Fizyka dla informatyków - Notatki w Internecie

Elektromagnetyzm - zadania


Trzy ładunki punktowe (+q, +q, -q) umieszczono w wierzchołkach trójkąta równobocznego. Określić natężenie pola i potencjał V:

Powtórzyć rachunki dla trzech takich samym ładunków (+q, +q, +q)

Rozwiązanie:
a)
Z zasady superpozycji wiadomo, że , gdzie są wektorami natężenia pochodzącymi od poszczególnych ładunków. Z prawa Culomba oraz definicji obliczamy poszczególne natężenia. Potencjał natomiast jest algebraiczną (tj. ze znakami) sumą wartości potencjałów pochodzących od poszczególnych ładunków.


W przypadku, gdy wszystkie ładunki są dodatnie mamy:

E = 0

b)

W przypadku, gdy badamy natężenie na boku trójkąta między ładunkami (+q) i (+q), wektory natężenia pochodzące od tych identycznych ładunków zniosą się. Pozostanie jedynie wektor natężenia pochodzący od ładunku (-q).

Zwrot tego wektora jest w kierunku ładunku (-q)

Potencjał:

W przypadku trzech jednakowych ładunków dodatnich, wartość natężenia wypadkowego nie zmieni się, zmieni się natomiast kierunek, tym razem zwrot w kierunku od ładunku (+q).

Zmieni się też potencjał:



Znaleźć gradienty następujących pól:

Rozwiązanie: W celu rozwiązania zadania należy zaznajomić się z kilkoma pojęciami:
Operator Hamiltona (nabla) jest to operator różniczkowy, który można formalnie traktować jako wektor.
Gradientem pola skalarnego nazywamy pole wektorowe


Wyznaczyć natężenie pola elektrostatycznego wytworzonego przez:

Rozwiązanie:
a) Problem najłatwiej rozwiązać stosując prawo Gaussa. Za powierzchnię Gaussowską wybieramy walec o osi symetrii prostopadłej do powierzchni wytwarzającej pole. Mamy wówczas:
gdzie: - względna przenikalność magnetyczna próżni, - względna przenikalność magnetyczna materiału płyty, - gęstość powierzchniowa ładunku, - koło "wycięte" przez walec na płycie, - powierzchnia walca.
Ponieważ całkowanie odbywa się po powierzchni zamkniętej, na całkę z lewej strony równania złożą się całki po pobocznicy i dwóch podstawach walca. Ponieważ jednak, wektor normalny pobocznicy jest równoległy do wektora natężenia , to ich iloczyn skalarny równy jest 0. W takim razie zostaje tylko całka po podstawach.

b) W tym przypadku, natężenia pól zsumują się między płaszczyznami, na zewnątrz natomiast się zniosą, gdyż wektory natężeń, pochodzące od obu płaszczyzn, mają te same wartości ale przeciwne zwroty. Mamy więc:



Wyznaczyć potencjał V i natężenie pola elektrostatycznego jako funkcję odległości od środka kuli o promieniu R, wewnątrz której znajduje się ładunek elektryczny rozłożony z gęstością objętościową spełniającą zależność , gdzie i a - stałe.

Rozwiązanie:
W celu wyliczenia natężenia i potencjału V należy rozpatrzyć 2 przypadki: UWAGA! Należy tak dobrać stałe całkowania aby potencjał był ciągły!


Wyznaczyć potencjał V i natężenie pola elektrostatycznego naładowanej, nieskończenie długiej, prostoliniowej, metalowej nici. Wykreślić jako funkcję odległości od osi nici wartości obu tych wielkości. Przyjąć, że gęstość liniowa ładunku na nici jest stała i równa .

Rozwiązanie:
Znów skorzystamy z prawa Gaussa.
Ze względu na symetrię problemu jako powierzchnię gaussowską wybieramy powierzchnię walca o promieniu r. Pole wytworzone przez nić musi być ze względu na symetrię zagadnienia polem wektorowym osiowym. Na powierzchni bocznej walca wartość E jest więc stała. Należy zauważyć, że wartość strumienia E przez podstawy walca jest równa 0. Wartość potencjału V wyliczamy w oparciu o wyliczone wcześniej E korzystając z wzoru
Ostatecznie


Sformułować i przedyskutować równania Maxwella. Jakie wnioski dotyczące tych pól wynikają z otrzymanych równań gdy:

Rozwiązanie: Równania Maxwella w postaci całkowej i różniczkowej
Z postaci całkowej w różniczkową przechodzimy dzięki poniższym twierdzeniom: Przykład przejścia z postaci całkowej na różniczkową dla prawa Gaussa dla pola elektrycznego:

Ponieważ powyższe równanie musi być słuszne dla dowolnej objętości V - muszą być równe funkcje podcałkowe, tzn.


Korzystając z równań Maxwella oraz tożsamości

sformułować zasadę zachowania ładunków elektrycznych (równanie ciągłości):

Rozwiązanie:
Z praw Maxwella wiemy, że:
Działając na to równanie obustronnie operatorem nabla otrzymujemy:
skąd przy (także z praw Maxwella):
po podstawieniu otrzymujemy:


Jaką siłą działają na siebie dwa równoległe przewodniki o długości l umieszczone w odległości a, przez które płyną prądy o natężeniach I1 i I2? Na podstawie wyniku sformułować definicję ampera absolutnego.

Rozwiązanie:
Korzystając z prawa Ampera, znajdujemy natężenie pola magnetycznego pochodzącego od przewodu (1) w odległości a od przewodu:
Ponieważ przewodnik (2) umieszczony jest w polu przewodu (1), więc działa na niego siła elektrodynamiczna:

Przyjmując teraz: a=1m, I1=I2=1A otrzymujemy wartość siły, przypadającej na jednostkę długości, z jaką przyciągać się przewodniki oddalone o jednostkową odległość, w których płyną prądy o jednostkowych natężeniach: F=2 10-7 N.


W polu długiego przewodu, w którym płynie prąd I1 znajduje się ramka prostokątna o wymiarach axb, przez którą płynie prąd I2. Odłegłość osi symetrii ramki od przewodu wynosi c. Obliczyć siłę i moment siły działający na ramkę gdy:

a)
Siła elektrodynamiczna działająca na elementy ramki wynosi dla każdego boku, przy czym siły działające na boki a ramki równoważą się i do siły wypadkowej nic nie wnoszą. Wartości indukcji B1 i B2 pochodzą od przewodnika z prądem I1 a zależą od odległości boku ramki od tego przewodnika. Aby znaleźć te wielkości korzystamy z prawa Ampera.
Ostatecznie:


Natomiast wypadkowy moment działający na ramkę równy jest 0.

b)

Siła elektrodynamiczna działająca na boki ramki o długości a w tym wypadku też będzie równa zero, a siły działająca na boki ramki o długości b są równe co do wartoci. Siła ta wynosi:

Siłę wypadkową najlepiej jest obliczać z twierdzenia cosinusów. Po prostych obliczeniach otrzymujemy, że:


W obliczeniach momentu działającego na ramkę, należy zwrócić uwagę na zależnoci trygonometryczne na rysunku.



Korzystając z prawa Ampera oraz Biota-Savarta-Laplace'a wyznaczyć wartość natężenia pola magnetycznego w punkcie P na rysunku poniżej. Dane jest natężenie prądu I oraz promień pętli R.

Rozwiązanie:
Do rozwiązania zadania wykorzystamy prawo Ampera oraz prawo Biota-Savarta-Laplace'a. Wartość natężenia pola magnetycznego H w punkcie P najlepiej wyznaczyć jako sumę dwóch natężeń H1+H2, gdzie H1 to wartość natężenia pola magnetycznego w odległości R od nieskończenie długiego prostoliniowego przewodnika,
zaś H2 to wartość natężenia pola magnetycznego w środku pierścienia o promieniu R,

Wartość H1 obliczamy korzystając z prawa Ampera. Podczas obliczeń warto zauważyć, że H1 można wyłączyć przed znak całki. Wartość H2 obliczamy korzystając z prawa Biota-Savarta-Laplace'a. Po wyliczeniu wartości indukcji magnetycznej korzystając z zależności wyliczamy wartość H2.
Odpowiedź:


Znaleźć ruch przewodnika spadającego w polu grawitacyjnym wzdłuż pary przewodów zwartych oporem R. Masa poprzeczki m, długość poprzeczki l, opór poprzeczki i przewodów jest zaniedbywalny w porównaniu z oporem R. Prostopadle do płaszczyzny przewodów działa stałe pole magnetyczne o indukcji B. Prędkość początkowa poprzeczki vO=0.

Rozwiązanie:

Rozwiązując zadanie należy skorzystać z prawa indukcji Faraday'a oraz prawa Ohma.

Na początku, gdy prędkość poprzeczki v0=0 jedyną siłą działającą na poprzeczkę jest siła ciężkości Q=mg. Należy zauważyć, że poprzeczka spadając powoduje zmianę wartości strumienia indukcji magnetycznej (bo zmienia się wartość powierzchni przez którą przenika pole). Na skutek zmiany wartości strumienia w obwodzie pojawia się prąd indukcyjny.

Wówczas na ramkę zaczyna działać siła elektrodynamiczna.
Siła elektrodynamiczna to siła, która działa na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym a jej wartość liczymy ze wzoru .
Kierunek i zwrot siły wyznaczamy z reguły trzech palców lewej dłoni. Kierunek tej siły jest taki sam jak siły ciężkości Q, lecz zwroty tych sił są przeciwne. Wypadkowa siła działająca na poprzeczkę jest różnicą siły ciężkości i siły elektrodynamicznej. Aby wyliczyć zależności x(t), należy najpierw rozwiązać równanie różniczkowe niejednorodne pierwszego rzędu, w którym niewiadpmą jest prędkość v, a następnie obustronnie całkując otrzymamy zależność x(t). Stałą całkowania wyliczamy w oparciu o warunki początkowe: x(0)=0.

Autorzy: Szymon Nocoń, Piotr Nowak, Dariusz Kościelniak, Michał Kułakowski