Język Python

Python jest językiem progemaowania ogólnego przeznaczenia, zawiera szereg bogatych zestawów bibliotek standarfowych. Jest językiem czytlelnym, zwięzłym o przejrzystym kodzie źródłowym, dostępny dla wielu platform.

Python jest językiem intepretowany inaczej można powiedzieć, że jest dynamicznie uruchamiany przez tak zwany interpreter, nie tworzy tak zwanych binarek.

Zastosowania

Instalacja Pythona

Aby rozpocząć przygodę z pythonem należy:

1. Instalacja intepretera

Intepreter pozwala nam na uruchomienie programu dynamicznie bez kompilacji. Intepreter instalujemy z oficjalnej strony pythona https://www.python.org/ Przy instalacji dodatkowo zaznaczamy Add Python to PATH aby mieć możliwość wpisywania w wierszu poleceń poleceń pythonowych

UWAGA

Są dostępne dwie wersjie pythona: python wersji 2 i wersji 3. Zaczynamy od wersji 3. Wcześniejsze wersje są stosowane do wczesnej kontatybilności z bibliotekami.

2. Instalacja środowiska programistycznego

Mamy do dyzpozycji wieleśrodowisk programistycznych do pythona. Dwie propozycję środowisk porgramistycznych:

UWAGA

Środowisko programistyczne VSCode nie ma domyślnie zainstalowanego modułu do języka python trzeba go zainstalować. Zakładka Extensions -> Wyszukiwarce wpisać python.

3. Instalacja bibliotek

Do instalacji dodatkowych bibliotek służy polecenie pip install wydawane z lini poleceń np:<br> pip install numpy

4. Sprawdzenie działania

  1. Za pomocą lini poleceń Dla systemu winodws: Start->Wiersz poleceń wpisyjemy python przejdziemy wtedy do intepretera i wpisujemy:

Wynikiem wykonania funkcji powinno być wypisanie tekstu. Jeśli wystąpił błąd upewnij się czy przy instalacji została zainstalowana opcja z dodaniem do ścieżki.

  1. Sprawdzenie działania środowiska programistycznego Musimy na początek stworzyć plik z rozszerzeniem .py. W stworzonym pliku wpisujemy polecenie:

Wynikiem działania programu powinien być komunikat zawarty w funkcji print

Anaconda

Anaconda to dystrybucja języków programowania Python i R do obliczeń naukowych (nauka o danych, aplikacje do uczenia maszynowego, przetwarzanie danych na dużą skalę, analizy predykcyjne itp.).

Instalacja Ancondy

Instalujemy z oficjalnej strony wersję open source individual edition https://www.anaconda.com/

UWAGA

Przy instalacji należy zaznaczyć checkbox-a "Add Anaconda to my PATH enviroment variable" aby mieć dostęp z paska startu do Anaconda Navigaotr, który umożliwia szybkie uruchomienie środowiska.

Manager pakietów conda

Conda pozwala na instalacje pakietów do Anacondy, tworzeniu nowych środowisk i przełaczaniu się miedzy nimi. Conda jest uruchamiana z wiersza poleceń Anaconda Prompt.

UWAGA

Najlepiej Anaconda Prompt uruchomić z prawami administratora aby nie było problemów z uprawnieniami (na Windosie uruchamiamy przez klikniecie prawym przyciskiem myszki na Anaconda Prompt i klikamy uruchom jako administrator).

Lista kilku przydatnych komend do obsługi conda

Zarządzanie środowiskiem

Zalecane jest dla każdego projektu tworzyć nowe środowisko pozwala to na kontatybilność bibliotek i wersji języka python. Przy właczeniu operujemy na bazowym środowisku base.

Kilka przydatnych komend

Zarządzanie pakietami komendy

Plik yaml

Aby utworzyć lub zaktualizować środowisko, możesz użyć pliku tekstowego z listą niezbędnych modułów. Ten plik jest zapisywany w formacie yaml. Załóżmy, że plik new_env.yaml zawiera listę modułów:

Przykład

name: new channels: \- conda-forge dependencies: \- python=3.6 \- numpy \- pandas

Narzędzia

Ipython

Mówiąc najprościej, jest to nowoczesna, interaktywna konsola interpretera języka Python.

Jupyter Notebook

Wcześniej znany jako Ipython Notebok, jest to interaktywne środowisko obliczeniowe, w którym można łączyć wykonywanie kodu, tekst sformatowany, matematykę, wykresy i multimedia.

Zmiana wyglądu Jupyter Notebook

Gdy chcemy mieć inny wygląd jupytera należy wykonać

  1. Uruchamiamy konsole na środowisku base
  2. Instalujemy: conda install -c conda-forge jupyterthemes
  3. Uruchomienie:
    • jt -l - lista wyglądów
    • jt -t theme_name - wybranie wyglądu
    • jupyter notebook - uruchomienie notbooka
    • jt -r - przywrócenie domyślnego wyglądu
  4. Wymagania: Stylowe rozszerzenie przeglądarki (dostępne dla Chrome, Firefox)

Zadanie

Zainstaluj pythona w najnowszej wersji oraz anaconde a następnie:

Przydatne linki