Studium Podyplomowe na AGH - Ochrona Środowiska Przyrodniczego i Zasobów Mineralnych

Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w roku akademickim 2000/2001 organizuje ponownie Studium Podyplomowe Ochrona Środowiska Przyrodniczego i Zasobów Mineralnych. Program obejmuje około 250 godzin kontaktowych, w tym 49 godzin zajęć praktycznych.

Studium jest przeznaczone dla absolwentów wydziałów przyrodniczo-techniczych wszystkich uczelni, a zwłaszcza geologów, górników, geodetów, geografów, technologów przemysłu przetwórczego (chemików, ceramików, hutników, itp.). Mogą też uzupełniać wiedzę nauczyciele średniego szkolnictwa zawodowego, pracownicy administracji lokalnych i samorządowych, wydziałów ochrony środowiska urzędów wojewódzkich, inspektoratów ochrony środowiska, przedsiębiorstw i in. Program jest adresowany zwłaszcza do administracji samorządowej, w której jest odczuwany brak specjalistów z zakresu ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej. Dotychczas przeszkolenie takie odbyty 153 osoby niemal z całej Polski (patrz mapka). Największy oddźwięk program naszego studium znalazł w województwach Polski południowej, w których istotne znaczenie ma wykorzystanie złóż, zagospodarowanie terenów pogórniczych, zaopatrzenie w wodę, zwalczanie zagrożeń powodziowych, opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego, oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, itp. Mamy nadzieję, że będzie on przydatny kadrze nowej administracji wojewódzkiej i powiatowej.

Zakres tematyczny (w nawiasach podano liczbę godzin): zasady gospodarki zasobami przyrody (17), planowanie przestrzenne (11), monitoring środowiska (26), podstawy geochemii środowiska i toksykologii (21), kartografia geosozologiczna (33), gospodarka i ochrona wód podziemnych i powierzchniowych (25), zasady gospodarki złożami kopalin i ich ochrona (33), gospodarka i ochrona energii (28), przekształcenia środowiska i prewencja (35), prawo i ekonomika w geologii., górnictwie i ochronie środowiska (21 ). Zajęcia są prowadzone przez specjalistów z różnych ośrodków naukowych w kraju i praktyków z ośrodków decyzyjnych. Obejmują wizyty w zakładach, które wprowadziły rozwiązania proekologiczne.

Studium zostało uznane jako modelowe dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej i w roku 1994/95 było wspierane przez program PHARE/TESSA.

../grafika/pl.jpg 27.6 KB

Strona główna