Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
Compositional Simulation that is Truly Compositional

dodano: 15 października 2019
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Russell T. Johns z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.
 
Wykład odbędzie się w dniu 24 października 2019 o godzinie 13:00 w sali 120 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
 
W prezentacji przedstawiono, dlaczego etykietowanie jest „starym myśleniem” i jak etykietowanie generuje nieciągłości i błędy symulacji w procesach kompozycyjnych. Obecne symulatory składu obejmują modelowe równanie stanu płynów, ale nie uwzględniają wpływu składu na względną przepuszczalność, ciśnienie kapilarne i obliczenia strumienia siatki blokowej. Na przykład względna przepuszczalność nadal opiera się na „starym myśleniu” związanym z oznaczaniem faz jako „ropa naftowa, gaz i woda”. Etykietowanie powoduje znaczne nieciągłości, które mogą powodować niedokładności i niestabilność w symulacjach procesów kompozycyjnych, takich jak np. wspomaganego wydobycia ropy (EOR). Kilka przykładowych przypadków, w tym zalanie surfaktantem, podano przy użyciu nowego typu symulatora składu z usuniętymi wszystkimi etykietami. Jednym ze składników nowego symulatora jest opracowanie równania stanu (EoS) dla względnych przepuszczalności, które eliminuje znakowanie fazowe. Model względnej przepuszczalności jest oparty na fizyce i przechwytuje złożone efekty histerezy poprzez nasycenie i łączność faz, a także zmieniającą zwilżalność, napięcie międzyfazowe i morfologię porów. Wyniki pokazują większą niezawodność, lepszą dokładność, krótszy czas obliczeń i mniej niestabilności po usunięciu etykietowania fazowego.
 
Russell T. Johns jest pracownikiem Katedry Energetyki i Nauk Mineralnych na Wydziale Energetyki i Inżynierii Mineralnej Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Pełnił także funkcję kierownika ds. Symulacji Energi w zakresie zachowania płynów i interakcji międzyskalnej, a obecnie jest redaktorem naczelnym czasopism SPE i dyrektorem konsorcjum Enhanced Oil Recovery w EMS Energy Institute na Penn State University. Dr Jones ma ponad 250 publikacji na temat wspomaganego wydobycia ropy, termodynamiki i zachowania fazowego, niekonwencjonalnej inżynierii gazowej, przepływów wielofazowych w mediach porowatych i testowania odwiertów.
 
Distinguished Lecturer Program jest jednym z najbardziej popularnych programów prowadzonych przez SPE. Każdego roku wybieranych jest od 30 do 35 ekspertów z branży naftowej i gazowniczej, którzy dzielą się z członkami SPE swoją wiedzą na temat najnowszych technologii i trendów w przemyśle.
Program został uruchomiony w roku 1961 i początkowo uczestniczyło w nim zaledwie trzech wykładowców. Aktualnie w ramach programu do każdej Sekcji SPE na świecie wysyłani są znakomici wykładowcy z maksymalnie trzema wykładami w ciągu roku. W sumie daje to ponad 550 wykładów na całym świecie.
Celem programu jest zapewnienie każdej sekcji SPE znakomitych wykładowców na spotkaniach sekcji i przedstawienie najnowszych technologii i trenów w przemyśle. Program promuje misję SPE do gromadzenia, rozpowszechnianie i wymiany wiedzy technicznej. Program jest finansowany przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udziela konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers).
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut