O Autorze JEWL Przykłady Moje Przykłady Ściągnij JEWL

 

Dokumentacja JEWL


Ten dokument jest częścią biblioteki JEWL, wszelkie prawa zastrzeżone © John English 2000. Biblioteka JEWL może być rozpowszechniana publicznie zgodnie z założeniami Powszechnej Licencji Publicznej GNU (wersja angielska),i może być kopiowana, rozpowszechniana i używana zgodnie z jej zasadami. Sugestie, komentarze, błędy i modyfikacje powinny być przesyłane do autora.<je@brighton.ac.uk>.

Przetłumaczył Piotr Śliwka <sliwka@student.uci.agh.edu.pl>.

Najnowsza wersja JEWL może zostać ściągnięta ze strony domowej JEWL http://www.it.bton.ac.uk/staff/je/jewl/download.htm.


O JEWL

JEWL (John English's Window Library - Biblioteka Okienkowa John'a English) jest kompilacją pakietów dla języka Ada przeznaczoną dla początkujących, która pozwala budować w miarę zaawansowane aplikacje GUI (Graphic User Interface) bez większego wysiłku. Myślą przewodnia stworzenia tego narzędzia było to, że początkujący są często sfrustrowani z powodu wyłącznie tekstowego interfejsu, który oferuje standardowa biblioteka Ady i narzekają, że woleliby uczyć się Visual Basic albo Javy, głównie z powodu możliwości stworzenia nowocześnie wyglądających programów przy minimalnym wysiłku.

Intencją biblioteki JEWL jest dostarczenie narzędzia do okienkowego programowania w Adzie, które będzie na tyle proste, że będzie można go użyć od prostego wypisania na ekranie "Witaj Świecie!" do bardziej zaawansowanych. Z tego powodu nacisk został położony raczej na prostotę obsługi niż na zawarcie w nim wszystkiego, co dotyczy budowania okien. Istniejące pakiety GUI są często zbyt oszałamiające dla początkujących z możliwościami, jakie oferują i osiągają elastyczność kosztem złożoności. Jako rezultat, ręczne wpisywanie graficznego interfejsu może być niezwykle trudne. Języki jak Visual Basic używają graficznej aplikacji, by uniknąć potrzeby pisania wszystkiego samemu, ale często kod zwracany przez taką aplikację jest zbyt trudny do zrozumienia. Przy produkcji oprogramowania nie jest to duży problem, ale w nauce może skutecznie przesłonić studentowi zrozumienie, o co naprawdę chodzi. Łatwo także studentom zboczyć z drogi do ciągłego ulepszania wyglądu interfejsu kosztem bardzo pożądanej funkcjonalności.

JEWL jest stosunkowo nieelastyczny w porównaniu z innymi narzędziami przeznaczonymi do wytwarzania kodu i daje dostęp tylko do ograniczonego wachlarza funkcji, ale jest wciąż wystarczający do szerokich zastosowań w programach dla początkujących. Został stworzony w ten sposób, że program używający graficznego interfejsu może zostać napisany ręcznie tak, że struktura programu wynikowego będzie podobna do równorzędnego programu opartego na tekstowym interfejsie.

W JEWL znajdują się trzy podstawowe pakiety:

JEWL.IO może być używane mniej lub bardziej jako zamiennik dla Ada.Text_IO (chociaż nie wszystkie funkcje Ada.Text_IO są wspomagane, do tego JEWL.IO posiada także pewne specjalne funkcje), z drugiej strony JEWL.Windows jest podstawowym pakietem, który jest zainstancjonowany używając dyskretnego typu wymieniania różnych komend dla kontroli GUI.JEWL.Simple_Windows jest predefiniowaną instancją JEWL.Windows, która generuje wartości typu znakowego (Character) dla kodów komend. Program oparty na JEWL.Windows lub JEWL.Simple_Windows będzie zwykle używał prostej pętli wydarzeń by pobrać następną komendę z graficznego interfejsu i na nią odpowiedzieć, lecz zamysłem jest by programy pojawiały się synchronicznie i proceduralnie niż za pomocą wydarzeń. W szczególności łatwą rzeczą byłoby zastąpienie graficznego interfejsu JEWL poprzez tekstowe menu, które jednak zwykle nie jest celowe.

JEWL.IO używa graficznych dialogów dla wejścia, które są zbudowane używając funkcji JEWL.Simple_Windows.JEWL.IO, JEWL.Windows i JEWL.Simple_Windows mogą być użyte jednocześnie w programie jeśli jest to wymagane.

Dokumentacja dla pakietów JEWL:

Poniższe dokumenty są połączeniami do następujących wersji HTML specyfikacji pakietu:

Mam nadzieję, że ta biblioteka Ci się przyda i jestem otwarty na wszelkie komentarze i sugestie, które pomogłyby mi ją usprawnić.

John English, Styczeń 2001
Email: je@brighton.ac.uk



Dokumentacja JEWL —
© John English 2000,

przetłumaczył Piotr Śliwka 2004