dr inż. Karolina Pargieła

IT AND DRONE - dydaktyka, nauka i współpraca

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

W swojej pracy zawodowej zajmuję się tematyką jakości oprogramowania oraz programowaniem PL/SQL. W pracy naukowej skupiam się aktualnie na tematyce bezzałogowych statków powietrznych (pozyskanie, przetwarzanie, analiza i optymalizacja), skaningu laserowym (naziemnym, mobilnym oraz lotniczym) jak również teledetekcją z pułapu dronowego jak i satelitarnego.

IT

Programowanie w językach Python oraz PL/SQL. Kontrola jakości i testy oprogramowania zarówno funkcjonalne, jak również niefunkcjonalne. Obsługa baz danych.

Drony

Pozyskanie i przetwarzanie danych z BSL (fotogrametria, lidar, teledetekcja multispektralna). Wykonywanie nalotów w kategorii VLOS < 25 kg.

Skaning laserowy

Opracowania z wykorzystaniem naziemnego, lotniczego oraz mobilnego skaningu laserowego. Inwentaryzacja 2D oraz 3D, jak również optymalizacja algorytmów SLAM.

dydaktyka

Zastosowania Fotogrametrii

Realizowany projekt ma na celu pozyskanie wiedzy na temat planowania, wykonywania oraz opracowania danych z nalotów przy pomocy BSL. Zarówno od strony prawnej, jak również praktycznej.

Analizy i harmonizacja danych przestrzennych

Projekt ma na celu pozyskanie umiejętności kolekcjonowania danych przestrzennych w sposób mobilny. Pozyskane dane następnie służą do weryfikacji istniejących źródeł oraz utworzenia mapy online.

Programowanie aplikacji geoinformatycznych

Celem projektu jest nauka programowania w języku Python oraz pracy z systemami kontroli wersji. Na podstawie pozyskanych umiejętności możliwe jest następnie wykonanie w pełni funkcjonalnego programu komputerowego.

Python praxis in photogrammetry and remote sensing

Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim. Stanowi kontynuację przedmiotu programowanie aplikacji geoinformatycznych. Pozyskana wiedza pozwala na stworzenie funkcjonalnej aplikacji okienkowej.

Wybrane zagadnienia w inwentaryzacji i modelowaniu 3D obiektów naziemnych

Celem przedmiotu jest zapoznanie z pełnym procesem inwentaryzacji 3D. Począwszy od przeprowadzenia skaningu laserowego, poprzez rejestrację chmur i wykonanie produktów inwentaryzacyjnych.

Automatyzacja przetwarzania danych geoprzestrzennych

Projekt obejmuje automatyzację przetwarzania i analizy danych teledetekcyjnych przy pomocy rozwiązań chmurowych.