Zestaw 6.
1. Na ciało o masie m = 1kg, poruszające się z prędkością Vo = 100m/s, w pewnej chwili zaczęła działać siła F = 10N w kierunku ruchu ciała.
a. na jakiej drodze S1 działała ta siła i jaką wykonała pracę, jeżeli czas jej działania wynosił t1 = 10s?
b. Jaką energię będzie miało ciało po upływie tego czasu?
c. Po jakim czasie t2 i po przebyciu jakiej drogi S2 zatrzymałoby się gdyby siła F działała w kierunku przeciwnym do ruchu?
2. Tramwaj o masie 20 000kg jedzie z prędkością v = 20km/godz. Jaką trzeba przyłożyć do niego siłę, aby zatrzymać tramwaj na drodze s = 10m, jeżeli współczynnik tarcia wynosi m =0,01?
3. Kula o masie m = 2kg została wystrzelona z prędkością Vo = 20m/s pionowo w dół z wysokości H = 250m i wryła się w ziemię na głębokość h = 20cm. Nie uwzględniając sił tarcia w czasie lotu w powietrzu, obliczyć średnią siłę tarcia działającą na kulę gdy zagłębiała się w ziemi.
4. Sanki zsuwają się ze szczytu toru o długości l pochylonego pod katem a do poziomu , a następnie wjeżdżają na tor poziomy. Wzdłuż całego toru na sanki działa siła tarcia. Współczynnik tarcia wynosi m . Obliczyć, jaką prędkość będą miały sanki u podnóża pochyłego toru i jaką drogę przebędą sanki po torze poziomym.
5. Dźwig unosi w górę ciężar o masie = 500kg ze stałym przyśpieszeniem a = 1,2m/s2 na wysokość h = 10m. Obliczyć pracę jaką wykona silnik dźwigu.