Atmosfera Marsa.

Mars jest znacznie chłodniejszy niż Ziemia. Powodem tego jest oczywiście jego duża odległość od Słońca. Średnia temperatura lata to -500C, natomiast zimy -1230C. Temperatury powierzchni mogą czasami wzrastać aż do punktu zamarzania wody, ale jest to bardzo krótkie, letnie zjawisko.

Wydłużenie orbity powoduje dramatyczne zmiany marsjańskich pór roku. Czapy polarne, zbudowane głównie z dwutlenku węgla, parują latem, a zimą na nowo się formują z opadów śniegu. Typowe na Marsie burze piaskowe potrafią pokryć jego powierzchnię czerwonym pyłem na całe tygodnie, a nawet miesiące.

Skład atmosfery Marsa

Istnieją dowody na to, że Mars był kiedyś światem mokrym, pokrytym rzekami, jeziorami i morzami, równie dobrze Czerwona Planeta mogła mieć w przeszłości bardziej gęstą atmosferę. Do chwili obecnej większość z niej zdążyłaby już ulecieć w kosmos, pozostawiając jedynie 1% tego, co otacza naszą planetę. Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni Marsa jest mniej więcej takie jak na Ziemi na wysokości 35 km, czyli ponad 3 razy większej niż na trasie lotu typowego samolotu pasażerskiego.

Zachmurzenie na Marsie

Chmury na marsie nie są tak rozległe jak na naszej planecie. Zdjęcie przedstawia rejon Tharsis z łańcuchem wulkanicznym o tej samej nazwie (po lewej). Chmury wspinające się na szczyty około 27 km ponad przylegający teren składają się z kryształów wodnego lodu.