Zakres analizy, czyli liczba i rodzaj wykonywanych oznaczeń, uzależniony jest od celu, któremu służyć mają otrzymane wyniki oraz od pochodzenia, właściwości i przewidywanego użytkowania wody. Zależnie od celu badań, analizy dzielimy zazwyczaj na 3 grupy: hydrogeochemiczne, techniczne i balneologiczne (Macioszczyk, 1987).
Analizy hydrogeochemiczne wykonuje się np. podczas kartowania hydrogeologicznego, przy poszukiwaniu złóż surowców mineralnych, przy badaniach w celu ustalenia genezy wód podziemnych itp. W zależności od potrzeb wykonuje się analizę pełną, ogólną lub wskaźnikową.
Analizy techniczne wykonuje się przy ustalaniu jakości i zasobów wód podziemnych, w przypadku ich ujęcia dla celów pitnych lub na potrzeby gospodarcze. Analizę skróconą wykonuje się dla wstępnej oceny jakości wód. Analizy rozszerzoną i pełną oraz ewentualnie specjalną wykonuje się w celu ostatecznego udokumentowania zasobów wody.
Analizy balneologiczne wykonuje się przy badaniu bądź eksploatacji wód leczniczych i o właściwościach leczniczych. Oprócz wykonania podstawowych oznaczeń cech i składników w analizach tego typu oznacza się często gęstość wody, zawartość azotu, radonu i gazów szlachetnych, częściej i w szerszym zakresie oznacza się również mikroskładniki, głównie (decydujące o właściwościach leczniczych): Fe3+, F- , Br- , J- , siarkowodór i siarczki w postaci S, As, HBO2, H2SiO3, CO2.