Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
Reservoir and Fluid Characterization with Formation Testers: Reducing Asset Uncertainties
Charakterystyka zbiornika i płynów złożowych za pomocą Testerów Formowania: Zmniejszenie niepewności oceny zasobów

dodano: 25 września 2018
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Cosan Ayan z Schlumberger.
 
Wykład odbędzie się w dniu 4 października 2018 o godzinie 16:00 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
 
Testery Formowania (TF) są znane już od ponad 50 lat. Na początku lat 90-tych XX wieku pojawiły się Przewodowe Testery Formowania (PTF), które zmodernizowały ich zastosowanie poprzez lepsze pobieranie próbek płynów złożowych, pomiary przepuszczalności i anizotropii oraz podstawową analizę płynów z odwiertów. Obecnie technologia ta rozwija się zarówno w zakresie sprzętowym, jak i oprogramowania, ponieważ wkraczamy w nową erę w testowaniu formacji złożowych. Podczas gdy przemysł dąży do obniżenia kosztów, kompromisy w zakresie charakterystyki zbiorników i płynów złożowych mogą ograniczać uruchamianie nowych projektów, a powstające aplikacje TF są dobrze przygotowane, aby dostarczyć krytycznych odpowiedzi w celu zmniejszenia niepewności oceny zasobów. W tym wykładzie krótko scharakteryzujemy istniejący i powstający sprzęt i oprogramowanie do testowania formacji, a skupimy się na zastosowaniach pozyskanych i zinterpretowanych danych charakteryzujących złoza i płyny złożowe. Omówimy analizę gradientu ciśnienia i konsekwencje błędów wyznaczania gradientu dla inżynierów złożowych. Przeanalizujemy wpływu zanieczyszczenia osadem olejowym na niepewność oceny płynów i wybór typów wlotów podczas czyszczenia. Omówione zostaną najnowszze czujniki do analizy płynów w otworach wlotowych i wprowadzona zostanie nowa metoda głębokiego badania w warunkach nieustalonych. Testy naprężeń in-situ z PTF zostaną przedstawione przy użyciu narzędzi wiertniczych i inżynierii złożowej. Kwestie te zostaną omówione na przykładach rzeczywistych. Na koniec zostaną przedstawione pożądane cechy kolejnej generacji PTF.
 
Cosan Ayanbył doradcą ds. inżynierii złożowej w centrali firmy Schlumberger Wireline z siedzibą w Paryżu we Francji, który zdecydował się na wcześniejszą emeryturę w czerwcu 2017 r. Cosan brał udział w kilku międzynarodowych projektów m.in. w Houston w USA, Jakarcie w Indonezji, w Aberdeen w Wielkiej Brytanii, Abu Dhabi w ZEA oraz w Kairze w Egipcie. Ukończył Middle East Technical University, Ankara (licencjat), studia magisterskie i doktoranckie na Texas A&M University, College Station. Wszystkie stopnie uzyskał w inżynierii naftowej. Jest autorem ponad osiemdziesięciu pięciu artykułów technicznych z zakresu badań odwiertów i inżynierii złożowej, a w latach 2005-2006 był wykładowcą SPE Distinguished Lecturer. Cosan, w latach 2007-2010, był redaktorem naczelnym czasopisma SPE Reservoir and Evaluation Engineering i byłedytorem serii e-booków SPE na temat "Getting Up-To-Speed: Formation Testing". We wrześniu 2015 Cosan otrzymał wyróżnienie SPE Formation Evaluation Award.
 
Distinguished Lecturer Program jest jednym z najbardziej popularnych programów prowadzonych przez SPE. Każdego roku wybieranych jest od 30 do 35 ekspertów z branży naftowej i gazowniczej, którzy dzielą się z członkami SPE swoją wiedzą na temat najnowszych technologii i trendów w przemyśle.
Program został uruchomiony w roku 1961 i początkowo uczestniczyło w nim zaledwie trzech wykładowców. Aktualnie w ramach programu do każdej Sekcji SPE na świecie wysyłani są znakomici wykładowcy z maksymalnie trzema wykładami w ciągu roku. W sumie daje to ponad 550 wykładów na całym świecie.
Celem programu jest zapewnienie każdej sekcji SPE znakomitych wykładowców na spotkaniach sekcji i przedstawienie najnowszych technologii i trenów w przemyśle. Program promuje misję SPE do gromadzenia, rozpowszechnianie i wymiany wiedzy technicznej. Program jest finansowany przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udziela konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers).
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut