APARATURA
znajdująca się w dyspozycji Laboratorium
Elektrochemiczny analizator BAS 100 B/W wykonujący pomiary z wykorzystaniem większości technik woltamperometrycznych (polarografia, woltamperometria, chronoamperometria). Analizator ten wyposażony jest w kapiącą elektrodę rtęciową o kontrolowanym wzroście (CGDME), elektrody stałe, klatkę Faradaya.
Potencjometryczny zestaw do pomiarów z wykorzystaniem elektrod jonoselektywnych.
Spektrofotometr UV-VIS Cintra 10. Sterowany przy pomocy zewnętrznego komputera system dwuwiązkowy, o bezpośrednim odczycie. Źródło światła wyposażone w 50 W lampę halogenową i 30 W lampę deuterową. Automatyczna zmiana źródła światła przy 350 nm, z automatycznym włączaniem i wyłączaniem źródła zgodnie z długością fali. Zakres widmowy 190-1200 nm. monochromator w układzie Czerny-Turnera z holograficzną siatką dyfrakcyjną
Chromatograf jonowy IC Knauer z pompą Knauer K-501 wyposażonym w detektor konduktometryczny Alltech 550 oraz supresor Eris 1000. Zestaw ten umożliwia wykrywanie i ilościowe oznaczanie mieszanin anionów w jednej próbce oraz oznaczanie niektórych kationów w wodzie, przede wszystkim metali alkalicznych i jonu amonowego.
Chromatograf cieczowy HPLC „Varian Star” z pompą 9012, autosamplerem 9100 oraz detektorem UV/VIS 9050 pracującym w zakresie 190-700 nm. Zestaw daje możliwości oznaczania szerokiego spektrum związków organicznych, które absorbują we wspomnianym zakresie długości fali.
Chromatograf gazowy HP 5890 II Serii z dwoma portami nastrzykowymi Split/splitless z detektorem masowym MS HP 5971 oraz z detektorem AFS (Tekran 2500). Zastosowanie do identyfikacji i oznaczeń ilościowych złożonych mieszanin. Zestaw daje możliwości oznaczania form specjacji rtęci w próbkach środowiskowych.
Mineralizator mikrofalowy Plazmatronika przeznaczonym do rozkładu próbek na drodze chemicznej, metodą mokrą, w naczyniach zamkniętych, pod zwiększonym ciśnieniem. Proces rozkładu wspomagany jest energią mikrofal. Mikrofale pochłaniane są przez polarne rozpuszczalniki (zwykle stęż. kwasy) w wyniku czego podniesiona zostaje ich temperatura, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia i szybkie roztworzenie/ mineralizację próbki. Otrzymany materiał poddaje się analizie ilościowej lub jakościowej, w chemicznych lub fizykochemicznych metodach analizy.
Laboratoryjny piec muflowy typu PLM 7/2,5 (temperatura maks. 1150 0C). Rodzaj sterowania piecem umożliwia zaplanowanie czasu dochodzenia pieca do zadanej temperatury, czasu wygrzewania próbki, czasu studzenia pieca i wyłączenia aparatury po skończonej pracy.
|