Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


cw-6-rekurencja

====== Różnice ====== Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

cw-6-rekurencja [2015/11/04 20:54]
miller [Wskaźniki: definiowanie, operator & i dereferencji *]
cw-6-rekurencja [2018/10/26 12:54] (aktualna)
miller [Funkcja obliczająca dwie wartości - przykład 2.]
Linia 7: Linia 7:
  
 W funkcji ''main'' definiujemy cztery zmienne typu ''double''. W dwóch z nich zapisujemy część rzeczywistą i urojoną liczby zespolonej. Wywołujemy funkcję, która oblicza moduł i argument tej liczby. Te wyniki zapisuje do pozostałych dwóch zmiennych zdefiniowanych w funkcji głównej. Po powrocie do ''main'' obliczone wartości są wyprowadzone na ekran.  W funkcji ''main'' definiujemy cztery zmienne typu ''double''. W dwóch z nich zapisujemy część rzeczywistą i urojoną liczby zespolonej. Wywołujemy funkcję, która oblicza moduł i argument tej liczby. Te wyniki zapisuje do pozostałych dwóch zmiennych zdefiniowanych w funkcji głównej. Po powrocie do ''main'' obliczone wartości są wyprowadzone na ekran. 
 +
 +==== Funkcja obliczająca dwie wartości - przykład 2. ====
 +
 +Każdy dzień w roku można wskazać podając jego numer w roku albo jego numer w miesiącu i numer tego miesiąca, np. 35 albo 4,2. Dla uproszczenia można przyjąć, że rok nie jest przestępny. Program w funkcji ''main'' wczytuje numer dnia w roku, a następnie wywołuje funkcję, która oblicza odpowiadający mu numer miesiąca i numer dnia tego miesiąca. Obliczoną datę wyprowadza na ekran funkcja ''main''.
 +
 ==== Rekurencja - obliczanie silni ==== ==== Rekurencja - obliczanie silni ====
  
Linia 16: Linia 21:
 ==== Rekurencja - adaptacyjny algorytm obliczania całki oznaczonej metodą Simpsona ====  ==== Rekurencja - adaptacyjny algorytm obliczania całki oznaczonej metodą Simpsona ==== 
  
-**Pojęcie całki oznaczonej** funkcji w przedziale od ''a'' do ''b'' zastąpimy - dla uproszczenia - polem powierzchni ograniczonej osią odciętych, wykresem ''y=a'', wykresem ''y=b'' oraz wykresem funkcji (załóżmy, że funkcja przyjmuje wartości dodatnie).+**Pojęcie całki oznaczonej** funkcji w przedziale od ''a'' do ''b'' zastąpimy - dla uproszczenia - polem powierzchni ograniczonej osią odciętych, wykresem ''x=a'', wykresem ''x=b'' oraz wykresem funkcji (załóżmy, że funkcja przyjmuje wartości dodatnie).
  
 **Metoda Simpsona** pozwala obliczyć przybliżoną wartość ww. pola.  **Metoda Simpsona** pozwala obliczyć przybliżoną wartość ww. pola. 
cw-6-rekurencja.1446666897.txt.gz · ostatnio zmienione: 2015/11/04 20:54 przez miller