Studia magisterskie „Remote sensing and GIS” obejmują zagadnienia związane bezpośrednio z teledetekcją i narzędziami geoinformatycznymi. Przedmioty specjalizujące w sposób przejrzysty obejmują trzy dziedziny: teledetekcję, GIS rozumiany jako Geographical Information Science i programowanie.
Studenci poznają zasady fotointerpretacji obrazu (tzw. rozpoznanie obrazów) stając się poszukiwanymi specjalistami (Ośrodek Rozpoznania Obrazowego, cyber bezpieczeństwo, monitoring granic w związku z nielegalną emigracją itp.).
Przedmiotem zajęć z teledetekcji jest automatyczne przetwarzanie obrazów teledetekcyjnych z wykorzystaniem różnych algorytmów w tym: korekcje atmosferyczne, uczenie maszynowe, zasilanie istniejących baz danych. W ramach zajęć studenci zapoznają się ze wszystkimi rodzajami danych teledetekcyjnych: optycznymi obrazami, termalnymi, mikrofalowymi oraz radarowymi.
Na uwagę zasługuje przedmiot obejmujący przetwarzanie obrazów hiperspektralnych, które obecnie są jedną z nowych, intensywnie rozwijanych technologii teledetekcyjnych. W związku z tym, że przetwarzanie tego rodzaju danych rożni się znacząco od przetwarzania innych danych teledetekcyjnych absolwent specjalności poszerzy swoje umiejętności w tym zakresie.
Na uwagę zasługuje również przedmiot obejmujący zagadnienia przetwarzania danych radarowych. Absolwenci zdobędą wiedzę oraz umiejętności związane z wykorzystaniem technologii interferometrycznej stosowanej do pomiarów osiadań, co jest również przedmiotem studiów na innych specjalnościach. Ponadto zdobędą wiedzę na temat szerszego wykorzystania obrazów radarowych np. w klasyfikacji obrazów na potrzeby monitorowania powodzi, wilgotności gleb czy pokrycia/użytkowania terenu.
Z kolei zajęcia: Digital Terrain Model, ALS, TLS dotyczą pozyskiwania danych laserowych z pułapu lotniczego, naziemnego i mogilnego na potrzeby tworzenia numerycznych modeli terenu i powierzchni terenu, w tym modelowania 3/4D między innymi budynków (na co jest również ostatnio bardzo duże zapotrzebowanie).
Oprócz przedmiotu kierunkowego: Geospatial Analysis proponowane są rozszerzenia wiedzy i umiejętności GIS w kierunku: powiązania technologii GIS z praktycznym wykorzystaniem, biorąc pod uwagę różne czynniki, inne niż techniczne: uwarunkowania poznawcze, socjologiczne, negocjacje środowiskowe, analizy kompromisu i ryzyka itp.
Studenci poznają obecnie dostępne technologie teledetekcyjnego pozyskiwania danych ze wszystkich pułapów: satelitarnych, lotniczych, dronów i platform naziemnych (tzw. teledetekcja bliskiego zasięgu). Zapoznają się z wykorzystaniem rejestracji w różnych zakresach spektralnych: promieniowanie widzialne, bliska i krótka podczerwień, promieniowanie termalne i mikrofalowe, oraz technik radarowych i lidarowych. Wykorzystywane będą obrazy komercyjne i darmowe powszechnie wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki. Dzięki współpracy z firmami fotolotniczymi zapoznają się praktycznie z procesem pozyskiwania danych lotniczych oraz samodzielnie będą pozyskiwać dane z kamer i skanerów naziemnych oraz z pułapu dronów.
Z przedmiotów kierunkowych, ogólnych będących przedmiotami również na innych specjalnościach należy wymienić: podstawy kartografii i baz danych w GIS, modelowanie procesów środowiskowych, programowanie aplikacji mobilnych, bezpieczeństwo informacji i raportowanie wyników badań.
W ramach specjalności studenci poznają metody przygotowania i przetwarzania danych teledetekcyjnych w jak najszerszym zakresie wykorzystując oprogramowanie komercyjne, open-source’owe oraz techniki wysokopoziomowego programowania(przykładowa oferta pracy: specjalista ds. GIS i teledetekcji.
Porównanie z innymi specjalnościami
Monitoring stężeń chlorofilu w wodach śródlądowych na podstawie danych satelitarnych
Rozkład przestrzenny temperatury uzyskany na podstawie danych satelitarnych Landsat 8
Badanie różnorodności gatunkowej roślinności parku miejskiego – lotnicze dane hiperspektralne
Monitoring terenów górniczych – dane satelitarne Sentinel 2
Modelowanie stref zagrożenia powodziowego z uwzględnieniem ryzyka
14-10-2021