Zestaw 14 (ruch ładunku w polu elektrycznym)
ZADANIA
1. Obliczyć przyśpieszenie, jakie nabywa jon H+ o masie m= 1,6.10-24 kg na swojej drodze swobodnej, poruszający się w komorze jonizacyjnej, jeżeli do elektrod komory przyłożono napięcie U = 2000V, a odległość między elektrodami d = 10cm.
2. Elektron spada swobodnie w próżni w polu elektrycznym płaskiego kondensatora. Odległość między okładkami kondensatora wynosi d. Po przebyciu drogi s = d/4 elektron uzyskał prędkość v = 106 m/s. Obliczyć napięcie kondensatora.
3. Pyłek o masie m i ładunku Q porusza się w kierunku poziomym ze stałą prędkością v między poziomymi okładkami kondensatora. Po jakim torze będzie poruszał się pyłek po przyłożeniu do kondensatora napięcia U ? Odległość między okładkami wynosi d. Rozważyć przypadek przy pominięciu wpływu pola grawitacyjnego i przy jego uwzględnieniu.
4. Pyłek o masie m = 1mg, naładowany ładunkiem Q = 10nC spada w próżni w polu płaskiego kondensatora naładowanego do napięcia U = 100V i ustawionego pionowo. Po jakim torze porusza się pyłek. Odległość między okładkami d = 0,1m.
5. Elektron krąży po okręgu o promieniu R dookoła naładowanej kuli. Natężenie pola na okręgu wynosi E. Obliczyć okres T obiegu elektronu.