Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
GAZ-SYSTEM S.A. wspiera inicjatywy edukacyjne na
Akademii Górniczo-Hutniczej

dodano: 18 kwietnia 2011
Dzięki zaangażowaniu GAZ-SYSTEM S.A. możliwe było wyposażenie pracowni w nową wersję oprogramowania SIMONE, które pozwoli śledzić pracę sieci gazowej studentom Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziału Energetyki i Paliw. Praktyczne zastosowanie symulatora w gazownictwie przesyłowym zaprezentował podczas wykładu na AGH 7 kwietnia 2011 r. Maciej Szeniawski z Pionu Krajowa Dyspozycja Gazu GAZ-SYSTEM S.A.
Międzywydziałowe Laboratorium Numeryczne Logistyki i Zarządzania wykorzystywane jest do analizy pracy sieci gazowych, zarówno przesyłowych, jak i dystrybucyjnych. Oprogramowanie umożliwia symulowanie ustalonych i zmiennych w czasie przepływów gazu w sieciach wysokiego i niskiego ciśnienia.
Powstanie Laboratrium jest podyktowane programem kształcenia na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach II stopnia na Wydziale Energetyki i Paliw, w ramach obowiązkowych przedmiotów specjalistycznych. Nowa pracownia będzie również służyć studentom na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu. "Zajęcia prowadzone w oparciu o symulatory, które mają swoje praktyczne zastosowanie w branży gazowniczej, zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Wymogiem czasu kształcenia przyszłych inżynierów gazownictwa w Polsce jest także umiejętność wykorzystania oprogramowania do zarządzania sieciami gazowniczymi - staje się to standardem nauczania europejskiego" - powiedział prof. Stanisław Nagy, kierownik Katedry Inżynierii Gazowniczej.
Tego rodzaju obliczenia symulacyjne wykonywane są na co dzień w GAZ-SYSTEM S.A. Aktualnie Spółka posiada dwie niezależne instalacje oprogramowania SIMONE - off-line oraz on-line. Instalacja off-line wykorzystywana jest m.in. do: analizy technicznej, wyznaczania zarezerwowanej i dostępnej zdolności przesyłowej oraz obliczeń wspomagających przy planowaniu rozbudowy systemu przesyłowego. Instalacja on-line wspomaga bieżącą pracę dyspozytora. Jest również używana w cyklicznych obliczeniach w oparciu o prognozowane zapotrzebowanie w punktach wyjścia oraz przy weryfikacji kalibracji modelu sieci.
"Zakup nowej wersji oprogramowania SIMONE został podyktowany potrzebami programowymi AGH, jak również pozytywnymi doświadczeniami w pracy z wersją wcześniejszą. W poprzednich latach w trakcie jednego roku akademickiego kontakt z programem miało około 30 studentów, a szczegółowe zapoznanie się z nim i dłuższą pracę prowadziło 10 osób. Obecnie liczba ta zwiększyła się do 60 osób, w tym około 40 studentów ma możliwość częstszego korzystania z programu" - poinformował koordynator Laboratorium dr Krzysztof Kogut, adiunkt Katedry Technologii Paliw AGH.
Powstanie Międzywydziałowego Laboratorium Numerycznego Logistyki i Zarządzania Sieciami Przesyłowymi jest jednym z projektów zrealizowanych na mocy porozumienia o współpracy w zakresie działalności dydaktycznej oraz wymiany informacji naukowo-technicznej, zawartego 19 kwietnia 2010r. między Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, a Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Porozumienie jest realizowane we współpracy z Wydziałem Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziałem Energetyki i Paliw AGH. Obok wspierania rozwoju bazy dydaktycznej i naukowo-badawczej, umowa dotyczy również współorganizowania konferencji naukowych. Najbliższa, XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna OIL-GAS AGH 2011, poświęcona "Nowym metodom i technologiom w geologii naftowej, wiertnictwie, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwie" odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca 2011 r.
Zgodnie z przyjętym Programem Corporate Social Responsibility GAZ-SYSTEM S.A. aktywnie angażuje się w dialog z otoczeniem oraz wspiera inicjatywy z zakresu ekologii i edukacji. Akademia Górniczo-Hutnicza jest pierwszą uczelnią techniczną, z którą Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. rozpoczął współpracę w ramach długofalowego projektu wspierania działań proedukacyjnych. Jedną z form współpracy jest umożliwienie odbycia praktyk specjalistycznych przez studentów AGH.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób.
GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
Kontakt:
Małgorzata Polkowska
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
Tel. (22) 220 15 46, 691-911-217
 
 
 
 
 
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut