Odkrywanie Marsa.

Jeszcze wiek temu astronomowie uważali Marsa za ląd zamieszkały, a to ze względu na odkrycie na planecie tzw. kanałów. Powieść H.G. Wellsa WOJNA ŚWIATÓW swoją fabułą o inwazji Marsjan na Ziemię tylko powiększyła szerzącą się marsmanię.
Kiedy czytano dzieło na antenie amerykańskiego radia w 1938 roku, wielu ludzi naprawdę uwierzyło w atak na naszą planetę. Tymczasem Mars jest zimnym, wyschniętym światem i, z tego co wiemy, nie ma na nim organicznego życia.


Misje na Marsa


W 1965 roku sonda Mariner jako pierwsza przeleciała niedaleko Marsa. Nie odkryła żadnych kanałów ani śladów cywilizacji, jedynie pustynny, pokryty kraterami ląd.
11 lat póżniej dwa amerykańskie lądowniki Viking 1 i 2 zdołały osiąść na planecie. Testy gruntu Marsa również nie dały pozytywnych wyników dotyczących życia na tym globie.
Zdjęcie powyżej to pierwsza fotografia Marsa, którą wysłał Viking 1 kilka minut po lądowaniu niedalegko Chryse Planitia.

W amerykański Dzień Niepodległości - 4 lipca 1977 roku lądownik Mars Pathfinder dotknął marsjańskiego lądu jako drugi po Vikingu, po 21 latach.
Z lądownika (rozłożony poniżej) wyjechał pojazd Sojourner, kontrolowany z Ziemi pilotem.
Zanim utracono kontakt ze statkiem, Pathfinder przesyłał nam obrazy przez około dwa miesiące.



W 2003 roku Europejska Agencja Kosmiczna wysłała na Marsa swój pierwszy statek kosmiczny. Mars Express wszedł na orbitę planety w grudniu 2003 roku, po czym uwolnił lądownik Beagle 2 (zdjęcie powyżej). Kontakt z lądownikiem utracono, ale sonda nadal działa. W lutym 2005 roku odkryła poważny dowód na istnienie oceanu pod powierzchnią Elysium Planitita.



Lądowniki Spirit i Opportunity (zdjęcie poniżej) to kolejny sukces NASA w odkrywaniu Marsa. W styczniu 2004 roku statki wylądowały na przeciwnych półkulach planety. Każdy z nich jest wyposażony w kamerę do zdjęć panoramicznych, mikroskop, samonaprowadzający się system nawigacyjny i instrumnty do analizy składu atmosfery i gruntu.