|
| |
Strona główna - Aktualności |
|
Stimulation Optimization of Unconventional Resources – Improved Modeling from First Physics Optymalizacja stymulacji złóż niekonwencjonalnych - Lepsze modelowanie na podstawie wstępnych pomiarów dodano: 15 maja 2013
|
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Marisela Sanchez-Nagel z Itasaca Houston
|
Wykład odbędzie się w dniu 23 maja 2013 o godzinie 12:00 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30. |
Informacje na temat wykładu |
|
Od momentu wielkiego sukcesu złoża gazu łupkowego Barnett oraz od chwili odkrycia ogromnych globalnych rezerw tego czystego źródła energii, rozwój wydobycia gazu łupkowego stał się głównym tematem zarówno dla przedsiębiorstw energetycznych jak i dla organizacji rządowych.
Jednak rozwój wydobycia gazu ze złóż łupkowych pozostaje wyzwaniem ekonomicznym ze względu na istotne kwestie rozwoju, takie jak prawidłowe szacowanie zasobów i złoża, optymalizację procesu wydobycia oraz prawidłowe oszacowanie wydajności wydobycia i zasobów całkowitych złoża.
Wyzwania te często są w dużym stopniu zależne od znacznej złożoności i różnorodności szczelinowania warstwy łupków.
Ze względu na bardzo niską przepuszczalność warstwy łupkowej (nanodarcy), w celu osiągnięcia ekonomicznie opłacalnej wydajności, wymagane jest wielostopniowe szczelinowanie hydrauliczne.
Jednak miliardy dolarów rocznie wydawane są na szczelinowanie hydrauliczne metodą prób i błędów i/lub na analizowanie wyników wydobycia na podstawie wykonanych odwiertów.
Dzieje się tak, ponieważ konwencjonalne narzędzia szczelinowania hydraulicznego, bazujące zazwyczaj na prostych dwuwymiarowych rozwiązaniach analitycznych opracowanych ponad 40 lat temu, nie wystarczają do rozpoznania i prawidłowego zrozumienia złożonych procesów hydrauliczno-temperaturowo-mechanicznych związanych z propagacją płuczki szczelinującej w naturalnie spękanym górotworze.
Wiele założeń i rozwiązań empirycznych zostało opracowanych w celu rozwiązania ograniczeń ogólnych narzędzi projektowych, ale zdolność prognozowania tych modeli dla nowych złóż i nowych warunków gaologicznych/petrofizycznych jest zazwyczaj bardzo ograniczona.
Dostępne metody numeryczne umożliwiają wykorzystanie szczelinowania hydraulicznego w naturalnie spękanych formacjach, jak w złożach gazu łupkowego, a któe są oparte na podstawach mechaniki i przepływów w spękanych formacjach.
Techniki te umożliwią przemysłowi zdobyć większą wiedzę oraz zrozumieć geometrię i intensywność naturalnego spękania, właściwości hydromechaniczne szczelinowania, oraz naprężenia wywołane płuczką szczelinującą na różne parametry eksploatacyjne jak np. odległości szczelin, lepkość płuczki, objętość zatłaczanej płuczki, wielkość strumienia czy ciśnienie.
Dodatkowo, wspomniane metody numeryczne mogą także zapewnić środki, aby w bezpośredni sposób określać aktywność mikrosejsmiczną, która oferuje zaawansowane narzędzie do walidacji metod szczelinowania hydraulicznego oraz doprowadzić do poprawy narzędzi do prognozowania optymalizacji szczelinowania hydraulicznego. |
|
Marisela Sanchez-Nagel jest dyrektorem generalnym oraz głównym inżynierem w przedsiębiorstwie Itasca Houston - oddział ropy i gazu Itasca International, globalnego przedsiębiorstwa konsultingowego w sprawach geomechaniki i oprogramowania.
Sanchez-Nagel posiada tytuł licencjalta w zakresie inżynierii górniczej, tytuł magistra w zakresie inżynierii geotechnicznje oraz tytuł doktora z inżynierii geologicznej.
Jako specjalista i praktyk, od prawie 20 lat prowadziła analizy inżynierskie i modelowanie dla przemysłu naftowego i gazowniczego w zakresie analizy naprężeń, geomechanicznego modelowania 3D, stabilności odwiertów, zagęszczania i osuwania, a także charakterystyki szczelinowania hydraulicznego złóż na całym świecie. |
|
Distinguished Lecturer Program został uruchomiony w roku 1961. Początkowo uczestniczyło w nim trzech wykładowców, a sam program finansowany był przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udzieliła konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers). Obecnie, każdego roku oferowanych jest ponad 450 prezentacji, a każda sekcja ma możliwość zaproszenia maksymalnie trzech wykładowców. |
|