Prelegenci konferencji Szkoła GOZ 2024 to eksperci z różnych dziedzin, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Specjalizują się w szeroko pojętej inżynierii środowiska, recyklingu, odzysku surowców oraz zarządzaniu odpadami. Ich praktyczna wiedza obejmuje zarówno aspekty technologiczne, jak i organizacyjne związane z wdrażaniem strategii GOZ w przemyśle i gospodarce komunalnej.
„Bezpieczeństwo surowcowe - wyzwania”
PGE Ekoserwis S.A
Kierownik Działu Badań i Rozwoju w PGE Ekoserwis S.A.
JSW S.A
Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w 1983 r., w specjalności przeróbka kopalin stałych; z blisko 45 letnim stażem zawodowym. Kierował ruchem Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalniach węgla kamiennego Krupiński, Morcinek i Pniówek. Obecnie pracuje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. na stanowisku dyrektora Biura Przeróbki Mechanicznej Węgla.
ZGH Bolesław
Absolwent AGH Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki (1983) oraz Wydziału Górniczego (1990). Od 1983 roku związany z Zakładami Górniczo-Hutniczymi „Bolesław”, a od 1994 roku nieprzerwanie zarządza firmą jako Dyrektor Naczelny. Pełni funkcje w Radzie Naukowej Instytutu Metali Nieżelaznych, Radzie Izby Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz przez wiele lat przewodniczył Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa.
Unia UPS
Wiceprezes Zarządu Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania
Politechnika Częstochowsk
Prodziekan ds. rozwoju Wydziału Inżynierii Mechanicznej, Politechniki Częstochowskiej, Członek Zarządu Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania.
Dziekan WILiGZ
Ukończył Wydział Górniczy AGH w 1997 roku, uzyskując stopień doktora w 2003 roku i doktora habilitowanego w 2014 roku. Od 1997 roku związany z AGH jako pracownik naukowy, obecnie dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Ekspert w dziedzinie finansów przedsiębiorstw, rachunkowości zarządczej i controllingu.
„GOZ a raportowanie ESG”
IGSMiE PAN
Doktor w dziedzinie Nauk o zarządzaniu i jakości. Absolwentka Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracownik naukowy w Zakładzie Gospodarki o obiegu zamkniętym Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
AGH Kraków
Profesor na Wydziale Zarządzania AGH oraz kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, Polskiej Akademii Nauk. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu oraz dyrektora biura Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji.
Pracownik badawczo-dydaktycznym w Katedrze Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, specjalizującym się w analizie cyklu życia, gospodarce o obiegu zamkniętym i gospodarce odpadami. Prowadziła liczne projekty badawcze, w tym dotyczące pożarów odpadów i odzysku pierwiastków ziem rzadkich, a także realizowała plany gospodarki odpadami dla gmin i współpracowała z firmami, takimi jak ArcelorMittal i SGL Carbon.
Doświadczona specjalistka w dziedzinie zrównoważonego rozwoju z czteroletnim stażem, koncentrująca się na raportowaniu zrównoważonego rozwoju oraz implementacji najlepszych praktyk w tej dziedzinie. Obecnie doktorantka na AGH, gdzie łączy teoretyczne badania z praktycznym zastosowaniem zdobytej wiedzy.
Polska Izba Ekologii
Doktor ekonomii i finansów, absolwent MBA oraz były pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, obecnie wykładowca Akademii Śląskiej i Uczelni Korczaka. Przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii, członek Regionalnej Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego i ekspert Śląskiej Rady Innowacji. Inicjator Forum Paliw Alternatywnych, laureat nagród za wkład w zrównoważony rozwój.
Budimex S.A.
Dyrektor ds. ESG w Budimex, posiada kilkunastoletnie doświadczenie w audycie, ochronie środowiska i wdrażaniu systemów ISO oraz HACCP, zdobyte m.in. w ISS Facility Services i Strabag PFS. W Budimex od 2021 roku, od czerwca 2024 pełni obecną funkcję, odpowiadając za realizację strategii ESG, raportowanie i digitalizację danych. Od 2022 roku jest członkinią Komitetu ds. Środowiska Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
„Dobre praktyki w GOZ”
Absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w zakresie technologii materiałów budowlanych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z szeroko pojętą inżynierią środowiska, szczególnie w zakresie odzysku odpadów i redukcji emisji CO2 w ramach technologii CCSU.
JSW S.A.
Ukończyła Inżynierię Środowiska na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz studia podyplomowe, w tym m.in.: Zarządzanie Projektami, czy Solnictwo; doktorantka WILiGZ AGH. Od roku 2011 pracuje w JSW S.A. Obecnie, jako Koordynator ds. Środowiska w Biurze Zabezpieczenia Produkcji w BZ JSW S.A
PGE Ekoserwis S. A
Pracuje w firmie od ponad 30 lat, obecnie pełniąc funkcję Głównego Specjalisty ds. Badań i Rozwoju. Przez wiele lat zajmował się rozwojem produkcji oraz marketingiem wyrobów na bazie UPS, a także kierowaniem zespołem pracowników w zakresie realizacji zadań związanych z marketingiem i rozwojem.
Główny Specjalista ds. Badań i Rozwoju, Sekcja Recyklingu i Odzysku Surowców w PGE Ekoserwis S.A.
COMEX
Absolwent Metalurgii na Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 16 lat pracuje dla Comex – przedsiębiorstwa znanego ze swoich innowatorskich systemów sortujących oraz technologii proszkowania. Obecnie Dyrektor Produkcji w Comex Polska Sp. z o.o. Posiada certyfikat GPM-b.
Stena Recycling
Specjalistka ds. Komunikacji i Marketingu Stena Recycling. Koordynatorka konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Prowadząca webinarów „Godzina o GOZie”.
Master Odpady i Energia Sp. z o.o
Pracujący w zawodzie od 17 lat inżynier środowiska, doświadczenie w analityce zanieczyszczeń środowiska zdobyte w czołowym laboratorium analitycznym. Obecnie kierownik działu technologii w jednym z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w kraju. Główne obszary zainteresowań to m.in. wykorzystanie odpadów jako surowców w procesach biologicznych, odzysk energii z odpadów, GOZ.
Ukończyła Wydział Górniczy AGH roku, a następnie rozpoczęła pracę w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej i Kontroli Procesów. W 1986 roku uzyskała stopień doktora na AGH, a w 2001 roku równoważny habilitacji stopień docenta na Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie. Specjalizuje się w górnictwie i geologii inżynierskiej, inżynierii i ochronie środowiska, inżynierii mineralnej, przeróbce kopalin, inżynierii środowiska oraz ochronie środowiska, będąc autorką 390 publikacji i 5 patentów.
Politechnika Śląska
Profesor uczelni na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, w tym zamykanie obiegów materiałowych oraz wykorzystanie odpadów po procesach termicznej degradacji w budownictwie. Specjalizuje się także w problematyce ponownego wykorzystania i recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych. Ponadto prowadzi badania nad właściwościami fizycznymi i chemicznymi stałych paliw z odpadów, które znajdują zastosowanie w energetyce zawodowej.
Specjalistka ds. Ochrony Środowiska i koordynatorka ds. doradztwa środowiskowego w Stena Recycling.
Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego
Od 2012 roku związany z Katowickimi Wodociągami S.A., gdzie od 2016 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w sektorze gospodarki komunalnej. Członek Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” oraz Zarządu Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego, aktywnie zaangażowany w projekty związane z przebudową infrastruktury miejskiej.
MPO Sp. z o.o.
Od 2013 roku wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, odpowiedzialny za funkcjonowanie Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie od strony eksploatacyjnej i inwestycyjnej. Doświadczony starszy specjalista i menedżer w gospodarce komunalnej, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej.