Z życia Katedry

Zajęcia terenowe w ML System


W dniu 24. 05. 2016 roku grupa studentów III roku studiów pierwszego stopnia z profilu dyplomowania energetyka oraz członków Koła Naukowego Mechaników Energetyków odbyła zajęcia terenowe w firmie ML System w Zaczerniu koło Rzeszowa.


ML System zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem zintegrowanych systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących uzyskiwaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. ML System jest producentem ogniw i modułów fotowoltaicznych przeznaczonych dla integracji z budynkami. Moduły produkowane przez ML System posiadają dodatkowe cechy takie jak: wysoka izolacja cieplna, akustyczna, szczelność na wodę opadową, podwyższona wytrzymałość mechaniczna, funkcja topnienia śniegu, lub grzania pomieszczeń.


ML System prowadzi zaawansowane prace badawcze w zakresie własności prototypowych ogniw fotowoltaicznych i nowych materiałów wykorzystywanych w fotowoltaice.


Fotowoltaiczne Centrum Badawczo Rozwojowe (FCBR) prowadzi badania naukowe oraz prace rozwojowe zarówno na własne potrzeby jak i na zlecenie, głównie w obszarze nanotechnologii, w tym m.in. badania:
     Właściwości elektrochemicznych nanomateriałów
     Struktury elektronowej konwerterów promieniowania
     Wydajności kwantowej kropek kwantowych
     Struktury krystalicznej ciał stałych
     Pomiary naprężeń ciał stałych
     Parametry reologiczne materiałów konstrukcyjnych
     Własności fizykochemicznych nanomateriałów
     Parametrów elektrycznych ogniw fotowoltaicznych (w tym ogniw drukowanych)


Nowe obszary badań prowadzonych w FCBR obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe związane z zerowymiarowymi strukturami półprzewodnikowymi (tzw. kropkami kwantowymi), materiałami perowskitowymi oraz zastosowaniem luminoforów.


W czasie zajęć w ML System studenci wysłuchali wykładu na temat zasady działania i budowy ogniw fotowoltaicznych. Uzyskali informacje dotyczące technologii wytwarzania paneli i modułów fotowoltaicznych. W FCBR zapoznali się z nowoczesnym wyposażeniem laboratorium, rodzajami badań oraz prac rozwojowych tam realizowanych.


W części produkcyjnej zostały im zaprezentowane produkty oferowane przez firmę. Zostały omówione i zademonstrowane linie technologiczne związane z produkcją fotoogniw. Duże zainteresowanie wzbudziła technologia DSSC (Dye Sensitized Solar Cells). Są to ogniwa trzeciej generacji bazujące na odwracalnym procesie fotochemicznym, w którym absorberem jest barwnik.


Podczas spotkania z Zarządem ML System studenci dowiedzieli się o podstawowych trudnościach związanych z przełożeniem dobrego pomysłu na zorganizowanie i prowadzenie dobrze funkcjonującej i rozwijającej się firmy.