Zestaw 8 (ruch drgający)
ZADANIA:
1. Ciało o masie m=10g wykonuje drgania harmoniczne o amplitudzie A=10cm i częstotliwości n=100s-1. Obliczyć maksymalną wartość siły zawracającej i całkowitą energię drgań.
2. Sprężyna o współczynniku k, która jednym końcem jest zamocowana do ściany, na drugim końcu ma zamocowaną masę m leżącą na śliskiej podłodze. Masa została wprawiona w ruch drgający. Jak zmieni się częstotliwość drgań, jeżeli masa zostanie zwiększona n razy.
3. Probówka o przekroju S, obciążona śrutem , pływa częściowo zanurzona w wodzie. W pewnej chwili probówka została wepchnięta na pewną głębokość do wody i puszczona swobodnie. Obliczyć okres i częstotliwość drgań własnych próbówki.
4. Jak zmieni się okres drgań własnych wahadła matematycznego jeżeli zostanie ono przeniesione z powierzchni Ziemi na powierzchnię Księżyca. Jakich danych należy poszukać w tablicach astronomicznych?
5. Współczynnik sprężystości sprężyn resorów wagonu k=4900N/cm. Ciężar wagonu wraz z ładunkiem Q=64.104 N . Przy jakiej prędkości pociągu wagon ten wpadnie w rezonans w wyniku skoków kół na stykach szyn, jeżeli ma on cztery resory, a długość jednej szyny wynosi l=12,6m.