena -  Kinga "Edilgoth" Kitowska

- Głosy Śródziemia - o instrumentach i muzyce u Tolkiena - mówiła oraz ilustrowała własną muzyką do tekstów  quenejskich Anna "Elbereth" Milewska. Jeden z utworów wykonały wspólnie z Zuzanną "Elindil" Sowadą. Ponadto odbył się konkurs tolkienowski oraz pokaz filmu animowanego Władca Pierścieni

Część tolkienowska konwentu była dobrze zorganizowana a dyskusje po prelekcjach były równie barwne jak same wykłady. [Notkę przygotowała Zuzanna "Elindil" Sowada]
 • Tolkienowski Polcon 2008  [13 września 2008]

Tegoroczny Polcon odbył się w dniach 28-31 sierpnia 2008 roku w malowniczej Zielonej Górze na terenie tamtejszego uniwersytetu. Było kilka ciekawych prelekcji i paneli poświęconych fantasy, ale prelekcja ściśle tolkienowska tylko jedna - Agnieszki Tańczuk – Pojęcia magii w wybranych utworach J.R.R. Tolkiena i Williama Shakespeare’a. Odbył się także konkurs tolkienowski oraz turniej gry bitewnej Władca Pierścieni. Zespół Trup aktorski Ad Astry zaprezentował również znakomite i przezabawne przedstawienie Władca Pierścieni. Niemusical autorstwa (i w reżyserii) Konrada M. Rataja, opowiadające o zmaganiach młodego scenarzysty z ekranizacją musicalu według powieści J.R.R. Tolkiena a rozgrywające się w alternatywnym świecie „w którym nie urodził się Peter Jackson i nie powstała ekranizacja Władcy Pierścieni”. [Notkę nadesłała Karolina "Melinir" Stopa-Olszańska]

 • Nowe numery Aiglosa i Gwaihira  [23 sierpnia 2008]

Mimo, że wakacje wciąż trwają nasze sekcyjne redakcje pracują wytrwale czego efektem są nowe numery magazynów Aiglos (jubileuszowy numer 10!) i Gwaihir (numer 9). W nowym Aiglosie znalazły się następujące artykuły:

- Portret hobbita z czasów młodości - dojrzewanie jednostki, dojrzewanie Opowieści -Jakub Urbański
- Cień ludzkiego losu- o najpotężniejszym z Dziewięciu - Anita Weber
- O woźnicy, świetle, rozstajach dróg i mądrości serca w Śródziemiu - Anna Adamczyk-Śliwińska
- Tolkien i wikingowie. Czyli o związkach J.R.R Tolkiena z wiktoriańską literaturą na temat Północy - Michał Leśniewski

Numer jak zwykle uzupełniają fanfiki tolkienowskie, poezja i piękne. Gościem Aiglosa jest znany rysownik tolkienowski John Howe, z którym Kasiopea przeprowadziła wywiad. Pismo można zamawiać na stronie redakcyjnej http://aiglos.tolkien.com.pl.

Po kilkuletniej przerwie doczekaliśmy się także nowego numeru najstarszego polskiego pisma tolkienowskiego Gwaihir. Nowy redaktor naczelny Jan "Galhen" Oko proponuje tym razem czytelnikom cztery interesujące artykuły:

- Od słowa do słowa. Znaczenie doświadczenia wiary w interpretacji twórczości J.R.R. Tolkiena - Damian Kalemba
-
O redagowaniu Tolkiena. Część pierwsza: przed-teksty, po-teksty i para-teksty - Piotr Florek
-
Ile średniowiecza w dziełach Tolkiena? - Michał Leśniewski
-
Realizacja powołania a odkrywanie własnej tożsamości na podstawie dzieła literackiego J.R.R. Tolkiena - Jan Oko
Numer wbogacają grafiki autorstwa: Ninquelen, Eaneli i Małgorzaty Pudlik. Kolejne numery mają ukazywać się już co roku i zawierać więcej artykułów, nie tylko związanych z twórczością Tolkiena, ale także innych twórców literackich. Premiera pisma będzie mieć miejsce podczas tegorocznego Polconu w Zielonej Górze, a wkrótce potem będzie dostępny na stronie: http://sklep.elendili.pl.

 • Komunikat  techniczny  [23 sierpnia 2008]

Ponieważ strona Polboxu zaprzestała świadczenia usługi udostępniania aliasów dla stron internetowych obecnie jedynym działającym adresem strony jest http://parmadili.skf.org.pl.

 • Nowy Gwaihir już wkrótce!  [9 sierpnia 2008]

Redakcja w niepełnym składzie: Marigold, Tom Goold, Shani, Galhen i GaladhornWczoraj w gościnnej plebanii kościoła przy ulicy Nasypowej w katowickim Brynowie odbyło się kolejne spotkanie członków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF oraz zaprzyjaźnionych użytkowników forum Elendilich. Gospodarzem spotkania był ks. Jan Oko, znany szerzej w środowisku tolkienowskim jako Galhen - obecny redaktor naczelny magazynu tolkienowskiego Gwaihir. Redakcja Gwaihira przedstawiła oddawany za tydzień do druku 9 numer najstarszego fanzinu tolkienowskiego w Polsce (zdjęcie obok), a samo spotkanie było okazją do dyskusji, wymiany poglądów, żartów. Członkowie redakcji ustalili profil kolejnych numerów Gwaihira jako rocznika mitopeicznego o naukowym charakterze, otwartego na twórczość innych wybitnych pisarzy. Wszystkich obecnych ucieszyła również deklaracja Galadhorna, który zapowiedział swój aktywny powrót do uczestnictwa w inicjatywach Parmadili i w przyszłości również do Sekcji Tolkienowskiej. Kilka godzin upłynęło w iście hobbickiej atmosferze. Dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy na kolejne spotkania, których terminy ogłaszamy zawsze na Niezapomince.

 • Kolejne spotkanie w Warszawie [9 sierpnia 2008]

Od paru lat w Warszawie odbywają się co kilka tygodni spotkania nieformalnej tolkienowskiej grupy dyskusyjnej, na które są zapraszani wszyscy chętni. Wytworzyła się zasadnicza grupa około dziesięciorga stałych bywalców, pojawiają się też czasem goście z innych miast. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin, a dyskusja toczy się na ustalony wcześniej temat - tak, by każdy mógł się przygotować. Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 września na Polu Mokotowskim - zbiórka o godz. 13 pod "Zieloną Gęsią" (przy stacji metra Pole Mokotowskie). W razie deszczu będzie można się schronić w jednej z licznych tamtejszych knajpek.  Z racji wakacji (akademickich) już po raz drugi tego lata spotkanie będzie nieco lżejszego kalibru - tym razem w piknikowej atmosferze uczestnicy będą czytać ulubione fragmenty Władcy Pierścieni.  Wszyscy chętni są mile widziani - z czymś do siedzenia i spożycia.

 • Informacje z Sekcji Tolkienowskiej [3 sierpnia 2008]

Z racji tego, że do Sekcji Tolkienowskiej ŚKF dołączyło ostatnio wielu nowych członków warto przypomnieć podstawowe informacje na temat struktury i władz Sekcji. Przede wszystkim założycielem i szefem Sekcji od początku istnienia jest Andrzej "Bilbo" Kowalski, który bieżące sprawy Sekcji przekazał w końcu lat 90. koordynatorom. Do czerwca 2007 roku funkcję tę pełnili Ryszard "Galadhorn" Derdziński oraz Tomasz "Tom Goold" Gubała, a obecnie sprawami Parmadilich zajmuje się Elżbieta "Elirena" Gepfert co jednogłośnie postanowili członkowie Sekcji obecni podczas Seminarium Literackiego w 2007 roku. Po objęciu funkcji koordynatora Sekcji Elirena poprosiła o pomoc w prowadzeniu spraw Sekcji: Małgorzatę "Marigold" Pudlik, Agnieszkę "Evermind" Sylwanowicz, Annę "Nifrodel" Adamczyk-Śliwińską oraz Tomasza "Toma Goolda" Gubałę. Osoby te wraz koordynatorem Sekcji omawiają bieżące sprawy Sekcji, jednak co warto podkreślić - nie należą do władz Sekcji, nie zarządzają w żaden sposób Sekcją a jedynie doradzają koordynatorowi, który pozostaje jedyną władzą decyzyjną w Sekcji.

 • Drużyna Trzeźwych Hobbitów wydaje płytę! [26 czerwca 2008]

W Sowiogórskim Śródziemiu powstała płyta z tolkienowskimi piosenkami, zatytułowana Księga Zaginionych Pieśni

Zaśpiewała DTH (czyli Drużyna Trzeźwych Hobbitów). Autorami tekstów są: Katarzyna "Avari" Wojdak, Anna "Nifrodel" Adamczyk-Śliwińska, Emilia "Emma" Wyciślak,

Gabriela "Rodonnil" Brzyś i Adam "Adiemus" Rabiński. Muzykę do większości utworów napisał Jacek Wanszewicz. 

Całość zebrała i wydała mONA czyli Monika Machała, członkini Sekcji Tolkienowskiej.

Nastrój piosenek jest bardzo różny od delikatnych, elfickich pieśni do utworów cięższych, o mocnym, rockowym brzmieniu. Wesołe i poważne. Każdy miłośnik twórczości J.R.R. Tolkiena powinien na tej płycie znaleźć coś dla siebie.


 

Spis piosenek (kolejność bardzo przypadkowa):

 

Żale Grimy

Eldalie

Lament Finduilas

Stopy Hobbita

Ballada Rohirrima

Żale Sama

Żale Galadrieli

Pieśń Minstrela

Gondolin zdradzony

O pewnej gospodzie

Ostatnia pieśń Arwen w Lothlorien

Boromir blues

Pieśń Laiquendi

Pieśń Luthien

Samotny elf

Ostatni marsz

Tolk Folk

 

Płytę można zamówić przez pw wysłane do mONY lub pod adresem dth.hobbici@gmail.com.

 • Wesołych Świąt! [22 grudnia 2007]

Z życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia, z oczekiwaniem na jeszcze bardziej "tolknięty" Nowy Rok 2008 i z nadzieją, że w naszym środowisku panować już będzie tylko pokój i wola współpracy

 Redakcja Niezapominki

[kliknij]
 

P.S. Przy tworzeniu indeksu Gwaihirząt znaleźliśmy tę wzruszającą kolędę Michała Błażejewskiego. Chcielibyśmy się nią z Wami podzielić i Wam ją przypomnieć.

 

 • Literacka Podróż do Anglii śladami J.R.R. Tolkiena! [16 maja 2007, Dzień św. Brendana]

Jak donosimy na Elendilionie, w roku 2008, wiosną (najpewniej w marcu), planujemy zorganizowanie wyjazdu do Anglii śladami J.R.R. Tolkiena. Podróż organizuje biuro podróży “Abraksas” z Katowic (strona biura), patronuje mu zaś redakcja Simbelmynë. Wyjazd to okazja do poznania Anglii Inklingów! W Londynie planujemy też zobaczyć słynny musical Władca Pierścieni (pisaliśmy o nim tutaj).

 

 

Program imprezy w formie pliku Word

 

Program imprezy, cenę, warunki znajdziecie tutaj. Zapraszamy na naszą wyprawę wszystkich miłośników Tolkiena! Piszcie do nas w tej sprawie pod adresem elendili@elendili.pl Prosimy też o rozpropagowanie idei oraz naszego banera na innych witrynach tolkienowskich! Z góry dziękujemy!

 

 • Zapraszamy na IX Tolk Folk! [16 maja 2007, Dzień św. Brendana]

Elek "Bregalad" przesyła wszystkim Czytelnikom "Niezapominki" zaproszenie na kolejny Tolk Folk, który odbędzie się w dniach 12-15 lipca b.r. w dolnośląskiej Bielawie. Już wkrótce więcej informacji na zaprzyjaźnionym Elendilionie! Tymczasem zapraszamy do galerii strony Tolk Folku, gdzie zobaczycie jak wyglądają przygotowania do imprezy:

 

Strona Tolk Folku: przygotowania

 

W tym roku spektakl nosi tytuł "Upadek Gondolinu"!

 

 

 

 • Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny [6-22 kwietnia 2007, Wielki Piątek]

Z inicjatywy Kuby "Athrandira" Dobranowskiego powstał nowy tolkienowski serwis informacyjny: Elendilion (w quenya: 'pochodzący od Przyjaciół Elfów; o Przyjaciołach Elfów'). Serwis będzie redagowany przez użytkowników forum Elendilich oraz wszystkich chętnych tolkienistów z Polski i zagranicy. Zapraszamy do współpracy!

 

 

Osoby zainteresowane umieszczeniem naszego banera, prosimy o skorzystanie z powyższej propozycji (baner stworzony przez Orthoreda z Elendilich). Niezapominka będzie teraz głównie informować o sprawach Sekcji Tolkienowskiej i naszej witryny. Serwis informacyjny to Elendilion!

 

 • Wielkanoc [7-8 kwietnia 2007, Wielka Sobota-Wielkanoc]

Radosnych, dobrych, rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla wszystkich Parmadilich i dla Czytelników naszej witryny oraz...

 

 

 

 • Ślad J.R.R. Tolkiena w Londynie [5 kwietnia 2007]

Podczas wędrówek po stolicy Zjednoczonego Królestwa natknąć się można nie niespodziewany ślad po J.R.R. Tolkienie. To mało znany fakt, ale Profesor został poproszony o konsultację naukową podczas ozdabiania inskrypcjami londyńskiej siedziby The Corporation of Church (patrz zdjęcie po prawej), czyli gremialnego ciała anglikańskiej wspólnoty kościelnej, którego głową jest arcybiskup Canterbury. Budynek ufundowano w czasach wiktoriańskich, ale ostatecznie powstał dopiero w latach 30. XX w. O jego dziejach i dniu dzisiejszym informuje strona internetowa Korporacji. Cóż Tolkienowskiego możemy tam znaleźć? Na froncie Dziedzińca Dziekańskiego (Dean's Yard) umieszczono wyrzeźbione herby prowincji i metropolii anglikańskich. Niedaleko herbu biskupa Yorku znajdziemy podobiznę słynnego Rogu Ulphusa, niezwykłej pamiątki z czasów duńskiej dominacji w okresie anglosaksońskim. Wykonany z kości słoniowej i złota Róg Ulphusa przechowywany jest w skarbcu katedry w Yorku (po lewej na zdjęciu z 1908 r.). Róg ten był darem dla Kościoła, złożonym przez duńskiego króla Northumbrii. Zdarzeniu temu towarzyszyło też nadanie ziemi, na której wybudowano najstarszy kościół - poprzednika dzisiejszej katedry. Imię króla Ulphusa zapisano runami na dokumencie anglo-duńskim z XI w. (patrz pierwsza inskrypcja po prawej). Ponieważ archikatedra w Canterbury nie posiada pamiątki podobnej do Rogu Ulphusa, która upamiętniłaby nadanie przez króla Æthelberta ziemi, na której stoi dzisiejszy kościół, przy herbie arcybiskupa Canterbury w tym samym portyku wyrzeźbiono w latach 30. inskrypcję literami typowymi dla czasów anglosaksońskich (patrz druga inskrypcja po prawej). Obie inskrypcje zaprojektował profesor J.R.R. Tolkien (patrz tutaj).

 

Informacja pochodzi od Hyalmy. Oryginalna notka na Forum Elendilich.

 

 • 2 kwietnia w Elendili FM [3 kwietnia 2007]

Wieczór 2 kwietnia, a zwłaszcza okolice godziny 21.37 to dla Polaków od dwóch lat czas szczególny. Nasze radio Elendili FM upamiętniło rocznicę śmierci Jana Pawła II w sposób wyjątkowy. Cały wieczór słuchaliśmy refleksyjnej muzyki, tolkienowskich lamentacji (np. serii lamentów zespołu The Tolkien Ensemble), a o 21.37 przy zapalonej świecy wysłuchaliśmy Barki, po której z naszego radia popłynęła modlitwa Ojcze nasz (Átaremma) i Zdrowaś Mario (Aia María) w quenya (autorstwa J.R.R. Tolkiena). Dziekujemy wszystkim Słuchaczom za ten wspólny wieczór! Zapraszamy też na Elendili.pl do lektury tematów poświęconych tej okoliczności: Wspomnienie o zmarłych oraz Księga Pamiątkowa: Sługa Boży Jan Paweł II (1920-2005). Najbliższa audycja w Wielki Czwartek (dalszy ciąg tolkienowskich lamentacji, archiwalne audycje, muzyka medytacyjna ze Śródziemia), a kolejna 10 kwietnia, w okresie wielkanocnym (audycja z niespodziankami!). Szczegóły na stronie radia.

 

 • Apel do Wydawnictw o aktualizację Władcy Pierścieni [2 kwietnia 2007]

W roku 2004, w 50. rocznicę pierwszego wydania The Lord of the Rings, ukazało się zupełnie nowe, poprawione i rozszerzone wydanie tej książki. Nad zmianami pracowali przede wszystkim Christina Scull i Wayne G. Hammond, uznani badacze literatury Tolkiena. Od tamtej premiery wydania angielskie różnią się dość znacząco od naszych polskich. Różnice w stosunku do wcześniejszych wydań opisano w The Lord of the Rings. A Reader's Companion (str. 783-812. Nota bene taka książka powinna się w Polsce ukazać! Scull i Hammond opisali tam strona po stronie różne ciekawostki, inspiracje, nawiązania - jest to doskonały przewodnik dla czytelnika Władcy Pierścieni). Zmiany dotyczą wielu poprawionych zgodnie z sugestiami Profesora nazw (np. Aiglos > Aeglos, ujednolicono zapis wielką literą itd.), błędów rzeczowych (np. Bandobras "Bullroarer" Tuk to obecnie syn Isumbrasa III, a nie Isengrima II, liczba kucyków zabranych przez hobbitów do Crickhollow: pięć, a nie sześć, jak dawniej w tekście, albo dystans między promem a mostem na Brandywinie: dawniej dwadzieścia mil - obecnie poprawnie dziesięć), opuszczonych z oszczędności tablic genealogicznych Boffinów i Bolgerów (poniżej reprodukujemy drzewo Boffinów zgodnie z HoMe XII) czy też pięknych kolorowych reprodukcji trzech kart z Księgi Mazarbul (jedna z nich po prawej; te kolorowe reprodukcje obecne są jedynie w wydaniu ekskluzywnym, twardookładkowym The Lord of the Rings). Nowy Władca Pierścieni posiada też rozszerzony indeks (w polskich wydaniach indeks posiada jedynie edycja Amberu! Muzo, Zysku, kiedy przyjdzie pora na Was?).

 

Tabela genealogiczna rodziny Boffinów

My, miłośnicy książek J.R.R. Tolkiena w Polsce chcielibyśmy widzieć na naszych półkach księgarskich Władcę Pierścieni zgodnego z najnowszymi wydaniami angielskimi! Dlatego apelujemy do Wydawnictw Muza, Amber i Zysk o aktualizację ich wydań sześcioksięgu J.R.R. Tolkiena! Na rynku wydawniczym jest znowu ruch - zbliża się majowa polska premiera Dzieci Húrina, za kilka lat obejrzymy w kinach ekranizację Hobbita. Drodzy Wydawcy, wykorzystajcie nowy boom i dajcie nam nowe, bogatsze wydania Władcy Pierścieni!

 

O nowym wydaniu Władcy Pierścieni dyskutujemy tutaj (Forum Elendilich).

 

 • Koniec Forum Elendilich. Nowy początek...?
  Prima Aprilis!
  [31 marca - 1 kwietnia 2007]

Tradycją Forum Elendilich jest coroczne huczne obchodzenie Prima Aprilis. Od napadu Goblinów i "shackowania" Forum, przez madziaryzację Forum, po dzisiejsze "spłonięcie serwera". Około godziny 17.00 wszystko wraca do dawnego porządku. Poniższy komunikat zostawiamy jako pamiątkę:

 

Wraz z końcem marca firma, na której serwerach znajdowało się nasze Forum przeżyła dużą awarię. Utracono dane stron internetowych, które znajdowały się na tych serwerach. Forum Elendilich z największego forum tolkienowskiego w Polsce stało się forum najmniejszym i najskromniejszym. Elendili, pomóżcie Forum stworzyć nowy początek...

 

Athrandir, Galadhorn, Tom Goold

 

 • Tolkien czytał Conana! [31 marca 2007]

W roku 1963 L. Sprague de Camp wydał pod swoją redakcją antologię Swords and Sorcery. Antologia obejmowała opowiadania fantasy z podgatunku "miecza i magii". Książkę ilustrował Virgil Finlay. Najpierw opublikowano tę antologię w formie broszurowej w wydawnictwie Pyramid Books. O książce tej mówi się, że była pierwszą antologią podgatunku "sword and sorcery" i że otwarła drogę trzem kolejnym antologiom wydanym przez de Campa oraz wielu podobnym publikacjom innych autorów. W książce zebrano osiem opowiadań. Wstęp napisał sam de Camp. Spis treści wyglądał następująco (opowiadanie o Conanie pogrubiłem):
 

"Introduction: Heroic Fantasy" (L. Sprague de Camp)
"The Valor of Cappen Varra" (Poul Anderson)
"The Distressing Tale of Thangobrind the Jeweler" (Lord Dunsany)
"Shadows in the Moonlight" (Robert E. Howard)
"The Citadel of Darkness" (Henry Kuttner)
"While the Sea King's Away" (Fritz Leiber)
"The Doom that Came to Sarnath" (H. P. Lovecraft)
"Hellsgarde" (C. L. Moore)
"The Testament of Athammaus" (Clark Ashton Smith)

 

Według The J.R.R. Tolkien's Companion and Guide w sierpniu 1964 r. Tolkien otrzymał tę antologię od samego de Campa. Tolkien w liście do autora napisał:

 

Wszystkie zawarte tam opowiadania wydają się ubogie pod kątem drugorzędnej (ale dla mnie nie nieważnej) materii nazewniczej. Najlepsze jako wyraz pomysłowości, najmniej dobre jako przejaw literatury czy archaizowania.

 

List ten cytowano w Mythlore 13, nr 4, całość w nr 50 (lato 1987), str. 41. Czy ktoś posiada treść całego listu? (piszcie na adres evermind@skf.org.pl). Opowiadanie Howarda znamy w Polsce jako Cienie w blasku księżyca.

 

 • Profesor Mroczkowski i profesor Tolkien w latach 60. [30 marca 2007]

Uzupełnieniem artykułu Dariusza Piwowarczyka pt. Opowieść o dwóch mediewistach - profesor Tolkien i profesor Mroczkowski (publikowaliśmy go w Gwaihirze nr 7) są informacje chronologiczne z książki Ch. Scull i W. G. Hammonda pt. The J.R.R. Tolkien's Companion and Guide. Oto wszystkie miejsca, gdzie w Companion and Guide pisano o profesorze Mroczkowskim:

I 528: 2 czerwca 1958 - Przemysław Mroczkowski (ang. Przemysl Mroczkowski, na zdjęciu obok prof. Mroczkowski w latach 60.) jako szef Wydziału Anglistyki KUL po mniej więcej roku pobytu w Oksfordzie, gdzie przebywał na stypendium naukowym, odwiedza Tolkiena i proponuje mu, że mógłby na polski przełożyć Hobbita i WP.
I 564: 23 listopada 1960 - Tolkien po otrzymaniu egzemplarzy polskiego Hobbita ma nadzieję, że "jego przyjaciel profesor Mroczkowski z Krakowa" skomentuje dla niego ten przekład.
I 602: 7 grudnia 1962 - w tym roku ukazał się Festschrift z okazji 70. rocznicy urodzin Tolkiena. Profesor pragnie wysłać jeden egzemplarz tej pamiątkowej publikacji do Mroczkowskiego.
I 611: 1 listopada 1963 - Mroczkowski zapewnia Tolkiena, że przekład WP jest dobry.
 

Wspomniano też (I 607), że w sierpniu 1963 r. Tolkiena odwiedzali goście z kilku krajów, w tym z Polski. Może to sam profesor Mroczkowski? A może ktoś z Wydawnictwa Czytelnik? Więcej na ten temat przeczytacie na Forum Elendilich (tutaj). Lekturze naszych Gości polecamy też temat Jak to z wydawaniem Tolkiena w PRL-u było, gdzie Tadeusz A. Olszański i historyk Michał Leśniewski piszą o nowych możliwościach, które stoją przed badaczami zajmującymi się wydawaniem Tolkiena w Polsce. Chodzi o zasoby archiwów IPN, gdzie być może czekają materiały dotyczące tak kontaktów profesora Mroczkowskiego z Tolkienem, jak i reakcji cenzury PRL na książki angielskiego pisarza. Może ktoś zechce zająć się tą sprawą i przedstawić wyniki swoich badań w Gwaihirze nr 9?

 

 • Święto Wiosny, czyli Nowy Rok Elfów! [29 marca 2007]

Tak! Dziś, czyli 29 marca w rachubie gregoriańskiej, a 6 astrona ("kwietnia") w rachubie Shire'u obchodzimy Nowy Rok według kalendarza Elfów z Imladris! Kończy się echuir, czyli przedwiośnie, a zaczyna ethuil, czyli wiosna! Z tej okazji życzymy wszystkim Współpracownikom i Gościom naszej tolkienowskiej strony ciepła w sercach, słońca we włosach i więcej zieleni w głowach! W godzinach 21.00-00.00 zapraszamy jutro na wiosenny koncert do radia Elendili FM.

 

 • Czarno-białe grafiki do Dzieci Húrina [29 marca 2007]

Dzięki uprzejmości Hyalmy i jej rosyjskich znajomych możemy zapoznać się z grafikami czarno-białymi, które Alan Lee przygotował dla Dzieci Húrina (o książce piszemy tutaj). Do tej pory mogliśmy oglądać jedną z ośmiu kolorowych ilustracji, która przedstawia Belega opuszczającego Menegroth (patrz tutaj). Teraz mamy możliwość zobaczyć wszystkie 25 czarno-białych grafik, które ozdabiać będą poszczególne rozdziały. Poniżej i obok najpiękniejsze z nich (naszym zdaniem):

 

 

 

 

 

Więcej ilustracji na forum Tolkien.su

 

 

 • J.R.R. Tolkien o polskich okładkach jego książek  [29 marca 2007]

Nie jest już tajemnicą, że polskie okładki Hobbita (1960) oraz Powrotu Króla (1963) nie przypadły Tolkienowi do gustu. W książce Scull i Hammonda pt. The J.R.R. Tolkien's Companion and Guide na stronie 419 (t. II) znajdziemy dość niepochlebne opinie o pracy naszych grafików. Okładkę Młodożeńca do Hobbita Tolkien określił jako "mordorską", a o okładce Powrotu Króla napisał, że jest of a Mordor hideousness, czyli 'mordorsko ohydna'. Informacje te pochodzą z niepublikowanych listów z 16 grudnia 1956, 23 listopada 1960 i 1 listopada 1963 - korespondencja ta pochodzi z archiwum Wydawnictwa George Allen & Unwin (obecnie w Wydawnictwie HarperCollins). Na szczęście profesor Mroczkowski wyjaśnił Tolkienowi, że choć okładki są może nienajszczęśliwsze, kryją one bardzo dobry przekład.

 

Dzięki uprzejmości Tadeusza Andrzeja Olszańskiego prezentujemy poniżej fotografię Profesora na tle półki z jego książkami. Są tam międzynarodowe wydania Władcy Pierścieni, a pośród nich cztery egzemplarze autorskie Powrotu Króla, wysłane pisarzowi przez wydawnictwo Czytelnik. Warto wzrokiem poszperać na półce J.R.R. Tolkiena!

 

 

Na wysokości łokcia Profesora polskie wydania jego książek! (kliknij, żeby powiększyć)

 

 

 • Parmadili i Elendili w Bibliotece Śląskiej
  III Festiwal Literatury Popularnej POPLIT
  [27 marca 2007]

W dniach 23, 26 marca w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbył się III Festiwal Literatury Popularnej POPLIT.  POPLIT jest drugą odsłoną całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki, organizowanego przez Instytut Książki przy współudziale m.in. Biblioteki Śląskiej. W czasie pierwszej – marcowej odsłony Festiwalu – „PORA POEZJI” czytelnicy wspominali twórczość Agnieszki Osieckiej. Teraz w Bibliotece Śląskiej spotkali się miłośnicy fantastyki oraz prozy kobiecej. W piątek, 23 marca, od godz. 16 w Holu Głównym świętowaliśmy ćwierćwiecze istnienia Śląskiego Klubu Fantastyki. Wystawa smoków autorstwa Małgorzaty Pudlik, prezentacja Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, występ zespołu tańców dawnych "Lórien", pokaz zdjęć, teledysków (m.in. Waltzing Matilda), prezentacje multimedialne, promocje książek i gier fabularnych – to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Więcej szczegółów tutaj.

 

 

Relacja z imprezy na Forum Elendilich. Więcej zdjęć tutaj i tutaj.


Uwaga! Wystawę smoków Małgorzaty Pudlik oglądać będzie można w Holu Głównym Biblioteki Śląskiej do 13 kwietnia 2007 r. w godz. otwarcia Biblioteki – wstęp wolny.

 

 • Uroczystość z okazji premiery Dzieci Húrina [27 marca 2007]

The Children of Húrin Release Party, czyli Uroczystość Premierowa "Dzieci Húrina" to wydarzenie sieciowe, które odbędzie się w okolicach daty angielskiej premiery Dzieci Húrina, nowej książki J.R.R. Tolkiena. Dzień premiery książki to wtorek 17 kwietnia b.r. Uroczystość premierowa będzie miała miejsce on-line na irc.tolkiengateway.net przez trzy dni z rzędu: 15-17 kwietnia. Organizatorem tego sieciowego przyjęcia jest TolkienLibrary.com oraz TolkienGateway.net. Planowana jest też specjalna uroczystość w dzień po premierze, czyli 18 kwietnia. Oprócz czatowania zapowiadane są liczne gry, konkursy, rozdawanie niespodzianek oraz możliwość zadawania pytań, na które odpowiadać będą goście specjalni, tacy jak: David Brawn, James Dunning, Jef Murray, Johan Vanhecke, John Garth, Mark T. Hooker, Matt Blessing, Michael Drout, Michaël Duveaux, Nils Ivar Agøy, Roger Garland, Verlyn Flieger, ...

Więcej informacji pod tym banerem:

 

 

 

W Polsce książka Dzieci Húrina ukaże się w maju, w tłumaczeniu naszej klubowej Koleżanki, Agnieszki Sylwanowicz, a wyda ją w twardej oprawie i z ilustracjami Alana Lee Wydawnictwo Amber. Powyżej prezentujemy projekt polskiej okładki. Więcej na Forum Elendilich.

 

 • Galadhorna fotograficzne impresje z Albionu... [27 marca 2007]

Rysiek Derdziński dzieli się z nami swoimi fotograficznymi impresjami tolkienowskimi z ostatniej wyprawy do Albionu:

 

 

1. Stary Las albo park pałacu w Scone (Szkocja), 2. Shire albo Borderlands, pogranicze angielsko-szkockie, 3. Na Kurhanach albo Stonehenge, 4. Wieczór na Kurhanach (Stonehenge), 5. Ered Nimrais albo Dolina Glen Coe (Szkocja), 6. Falas albo wybrzeże niedaleko Poole, gdzie w Hotelu Miramar ostatnie dni spędził J.R.R. Tolkien

 

 • Simbelmynë ma już 10 lat!  [13 marca 2007]

Właściwe urodziny naszego fanzinu przypadają na okres letni. Latem roku 1997 jako dwaj studenci wydający wcześniej własne fanziny (Tomek Galathiliona, Rysiek dodatek lingwistyczny do Gwaihirzęcia, czyli Nyellinkë Eldarin) wypuściliśmy dwa numery nowego pisma. Simbelmynë pojawiło się od razu z wielkim rozmachem. Na numer pierwszy składały się dwa woluminy po 60-70 stron! Dziś nasze pismo w formacie A4, często ponad 100-stronicowe, bogate w ciekawe teksty, z kolorową okładką i kolorowymi grafikami wewnątrz wydawane jest przez Parmadilich w Katowicach, a konkretnie przez redakcję w składzie: Andrzej Kowalski (Bilbo Brandybuck, redaktor honorowy), Asia Drzewowska (Adaneth), Basia Furgoł (Mirime), Agnieszka Koszowska (Shani), Małgorzata Pudlik (Marigold), Przemek Szulc (Freyr) oraz my - Tomek Gubała (Tom Goold) i Rysiek Derdziński (Galadhorn). Nasze prace skupiają się teraz na tworzeniu Gwaihira nr 9, ale oba nasze wydawnictwa - Simbelmynë oraz Gwaihir zapraszają Wszystkich Was na swoje łamy. Zbieramy teksty do Simbelmynë nr 28 i do Gwaihira nr 9. Prosimy Was o więcej tekstów, rysunków, pomysłów!

 

A nasz jubileusz chcemy w roku 2007 uczcić kilkoma niespodziankami. Wypatrujcie ich na Niezapomince!

 

Piszcie do nas na adres: evermind@skf.org.pl

 

 

 • Dzień irlandzki w Elendili FM!  [13 marca 2007]

W wigilię Dnia Świętego Patryka, czyli w piątek 16 marca serdecznie Was zapraszamy do słuchania naszego radia. Elendili FM zaprosi Was w podróż do magicznej Irlandii. W programie wiele niespodzianek: konkursy, muzyka irlandzka, opowieści o Irlandii, ale też wiadomości tolkienowskie, tolkienowski koncert życzeń itd. Szczególnie ciekawe będą nagrody: np. gaelickie wydanie Hobbita, kalendarz z Irlandii i in. Fundatorem nagród jest nasz wielki przyjaciel z Irlandii, Telperion (Forum Elendilich)!

 

Dnia 16 marca około godz. 20.00 kliknijcie po prostu tutaj

 

 

 • Języki Tolkiena w "Teleranku"  [13-26 marca 2007]

Z wiadomością tą chcieliśmy poczekać do czasu, aż będziemy mogli opublikować na Niezapomince materiał filmowy z niedzielnego "Teleranka". Dzięki uprzejmości Czarnego Rycerza z forum Elendilich prezentujemy te oto pliki: 

 

Teleranek z Elendilimi [wideo, 55,2 MB]  Teleranek z Elendilimi [wideo, 10,6 MB]

 

Teleranek z Elendilimi [plik dźwiękowy, 4,4 MB]

 

Dnia 11 marca o 9.05 rano w pierwszym programie Telewizji Polskiej pokazano materiał filmowy o językach Tolkiena (cały program poświęcony był popularyzacji nauki języków i prezentacji języków niezwykłych: elfickich, "mowy" zwierząt, języka migowego, języka kaszubskiego). Zanim opublikujemy tu plik wideo, już dziś obejrzyjcie zdjęcia z realizacji programu, w którym uczestniczyli Elendili: Haleth, Conducator, Vindálf, Eldarion I i Galadhorn:

 

 

Więcej zdjęć i informacji tutaj: Elendili w TVP (Elendili).

 

Inne materiały filmowe tutaj: Galadhorn w Rozmowach w Toku, Parmadili w Aktualnościach TVP3

 

 • Zjazd Członków Korespondentów i Walne Zebranie ŚKF [13 marca 2007]

W ubiegły weekend do Katowic zjechali członkowie ŚKF, w tym wielu Parmadilich (np. z Warszawy Tadeusz A. Olszański, Karolina Stopa-Olszańska, Ania Adamczyk-Śliwińska, Agnieszka Sylwanowicz). W piątek w siedzibie klubu odbyło się przesympatyczne spotkanie Parmadilich (i Elendilich), które dokładnie opisaliśmy tutaj. W niedzielę Małgorzata Pudlik (Marigold S. Burrows) zaprezentowała sprawozdanie z działań Sekcji Tolkienowskiej w roku 2006. Poniżej przedstawiam garść zdjęć z piątkowego spotkania:

 

 

Zdjęcie nr 1: Marigold S. Burrows, Halbarad Dúnadan, Melinir, głowy Arathuliona, Tornene i Tavaro

Zdjęcie nr 2: Arathulion, Tornene, Tavaro, Lord Ya i Black Sword (autorka grafik w naszym tegorocznym kalendarzu)

 

Więcej tutaj: Spotkania Parmadilich i Elendilich w Katowicach (Elendili)

 

Zapraszamy Was też do obejrzenia parmadilowych materiałów archiwalnych: fragmentu "Rozmów w toku" oraz relacji w lokalnych wiadomościach telewizyjnych.

 

 • Elendili South Park [13 marca 2007]

Jeden z Elendilich, Licho, wykonał taki sympatyczny kolaż naszych podobizn w stylu South Park (zajrzyjcie do tematu Elendili South Park):

 

 

Ciekawe czy rozpoznacie kto jest kim?

 

 

 • "Moje Śródziemie" - wystawa tolkienowska w Polkowicach!  [8 stycznia 2007]

Nasze czasopismo Simbelmynë jest jednym z patronów medialnych ciekawej wystawy polskiej sztuki tolkienowskiej. Wystawa odbędzie się w styczniu i lutym b.r. w dolnośląskich Polkowicach. Przygotował ją m.in. nasz przyjaciel, Przemek "Freyr" Szulc. Swoje prace zaprezentują:
 

Anke Eissmann (patronat honorowy), Karina Katarzyna Chmiel,

Małgorzata Ścigaj, Maciej Wygnański, Ryszard Derdziński, Tomasz Kowal

 

Więcej szczegółów pod poniższym linkiem (prosimy kliknąć na baner). Serdecznie zapraszamy wszystkich na wystawę! Obecność każdego tolkienisty z Dolnego Śląska obowiązkowa! :-)

 

 

 

 • I znowu zapanowała świąteczna jasność!* [24 grudnia 2006]

Kochani w te Święta pełne światła życzymy Wam - i tym, którzy obchodzą teraz Boże Narodzenie, i tym, którzy świętują Gwiazdkę - samych radości, samej dobroci, samej miłości! Dziękujemy za kolejny rok wsparcia, pomocy, wspólnego przeżywania naszej tolkienowskiej pasji! Oto kartka świąteczna - oto nasza choinka:

 

 

 

 

W Wigilię, gdy dzień zblednie, a na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka

Dziadek Świąteczny położy pod naszą choinką prezenty specjalnie dla Was...

 

... dzwonki sań, radosne Ho-ho z komina... Był tu. Zostawił dla Was list i bardzo ciężkie pakunki z prezentami:

 

List od Dziadka Świątecznego [kliknij]

 

Prezent nr 1 [ZIP 90 MB]

Prezent nr 2 [ZIP 91 MB]

Kolęda i życzenia w quenya

(czyli w języku arktycznym)**

Michał Błażejewski
Biografia Tolkiena

Gwaihirzę - wybór tekstów 1-50

(ponad 200 stron)

 

 

* Te słowa pochodzą z listu Gwiazdora, zwanego przez Elendilich "Dziadkiem Świątecznym" (czyli ang. "Father Christmas", a w polskim oficjalnym tłumaczeniu błędnie "św. Mikołaj") z roku 1929. Z książki J.R.R. Tolkiena Listy od...

** W Listach od Dziadka Świątecznego Tolkien używał języka quenya jako języka arktycznego - języka, którym posługiwał się np. Niedźwiedź Polarny

 

 

 • Nowości w dziale Simbelmynë On-line [21 grudnia 2006]

Zebraliśmy przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie dostępne na naszej stronie wydania Simbelmynë i Gwaihira w PDF i umieściliśmy je w dziale Simbelmynë On-line. Są to Simbelmynë nr 8, 16, 17 bis, 18, 19, 25 oraz Gwaihir nr 3! Zapraszamy Was do lektury, do dzielenia się z nami Waszymi opiniami (kontakt) i już dziś zapowiadamy wiele niespodzianek w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia! Odwiedźcie w Święta Niezapominkę! Naprawdę warto! Do usłyszenia w naszym radiu w sobotni wieczór (23 grudnia) i do zobaczenia na Niezapomince w Wigilię!

 

 • Tolkienowskie daty i rocznice [21 grudnia 2006]

Koniec grudnia i początek stycznia to czas wielu tolkienowskich dat i rocznic:

21 grudnia to dzień przesilenia zimowego, a jednocześnie w brewiarzu śpiewa się antyfonę, która w swej staroangielskiej formie stała się inspiracją dla ważnego elementu mitologii Tolkiena: postaci Eärendila. Oto bowiem katolicy śpiewają dziś w modlitwie:
O Oriens, splendor lucis ætérnæ et sol iustítiæ: veni, et illúmina sedéntes in ténebris et umbra mortis ('O Wschodzie, blasku Światła wiecznego i Słońce sprawiedliwości, / przyjdź i oświeć siedzących w mroku i cieniu śmierci'), co po staroangielsku przełożono jako Ēalā earendel, enġla beorhtast, sōðfæsta sunnan lēoma, ðū inlēohte þā þe longe ǽr þrosme beþeahte ond in þēostrum hēr, sǽton sinneahtes, synnum bifealdne, deorc dēaþes sceadu drēogan sceoldan. Imię Earendel pochodzi z germańskiej przedchrześcijańskiej tradycji - zainspirowało Tolkiena i było jednym z impulsów powstania w początkach XX wieku Księgi Zaginionych Opowieści i postaci Eärendila, do którego we Władcy Pierścieni Frodo wykrzykuje: Aiya Eärendil elenion ancalima! ('Bądź pochwalon Eärendilu, pośród gwiazd przejasny!'. Więcej o antyfonie na 21 grudnia w Simbelmynë nr 17, str. 20 oraz na Forum Elendilich (tu).

 

27 grudnia mamy dzień św. Jana Ewangelisty. Są to imieniny Johna Ronalda Reuela Tolkiena! Profesor w liście nr 309 tak pisał o swoim świętym patronie: A teraz (...) w sprawie mojego imienia. Brzmi ono Jan (ang. John): jest często używane i bardzo lubiane przez chrześcijan, a ponieważ urodziłem się w oktawę św. Jana Ewangelisty, został on moim patronem - choć ani ojciec, ani matka w tamtym czasie nie pomyśleliby o czymś tak rzymsko-katolickim, jak nadanie mi imienia dlatego, że było ono imieniem jakiegoś świętego (...) [Listy, str. 597, tłum. A. Sylwanowicz, moje poprawki - R.D.].

 

3 stycznia to dzień urodzin J.R.R. Tolkiena. W 2007 roku obchodzimy 115. rocznicę urodzin Profesora.

 

Ponadto dzień 23 grudnia to według naszych obliczeń w Kalendarzu Parmadilich odpowiednik Nowego Roku w kalendarzu Hobbitów z Shire i Bree (czyli 2. Yule), a cały okres sześciu dni 20-25 grudnia to Gody (Yuletide) w rachubie hobbickiej. W Wigilię 24 grudnia do dzieci Tolkiena tradycyjnie przybywał Father Christmas (Dziadek Świąteczny, Gwiazdor, Wigiliarz, błędnie tłumaczony w polskich mediach XXI wieku jako św. Mikołaj - św. Mikołaj ma swoje święto 6 grudnia! Nie wprowadzajmy tu bałaganu, kochani Dorośli!). Tolkien pisał z tej okazji do swoich dzieci listy od mieszkającego na dalekiej Północy, na Biegunie, Dziadka Świątecznego, którego Profesor uważał za uosobienie Świąt Bożego Narodzenia (stąd w Boże Narodzenie Father Christmas obchodził zawsze swoje urodziny - w tym roku będą to 2006. urodziny Gwiazdora). Może do Was poprzez Niezapominkę również przyjdzie Dziadek Świąteczny?

 

 • Nowości w sklepie "Tolkienalia" [11 grudnia 2006]

Od dziś w Sklepie Tolkienalia możecie nabywać nasze nowe publikacje: Simbelmynë nr 26-27 oraz Kalendarz Parmadilich 2007! Zapraszamy!

 

 • Simbelmynë nr 26-27 (szaruga/zima 2006)! [8 grudnia 2006]

Najnowszy numer naszego czasopisma oddany został do druku. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć wszystkim zainteresowanym jego treść. Numer ma aż 108 stron (jest to wydanie podwójne), a teksty nadesłali nam tak sławni znawcy Tolkiena jak Colin Duriez (autor wielu opracowań o J.R.R. Tolkienie i C. S. Lewisie) oraz tak znakomici badacze literatury Profesora jak T. A. Olszański, Joanna Drzewowska czy Przemysław Szulc. Numer jest ozdobiony przepięknymi ilustracjami Patricka Wynne'a, Black Sword, Małgorzaty Pudlik i innych tolkienowskich twórców.

 

Jednocześnie z wydaniem szarugowo-zimowego Simbelmynë zapraszamy wszystkich badaczy i entuzjastów Tolkiena do przysyłania nam swoich tekstów i prac graficznych (a także nowych pomysłów), bo chcielibyśmy jak najszybciej wydać kolejne numery magazynu. Proponowane zagadnienia to: germańskie elementy mitologiczne w twórczości Tolkiena, władza i polityka w książkach Tolkiena, zagadnienia narnijskie i Lewisowskie. Piszcie do nas na adres tgubala@elendili.pl

 

Oto spis treści nowego numeru Simbelmynë. Samego czasopisma wypatrujcie w Sklepie Tolkienalia!

 

 

Andrzej Kowalski – Głos Dziedzica Bucklandu, str. 5
Głos z Moczarów, str. 6
Wiadomości zza Brandywiny, str. 7
Colin Duriez – Teologia fantazji u Lewisa i Tolkiena, tł. J. Drzewowska, A. Koszowska, R. Derdziński, str. 9
Joanna „Adaneth” Drzewowska – Drzewo, zieleń, krew, czyli zdumienia..., str. 23
J.R.R. Tolkien – Mitopoeia – tł. Tadeusz A. Olszański, str. 35
Tadeusz A. Olszański – Mitopoeia: słów kilka od tłumacza, str. 38
Joanna „Adaneth” Drzewowska – Mythopoeia – trzy tłumaczenia tekstu o korzeniach baśni, str. 42
Przemysław „Freyr” Szulc – „Zgubna ścieżka ku pustce”: wokół Diabolusa Morgotha, str. 55
J.R.R. Tolkien – Notion Club Papers (Zapiski Klubu Mniemań) – tł. J. Drzewowska, cz. 3, str. 67
Jakub „Conducator” Urbański – „... I patrząc wstecz, dostrzegli elfy” – Tolkien i baśniowość, str. 75
Joanna „Adaneth” Drzewowska – Lewis w obronie baśni, str. 81
Tadeusz A. Olszański – Tańczyła Lúthien pośród ziela, str. 85
Wiersze, str. 88
Przemysław „Freyr” Szulc – 22 tysiące lat mitycznej żeglugi: Krótka historia mitu Karen Armstrong, str. 89
Krzysztof „Wroobel” Wróblewski – Kroniki Narnii: Lew, czarownica i stara szafa – recenzja filmu, str. 91
Wywiad z królową Małgorzatą II Duńską przeprowadzony przez Thorkilda Hansena w 1979 roku, str. 95
Joanna „Adaneth” Drzewowska, Fredegar O'Grodnik – Zielnik Śródziemia, cz. 3, str. 97
Warsztaty Lingwistyczne, cz. 9 – Thorsten Renk, Kurs quenya, lekcja 6, tł. Arathulion, str. 101
Tolkien Zone – Rafał „Rafer” Kwaśniewicz, str. 106
Summary, str. 108

Ilustracje

Maciej Wygnański – Erebor, okładka, str. 3
Magłorzata Pudlik – Motyw z bronią str. 6, 41
Tove Jansson – Rivendell (ilustracja do Hobbita), str. 8
Magłorzata Pudlik – Drzewo Niggle'a, str. 22
Patrick Wynne – Melkor i Ungoliantë, str. 54
Black Sword – Dol Amroth, str. 66
Ryszard Derdziński – Ucieczka Lúthien, str. 74
Małgorzata Pudlik – Dom Toma Bombadila, str. 79
Tomasz Kowal – Dunharrow, Zwiędłe Wrzosowiska, str. 80
Ryszard Derdziński – Aslan, str. 83
Ryszard Derdziński – Zauroczenie, str. 84
Karolina Stopa – rysunki botaniczne, str. 86, 87
Patrick Wynne – emblemat C. S. Lewisa, str. 93
Talagan Falathren – Elficki harfiarz, str. 94
Ingahild Grathmer (Małgorzata II Duńska) – ilustracje do Władcy Pierścieni, str. 95, 96
Tom Loback – Gandalf, str. 100
Rafer – humor tolkienowski, str. 106, 107

 

 

 • Kalendarz Parmadilich 2007 [8 grudnia 2006]

Już niebawem w Sklepie Tolkienalia pojawi się najnowszy kalendarz ścienny Parmadilich z 13 ilustracjami polskiej artystki Black Sword. Tytuł kalendarza to Portrety bohaterów. Oto fragment ze wstępu do kalendarza:

 

W tym roku nasz kalendarz ma przypomnieć słynnych bohaterów Tolkienowskiej opowieści. Po ekranizacji Władcy Pierścieni wielu z nas ciągle ma przed oczyma sylwetki i twarze bohaterów kinowych. Czas odrzucić tamto wyobrażenie o odświeżyć naszą wyobraźnię! Zobaczmy jak oblicza  znanych postaci widzi nasza Przyjaciółka, znakomita artystka, Black Sword. Poznaliśmy się przez Internet, jej prace wydały nam się oryginalne i bardzo ładne. Mamy nadzieję, że i Wy podzielicie nasze uznanie dla talentu i wyobraźni Black Sword. Dziękujemy też Joannie „Adaneth” Drzewowskiej za dobranie pięknych cytatów do poszczególnych grafik.

 

W kalendarzu znajdziecie następujące grafiki: Aragorn, Arwen, Beren, Elrond, Eöl, Faramir, Fingon, Frodo, Gimli, Złota Jagoda, Lúthien, Maedhros (okładka), Maeglin. Ostatnią z grafik reprodukujemy powyżej.

 

Każdy miesiąc zaopatrzony jest w informacje o tolkienowskich rocznicach i imprezach. Każdy dzień przeliczony jest na rachubę hobbitów z Shire'u, elfów z Rivendell i ludzi z Gondoru. Kalendarz trafił do druku 8 grudnia. Wypatrujcie go w Sklepie już niedługo. Może to być świetny prezent na Święta Bożego Narodzenia!

 

Okładka

Przykładowa strona kalendarium - czerwiec 2007

 

 • Urodzinowa zabawa trwa!  [9 grudnia 2006]

Oba programy zabrzmiały wczoraj wieczorem jednocześnie! Impreza zaczęła się około 21.00. Oba radia zdobyły sobie też wielką ilość słuchaczy! Radio Elendili FM słuchało ponad 50, a DJ eM-white Radiostation ponad 30 osób! Dzisiaj, w sobotę, w godzinach wieczornych usłyszycie znowu eM-white'a, czyli forumowego Olórina w jego muzycznej audycji. Serdecznie zapraszamy do udziału w nadsyłaniu życzeń! Wszystkie szczegóły na stronie radia eM-white'a!

 

 

We wczorajszym konkursie prowadzonym przez Joasię "Adaneth" Drzewowską nagrodę główną, czyli najnowszy numer Simbelmynë, Kalendarz Parmadilich 2007 oraz specjalną nagrodę Adanci zdobył Nolimon! Serdecznie gratulujemy! O przebiegu konkursu przeczytacie tutaj.

 

Zapraszamy Was też do specjalnego tematu urodzinowego Dlaczego właśnie to Forum?

 

 • Trzecie Urodziny Elendilich!  [8 grudnia 2006]

To już trzy lata, a jakby wszystko zaczęło się wczoraj! Trzeci rok istnienia to może żadna okrągła rocznica (no, chyba, że się jest elfem), ale i tak chcielibyśmy z tej okazji przedstawić naszym Forumowiczom oraz osobom zaprzyjaźnionym z Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów" kilka przygotowanych przez nas niespodzianek.

 

Najważniejsza niespodzianka kryje się pod nazwą:

 

Już jutro od 21.00 posiadacze Winampa mogą wysłuchać urodzinowej audycji radiowej Toma Goolda i Galadhorna w założonym przez nas radiu Elendili FM. W programie dobra muzyka tolkienowska, a także wspomnienia o początkach Elendilich, warsztaty lingwistyczne o wymowie nazw w książkach Tolkiena, garść informacji o nowych publikacjach (o Parma Eldalamberon nr 16 i o książce Scull i Hammonda pt. J.R.R. Tolkien Companion and Guide), prezentacja naszych nowych wydawnictw, koncert życzeń i rozmowy ze słuchaczami (na razie przez GG)! Serdecznie zapraszamy!

 

Mniej więcej od godz. 19.00 specjalną urodzinową audycję radiową poprowadzi też DJ eM White, czyli Olórin White z Forum Elendilich. Odnośnik do jego stacji radiowej to: www.emwhite.stacja.fm

 

*         *         *

 

Niespodziankę przygotował też Lord Ya. W serii Biblioteczka Elendilich Lord przedstawia drugą część swojego cyklu znakomitych sztuk teatralnych. Tomik pt. W kopalni i w puszczy w formacie PDF możecie ściągnąć klikając na okładkę (patrz niżej). Również Sebastian "Vindálf" Domagała zadbał w Urodziny o wzbogacenie naszej Biblioteczki. Przygotował tomy 5 i 6, które poświęcone są lingwistyce tolkenowskiej - mamy zatem kurs języka Númenóru oraz pełny kurs i pełny słownik kompletnego języka wymyślonego przez Davida Salo na podstawie pism Profesora, czyli nandorinu. Ściągnijcie wszystkie tomiki zaprezentowane poniżej!

 

 

nr 4

 

[ściągnij plik pdf (zip) 1,9 MB]

 

nr 5

 

[ściągnij plik pdf (zip) 300 KB]

 

 

nr 6

 

[ściągnij plik pdf (zip) 400 KB]

 

 

Inną niespodzianką jest specjalny jednodniowy konkurs tolkienowsko-forumowy Adanci. Szczegóły na Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów"!

 

Dziękujemy, że jesteście z nami już trzy lata! Dziś, dzięki Wam jesteśmy największym polskim forum dyskusyjnym o Tolkienie z prawie 52 tys. bardzo ciekawych wpisów i prawie 1600 użytkowników! Życzmy sobie kolejnych 3 lat ciekawych rozmów, dyskusji i zjazdów!

 

ZAGŁOSUJ NA NASZĄ STRONĘ

TOPLIŚCIE

 

20rings - 20 najlepszych stron tolkienowskich

 

 

W przypadku cytowania naszych aktualności przez inne serwisy internetowe prosimy o podanie źródła czyli naszej strony www.parmadili.w.pl.

Uwaga: wszystkie informacje ze stron www.władca-pierscieni.pl oraz www.stopklatka.pl podajemy za wiedzą i zgodą autorów w ramach współpracy między naszymi stronami.

 

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

SIERPIEŃ 2005 - LISTOPAD 2006

GRUDZIEŃ 2004 - CZERWIEC 2005

PAŹDZIERNIK 2003 - LISTOPAD 2004

GRUDZIEŃ 2002 - WRZESIEŃ 2003

KWIECIEŃ 2002 - LISTOPAD 2002

GRUDZIEŃ 2001 - MARZEC 2002

WRZESIEŃ - LISTOPAD 2001

CZERWIEC - SIERPIEŃ 2001

KWIECIEŃ - MAJ 2001

LUTY - MARZEC 2001

SIERPIEŃ 2000 - STYCZEŃ 2001

MARZEC - LIPIEC 2000

Wyniki I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tolkienowskiego 2002

Wyniki Milenijnego Konkursu Tolkienowskiego 2001

 

 

© 1999-2005 Tomasz Gubała [Tom Goold] + Ryszard Derdziński [Galadhorn] - administratorzy serwisu Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach [Polish Tolkien Society]

© 2005 Opracowanie graficzne Karolina Stopa-Olszańska [Melinir] + Maciej Wygnański [Isilion] + Tomasz Gubała [Tom Goold]

All Rights Reserved.